در چند دهه گذشته مشکلات قلبی و عروقی یکی از علل عمده مرگ و میر انسان بوده است. با سرعت گرفتن این بیماری همه گیر، پاتولوژی عوامل زمینه ساز این بیماری اهمیت زیادی در روش های درمان آن خصوصاً در طب سنتی دارد. این گروه از بیماری ها شامل بیماری های قلب و رگ های خونی است از جمله بیماری های عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی (تپش نامنظم قلب) و کاردیومیوپاتی (تغییرات در ماهیچه قلب)  می باشد.

عوامل خطرساز بروز این بیماری از چند سال پیش به رسمیت شناخته شده است که عبارتند از سطح بالای لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، کلسترول، مصرف دخانیات، فشار خون بالا، دیابت، چاقی شکمی، استرس ها و تنش های روحی، عدم مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی و استفاده از روغن های نامناسب و صنعتی، مصرف بیش از حد الکل و عدم فعالیت بدنی منظم. حمله قلبی زمانی که یک یا چند رگ خونی قلب به وسیله تجمع چربی ها و لخته شدن خون بسته می شود، اتفاق می افتد و باعث کمبود یا عدم خون رسانی به بخش هایی از قلب می شود. در افرادی که زمینه ابتلا به این بیماری را دارند، تشخیص به موقع گرفتگی رگ ها و درمان آن از اهمیت شایانی برخوردار است. درمان به موقع توسط طب سنتی علاوه بر این که احتمال بروز حالت بحرانی بیماری را کاهش می دهد از هزینه های گزاف درمان و عمل های جراحی خطرساز نیز جلوگیری می کند.

مشکلات قلبی و عروقی و طب سنتی

از ابتدای تمدن بشری گیاهان دارویی نقش عمده ای را در درمان بسیاری از بیماری های انسان داشته اند و امروزه نیز باتوجه به نمایان شدن مشکلات زیاد و اثرات جانبی داروهای شیمیایی گرایش برای مصرف داروهای گیاهی و استفاده از روش های درمانی طب سنتی در حال افزایش است. از آنجا که طب سنتی به جای درمان ظاهری بیماری ها به اصل و باطن عوامل بروز بیماری ها می پردازد، افزایش دانش در زمینه عوامل زمینه ساز بیماری های مختلف می تواند در خصوص درمان باطنی آنها مفید باشد. با توجه به مواد مؤثره مختلفی که در بافت گیاهان دارویی وجود دارد و با استفاده از ترکیب گیاهان دارویی مختلف همراه با در نظر گرفتن اصول طب سنتی، می-توان به ترکیب هایی دست یافت که بتوانند مشکلات ناشی از بیماری های مختلف را به صورت ریشه ای و نه ظاهری درمان کرد.

همانطور که گفته شد، اصلی ترین عامل بروز مشکلات قلبی و عروقی تجمع و رسوب چربی در جدار رگ ها است. با توجه به این موضوع، داروی مقطر  ۱۷ گیاه پارسی طب (کاردی آی) با در نظر گرفتن اصول طب سنتی و عوامل زمینه ساز بروز مشکلات قلبی و عروقی قادر است که به راحتی به محل ایجاد رسوب ها در اعماق مویرگ ها نفوذ کرده و با توجه به این که گیاهان به کار رفته در ساختار این مقطر توانایی بالایی در دفع چربی های رسوب شده در رگ ها، تصفیه خون و تنظیم فشار خون دارد، این دارو می تواند در مدت زمان نسبتاً کوتاهی عوارض ناشی از بیماری های تصلب شرایین، چربی خون، فشار خون بالا، را بهبود می بخشد.
طبقه بندی: قلب، میوه جات، گیاهان دارویی،

درمان اضطراب و استرس با روشهای خانگی و طب سنتی ، یکی از موضوعات پرمخاطب در سراسر دنیاست. در این مقاله ، ابتدا با اضطراب و استرس و تفاوت این دو آشنا می شویم و سپس به درمان اضطراب می پردازیم.

اضطراب چیست؟

اضطراب احساس عصبی بودن یا ترس است و استرس معمولا پاسخ فیزیکی به آنچه است که شما احساس می کنید یا می ترسید. در واقع این دو واژه متفاوت اما مکمل هم هستند ولی در بسیاری موارد به جای هم استفاده می شوند. علائم بروز آن معمولا به این صورت است که در زمان اضطراب، ضربان قلب افزایش می یابد، تنفس تندتر می شود و ماهیچه ها سفت می شوند. در حقیقت با بروز این علائم بدن خود را برای مواجهه با موقعیت های استرس زا آماده می کند.

گاهی این سوال پیش می آید که آیا اضطراب می تواند مفید باشد؟ در پاسخ باید گفت بله، البته اضطرابی بیمارگونه نه بلکه در حد نرمال. این احساس ممکن است خوشایند نباشد ولی احساسی نرمال است و می تواند به انسان کمک کند که با موقعیت های چالشی وخطرناک مواجه شود.

درمان اضطرابافرادی که ترس یا نگرانی زیادی دارند، این نگرانی بر روی کار و روابط آنها تاثیر گذار است. کاهش اشتها یا اختلالات خواب نیز ممکن است در پی مشکلات اضطراب به وجود آید. در برخی افراد هم این مشکلات با ترس از حضور در مکان های عمومی و یا خودداری از صحبت در جمع و ترس از قضاوت شدن توسط سایر افراد خود را نشان می دهد. همچنین ترس از ارتفاع یا انواع مختلف حملات ترس در اثر اختلالات اضطراب بروز می کند.

به طور کلی، اضطراب رایج ترین اختلال روانی در دنیا است، به عنوان مثال در آمریکا حدود ۱۸% از مردم از اختلالات اضطراب رنج می برند. همچنین در بین دو جنس نیز زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض بروز این اختلال روانی قرار دارند. در بسیاری از موارد هم مطالعات نشان داده است که مشکلات مالی و یا عدم احساس موفقیت در زندگی می تواند زمینه ساز بروز این بیماری باشد. لذا درمان اضطراب موضوعی مهم برای سلامت جامعه است.

درمان اضطراب

حال سوال این است که آیا اختلال اضطراب و استرس از طریق دارو کاملا درمان می شود؟ در پاسخ باید گفت خیر. داروهای مورد استفاده در درمان این بیماری داروهای ضد افسردگی و اضطراب است که عموما تنها می توانند علایم فیزیکی این اختلالات را کاهش دهند مثلا می تواند به کنترل ضربان قلب کمک کند و یا از لرزش جلوگیری کنند ولی برای رهایی کامل از این اختلال روانی باید از جلسات مشاوره روانکاوی و روان درمانی نیز بهره جست.

در مطالعه ای نشان داده شده است که در کسانی که ورزش روزانه انجام می دهند، ۲۵% کمتر از سایر افراد احتمال بروز اختلالات اضطراب وجود دارد. اما بهتر است قبل از تصمیم به ورزش با پزشک خود مشورت کنید و متناسب با وضعیت سلامتی بدن، حرکات ورزشی را انتخاب کنیم.

عدم درمان اضطراب ، شما را از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد و شما را فقط وادار به فرار از شرایط می کند. ممکن است در اثر اختلالات اضطراب، قدرت تمرکز شما کاهش یابد، حساس و زودرنج شوید و یا همانطور که اشاره شد، لرزش ماهیچه داشته باشید.

مطالعات علمی نشان داده است که یکی از راه های درمان اضطراب، مواجه شدن با ترس ها و شرایط استرس زا است که البته باید زیر نظر روانکاو متبهر صورت گیرد و عموما قبل از آن تمریتات ریلکسیشن انجام می شود تا بدن شخص بیمار برای این که در معرض شرایط استرس زا قرار بگیرد، آماده شود. در بسیاری از موارد هم کشف عامل بروز این اختلالات اضطرابی نیز می تواند در درمان آن موثر باشد. مطالعات نشان داده است که برخی از گیاهان دارویی دارای خاصیت ضد اضطراب و افسردگی هستند بنابراین می توان از روش های درمانی طب سنتی که روش های ایمن و بی خطری هستند در کنار جلسات روانکاوی و روان درمانی استفاده کرد.

درمان اضطراب با طب سنتی

با توجه افزایش روز افزون تنش در زندگی روزمره و لزوم درمان اضطراب و افسردگی برای زندگی بهتر، شرکت پارسی طب با در نظر گرفتن اصول طب سنتی و تلفیق آن با دانش روز محصول سایکودایجست را که از ۹ گیاه دارویی تشکیل شده تولید نموده است. این محصول با تنظیم انباشتگی خلط سودا و رفع عوارض ناشی از سوء مزاج سودا، رفع عوارض ناشی از سودای کهنه سبب رفع استرس و نگرانی و ایجاد شادابی و نشاط می شود.کبد عضوی بسیار حیاتی در بدن است و بسیاری از بیماری های انسان به دلیل عدم کارکرد صحیح این ارگان و مشکلات ناشی از آن بروز می کند، بنابراین آگاهی از رژیم غذایی صحیح و استفاده از غذاهایی که مصرف می کنیم و میزان ضرر و زیان و سودمندی آنها برای سلامت کبد و سایر اعضاء بدن می تواند در حفظ کارکرد صحیح آن بسیار موثر باشد.

 • از مصرف فست فودها بپرهیزید: مصرف فست فودها و سایر غذاهای چرب برای کسانی که به سلامت این عضو حیاتی بدن خود اهمیت می دهند، انتخاب مناسبی نیست. مصرف غذاهای چرب و استفاده از روغن های صنعتی کار کبد را برای تجزیه چربی سخت می کند و در مدت زمان طولانی ممکن است سبب التهاب کبد و به تبع آن سیروس کبدی شود.
 • سعی کنید روزتان را با یک صبحانه سالم آغاز کنید: مواد غذایی دارای فیبر بالا می تواند به سلامت کبد تان کمک کند تا به بهترین شکل کار کند. تحقیقات نشان داده است صبحانه های دارای غلات کامل مثل چاودار می تواند سبب آب شدن چربی های شکمی شود که در جلوگیری از بروز بیماری های کبدی موثر است.
 • بروکلی بخورید! اضافه کردن سبزیجات به رژیم غذایی برای کسانی که می خواهند کبد سالم تری داشته باشند ضروری است. از بین سبزیجات کلم بروکلی برای سلامت کبد بسیار مفید است. مطالعات نشان داده است که مصرف بروکلی می تواند احتمال خطر ابتلا به کبد چرب غیر الکلی را کاهش دهد. البته کلم بروکلی ممکن است برای برخی طعم خوشایندی نداشته باشند که شما می توانید آن را با سایر سبزیجات، سیر و سرکه بالزامیک مصرف کنید.
 • چای یا قهوه مصرف کنید اما کم! مطالعات نشان داده است کسانی که روزی یک یا دو فنجان چای یا قهوه می نوشند، احتمال آسیب کبدی که در اثر مصرف الکل یا غذای ناسالم در آنها ایجاد می شود، کاهش می یابد. برخی از مطالعات هم نشان داده است که این میزان مصرف قهوه یا چای احتمال ابتلا به سرطان کبدی را کاهش می دهد.
 • مصرف قند را کاهش دهید: مصرف زیاد قند می تواند تاثیر مخربی بر سلامت کبد داشته باشد. این تاثیر منفی می تواند به این دلیل باشد که یکی از وظایف کبد ذخیره سازی قندها است. قند تبدیل به چربی می شود و این چربی اطراف کبد را می گیرد و در طولانی مدت زمینه ساز بروز بیماری کبد چرب است. بنابراین با کاهش مصرف ترکیبات قندی از سلامت کبد خود محافظت کنید.
 • آب بنوشید! آب یکی از بهترین موادی است که بدن ما را سالم نگه می دارد. به جای نوشابه ها و سایر نوشیدنی های شیرین، آب بنوشید.
 • بادام مصرف کنید! برخی از آجیل ها از جمله بادام منابع غنی از ویتامین ای و سایر ترکیباتی هستند که می توانند ما را در برابر بروز بیماری کبد چرب محافظت کنند.
 • چای سبز بنوشید! چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که Catehnin نامیده می شوند. مطالعات نشان داده است که این آنتی اکسیدان ها ممکن است شما را در برابر برخی سرطان ها مانند سرطان کبد مصون سازد.
 • اسفناج مصرف کنید! برگ های اسفناج نیز آنتی اکسیدان زیادی دارد که Glutathione نام دارد که می تواند به سلامت کبد شما و کارکرد صحیح آن کمک کند.
 • بلوبری یا سایر مواد غذایی که دارای پلی فنول هستند را مصرف کنید: تحقیقات نشان داده است که مواد غذایی دارای پلی فنول  مانند بلوبری، شکلات تلخ، زیتون و انواع آلو درصد ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش می دهد. استفاده از برخی ادویه های دارای پلی فنول مثل پونه کوهی یا زرماری به جای نمک همراه با غذا نیز می تواند در کاهش ابتلا به بیماری های کبدی موثر باشد.
 • از مصرف الکل و دخانیات اجتناب کنید: نوشیدن الکل و مصرف دخانیات تاثیر منفی بر فعالیت کبد دارد و در طولانی مدت زمینه بروز سیروس کبدی و بیماری کبد چرب را فراهم می کند.

سلامت کبد در طب سنتی

برای دستیابی بهتر به سلامت کبد علاوه بر رعایت کردن رژیم غذایی مناسب، طب سنتی از طریق تطابق دانش گذشتگان با شرایط آب و هوایی و اجتماعی جامعه کنونی، رهیافت­های ایمن­ تر و ریشه­ ای­ تری را ارایه می­ دهد و درمان این بیماری­ ها را  از طریق باطنی و از طریق شناسایی عوامل بروز آنها انجام می­ دهد. برای این منظور محققان شرکت پارسی طب با توجه به خواص اعجاز انگیز گیاهان دارویی در درمان بیماری­های مختلف با در نظر گرفتن اصول طب سنتی و شرایط روز جامعه، اقدام به تولید داروی ۷ گیاه (شلیور) نموده است. گیاهان به کار گرفته در این مقطر همگی دارای خواص دفع چربی هستند و از طریق کنترل و دفع چربی های اضافه در مبتلایان به کبد چرب الکلیک و غیر الکلیک، تصفیه کامل خون از مواد زاید و سموم و همچنین تعدیل آنزیم های کبدی، می تواند پاکسازی کبد را انجام دهد.
طبقه بندی: میوه جات، گیاهان دارویی، کبد،

ماسک مو

جنس و حالت موهای افراد، متفاوت است و هرکسی بسته به جنس موهایش، باید برای درمان مشکلات موی سر خود اقدام کند. روش‌های طبیعی همواره بهترین گزینه هستند و کمترین عوارض جانبی را دارند. ماسک های مو برای بهبود وضعیت موها گزینه های بسیار مناسبی هستند، اما اکثر آنها گرانقیمت بوده و هزینه زیادی برای ما در بر دارند. تنها جایگزین این ماسک موهای پرهزینه موجود در بازار، ماسک موهای دست ساز خانگی می باشند در این مقاله می‌خواهیم چند ماسک مو را به شما معرفی کنیم که به‌راحتی و با استفاده از مواد طبیعی تهیه می‌شوند.

 • تخم مرغ خام سرشار از چربی ها، پروتئین ها و مرطوب کننده های طبیعی می باشد.
 • آنزیم های موجود در سفیده تخم مرغ موها و پوست سر را از باکتری ها و روغن اضافه پاک می کنند.
 • روغن زیتون دارای خاصیت مرطوب کنندگی موها می باشد.

عسل دارای ویتامین های طبیعی، مواد معدنی و مرطوب کننده های طبیعی بوده و خاصیت ترمیم کنندگی دارد.

ماسک مو برای موهای آسیب‌دیده

از ابزارهای حرارتی و حالت‌دهنده‌‌های مو گرفته تا درمان‌های شیمیایی، همه و همه به نوبه‌ی خود، به موها آسیب می‌‌رسانند.

برای درمان موهای آسیب‌دیده‌ی خود می‌توانید:

 • یک زرده‌ی تخم مرغ
 • یک قاشق غذاخوری عسل
 • و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل

را با هم مخلوط کنید. این ماسک را به‌مدت ۳۰ دقیقه روی موهایتان قرار بدهید. درنهایت موهایتان را با شامپوی معمولی و نرم‌کننده بشویید. این ماسک با آبرسانی به مو و تأمین پروتئین موردنیاز، موجب درخشندگی و تقویت موها می‌شود. تخم‌مرغ به‌علت داشتن پروتئین زیاد، موهای سالم‌تری برای‌تان به ارمغان می‌آورد و به‌دلیل دارا بودن لسیتین، هم خاصیت یک شامپوی طبیعی و هم خاصیت یک نرم‌کننده‌ی خوب را داراست.

ماسک مو برای کاهش شکنندگی موها

زمانی که موهایتان شکننده، خشک و ضعیف باشند، به مشکلاتی همچون موخوره یا ریزش مو دچار می‌شوید. این امر ممکن است به دلیل مدل‌مویتان باشد اما گاهی‌اوقات، تغذیه‌ی نامناسب علت چنین مشکلاتی است و شکنندگی موها، نشان‌دهنده‌ی این است که به پروتئین بیشتری نیاز دارید.

در چنین مواقعی می‌توانید با ماسک مویی که از:

 • یک فنجان ماست یونانی
 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • و یک قاشق غذاخوری عسل

تهیه می‌شود، به داد موهایتان برسید. این مواد را با هم ترکیب کنید. از ریشه تا انتهای موها را با این ماسک بپوشانید. پس از گذشت ۱۵ دقیقه، موهایتان را با آب بشویید. ماست یونانی با بالا بردن میزان پروتئین، به تقویت موها کمک می‌کند. سرکه‌ی سیب موهایتان را تمیز می‌کند و عسل هم رطوبت آنها را تأمین می‌کند.

ماسک مو برایدرمان شوره و خارش پوست سر

 • سه قاشق غذاخوی سرکه سیب
 • دو قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • و دو قاشق غذاخوری آب

شوره و خارش پوست سر را از بین ببرید، موهایتان را تقویت کنید و طراوتی دوباره به آنها ببخشید. برای این کار، همه‌ی این مواد را با هم ترکیب کنید. آن را روی موهایتان بگذارید و پوست سر را به‌آرامی ماساژ بدهید. بعد از ۲۰ دقیقه موهایتان را با شامپوی معمولی بشویید.

خاصیت اسیدی آبلیمو سبب می‌شود از خشکی پوست سر و شوره رهایی یابید. روغن زیتون هم به‌عنوان مرطوب‌کننده برای پوست سر عمل می‌کند.

ماسک آبلیمو و روغن زیتون را هر ۲ هفته یک‌بار استفاده کنید.

 ماسک مو برای موهای خشک

معمولا موهای رنگ‌شده و موهایی که با مواد شیمیایی ترمیم می‌شوند، خشک و شکننده هستند. شما می‌توانید با استفاده از:

 • یک عدد تخم مرغ
 • و یک چهارم فنجان ماست

رطوبت را به موهای خود بازگردانید. این مواد را با هم مخلوط کنید و بگذارید حدود ۲۰ دقیقه روی موهایتان بماند. همچنین می‌توانید اسانس‌هایی (محلولی با روغن فرّار) به این ترکیب اضافه کنید تا باعث تقویت بیشتر پوست سر و موهایتان شود. این ماسک را با شامپوی معمولی و نرم‌کننده بشویید.

ماسک تخم مرغ و ماست خواص دو ماده غذایی مفید را در یک ماسک یکی می کند. تخم مرغ دارای پروتئین و چربیهای مفید بوده و ماست حاوی چربی شیر به همراه لاکتیک اسید می باشد. هردوی این ترکیبات بهترین ماسک را برای موهای خشک و آسیب دیده فراهم می آورند. این ماسک همچنین رشد موها را بهبود داده و آنها را مرطوب، تمیز و خوش حالت  نگه می دارد. به کار بردن این ماسک همچنین چربی اضافی موها را کنترل کرده و موها را نرم می سازد.

ماسک مو برای حفظ رطوبت موها

اگر موهایتان خشک و شکننده‌اند، می‌توانید با استفاده از:

 • یک قاشق غذا خوری عسل
 • یک عدد آووکادو
 • و دو قاشق غذا خوری روغن زیتون

آووکادو یکی از بهترین چیزهای طبیعی برای حالت دهی عمیق موها می باشد. ماسک موی آووکادو رطوبت کاملی را به موها می دهد وسرشار از خواص مرطوب کنندگی می باشد. ماسک موی آووکادو برای موهای خشک و زبر عالی بوده وآنها را نرم، صاف، آبرسانی و ضخیم می کند. این ماسک همچنین پوست سر را تحریک کرده و ریزش مو را کاهش می دهد.

ماسک مو برای موهای طبیعی

افرادی که موهایی طبیعی دارند، می‌دانند رطوبت تا چه اندازه برای داشتن چنین گیسوانی اهمیت دارد. کسانی که موهای زبر و فر دارند، بیشتر در معرض خشکی و شکنندگی مو قرار دارند. آبرسانی به چنین موهایی بسیار مهم است.

 • نصف یک عدد آووکادو
 • یک‌چهارم فنجان سس مایونز
 • دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل
 • و یک قاشق غذاخوری عسل

را با هم مخلوط کنید و از ریشه تا انتهای موهایتان را به آن آغشته کنید. با کلاه دوش، موهایتان را بپوشانید. ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد با نرم‌کننده موهایتان را بشویید. این ماسک برای درمان خشکی موهایتان مفید است.

ماسک مو برای موهای فِر

موهای زِبر و فِر به مراقبت بیشتری نیاز دارند و برای خوش‌حالت کردن آنها، باید از مقدار زیادی نرم‌کننده استفاده کنید.

 • ۱۰ عدد توت فرنگی
 • یک فنجان شیر
 • و دو قاشق غذاخوری عسل

این ماسک را به‌مدت ۳۰ دقیقه روی موهایتان بگذارید و با یک حوله بپوشانید. سپس با شامپو و نرم‌کننده شست‌وشو بدهید.

ماسک مو برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از محصولات مربوط به مو

اگر برای حفظ حالت و زیبایی موهایتان از محصولات شیمیایی استفاده می‌کنید، ممکن است موهایتان شکننده و بد حالت شوند.

بهترین و مؤثرترین روشِ جلوگیری از این آسیب‌ها، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین به‌راحتی می‌تواند خاصیت اسیدی را از بین ببرد.

برای درست کردن ماسک جوش شیرین، باید ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و آن را به موهای مرطوب خود بزنید. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه، موهایتان را با شامپو بشویید.

ماسک برای بازگرداندن انعطاف‌پذیری مو

گرمای زیاد و مواد شیمیایی به موها آسیب می‌رسانند و انعطاف‌پذیری موها را کاهش می‌دهند. اگر شما هم دچار این مشکل شده‌اید، با استفاده از مواد زیر ماسکی برای موهایتان تهیه کنید.

 • یک عدد موزِ رسیده
 • یک قاشق غذاخوری عسل
 • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • و چند قطره اسانس اسطوخودوس

این مواد را در کاسه‌ی بزرگی ترکیب کنید. از ریشه تا انتهای موها را با این ماسک بپوشانید و کف سر را با انگشتان خود ماساژ بدهید. سر خود را با حوله بپوشانید و اجازه بدهید ۱۵ دقیقه بماند. سپس موهایتان را بشویید.

موز پروتئین موردِنیاز برای افزایش انعطاف‌پذیری مو را تأمین می‌کند. ترکیب عسل و روغن نیز موها را مرطوب و پوست سر را هیدراته می‌کند.

ماسک برای براق شدن موها

گاهی‌اوقات موها درخشش و زیبایی خود را از دست می‌دهند. برای درمان این مشکل، می‌توانید با استفاده از مواد زیر ماسکی برای موهایتان تهیه کنید.

 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام
 • و دو قاشق غذاخوری عسل

همه‌ی این مواد را خوب با هم مخلوط کنید. اگر دوست داشتید، می‌توانید روغن لیمو نیز به آنها اضافه کنید.

از ریشه تا انتهای موها را به این ماسک آغشته کنید و با استفاده از کلاه دوش، سر خود را بپوشانید. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه، موها را با شامپو بشویید و سپس نرم‌کننده بزنید.

امگای موجود در آووکادو و شیر نارگیل خاصیت مرطوب‌کنندگی و ترمیم‌کنندگی دارد و موجب درخشندگی موهایتان می‌شود. عسل (یا شیره‌ی درخت افرا) هم مثل نرم‌کننده عمل می‌کند و درخشش موها را بازمی‌گرداند. با توجه به خواص آووکادو و شیر نارگیل، خیلی سریع تفاوت چشمگیری در درخشش موهای خود احساس خواهید کرد.
طبقه بندی: ماسک، زنانه،

درمان گلودرد

علاوه بر مواردی که در رابطه با درمان خانگی گلودرد در مقاله قبلی گفته شد، برخی از گیاهان دارویی نیز از دیرباز به منظور کاهش مشکلات گلودرد استفاده می شدند. از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مخلوط آبجوش و آبلیمو ترش تازه و عسل 

از انواع دیگر درمان های خانگی بسیار رایج در مورد گلودرد استفاده از مخلوط آبجوش و آبلیمو ترش تازه و عسل است. آبلیمو ترش و عسل خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند. میتوانید به جای آب لیمو ترش از سرکه سیب هم استفاده کنید.

دمنوش و بخور آویشن

از گیاهانی بسیار مفید در درمان سرماخوردگی و گلودرد آویشن است. این گیاه را هم می توان به صورت دمنوش مورد استفاده قرار داد و هم از بخور آن استفاده کرد. این گیاه خواص ضد باکتریایی قوی دارد. همچنین می توان دمکرده آویشن را در گلو غرغره کرد.

دمنوش اسطوخودوس

به دلیل اثرات آرامش بخشی و ضد التهابی که دارد می تواند در تسکین درد گلو بسیار موثر واقع شود.

دمنوش سرخارگل

از گیاهان دیگری است که در طب سنتی برای درمان گلودرد و مشکلات سرماخوردگی استفاده می شود. این گیاه خاصیت آنتی بیوتیکی بسیار قوی ای دارد. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌های تنفسی بسیار موثر است. در نتیجه برای درمان سرماخوردگی و برطرف کردن گلودرد نیز کارایی بالایی دارد. توصیه می‌کنیم به جای استفاده از آنتی‌بیوتیک که به باکتری‌های مفید بدن نیز رحم نمی‌کنند از این گیاه استفاده کنید.

سیر

وقتی گلویتان درد می‌کند در خانه می‌مانید و استراحت می‌کنید. به همین دلیل بهانه‌ای برای مصرف نکردن سیر به دلیل بوی آن وجود ندارد. سیر خواص ضدویروسی و ضدعفونی‌کنندگی قوی دارد.

ریشه شیرین بیان

گلیسیریزین که یکی از ترکیبات مهم موجود در شیرین بیان است به کاهش التهاب در مجاری تنفسی کمک زیادی می کند. این ترکیب مفید مانع رشد و اثرات بیماری زای اکثر ویروس ها می شود. امروزه این ماده در ترکیب داروهای مربوط به بیماری های تنفسی قرار داده می شود و برای تسکین علائمی مانند سرفه و گلودرد موثر عمل می کند. این گیاه همچنین باعث روان شدن خلط شده و مجاری تنفسی را باز می کند.

دارچین

برای درمان گلو درد دمکرده دارچین بنوشید و یا غرغره کنید. دارچین حاوی خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی است. ترکیب آن با عسل که یک ماده ضدعفونی کننده قوی و طبیعی است کمک زیادی به تسکین و درمان گلودرد می کند.

زنجبیل

زنجبیل یک داروی مناسب در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا است. زنجبیل را برش زده و در ظرفی با برش های لیمو ترش تازه و عسل نگه دارید. استفاده از این مخلوط برای درمان سرماخوردگی و گلودرد معجزه می کند.

روغن زیتون

روغن های گیاهی از جمله روغن زیتون برای تسکین گلودرد موثر اند. یک قاشق روغن زیتون باکیفیت آن هم قبل از خواب باعث تسکین گلودرد شده و برای مدتی شما را از سرفه کردن راحت می‌کند. در نتیجه می‌توانید به راحتی بخوابید و استراحت کنید.

بخور با گیاهان دارویی

همان طور که در مقاله قبلی بیان شد بخور دادن و مرطوب کردن سیستم تنفسی و گلو می تواند در بهبود گلودرد بسیار مفید باشد. حال اگر این بخور با برخی گیاهان دارویی مفید انجام شود، تاثیر آن چند برابر خواهد شد. از جمله این گیاهان دارویی مفید برای بخور می توان به اوکالیپتوس، اسطوخودوس یا نعنا فلفلی اشاره کرد.

در پایان باید گفت که همان طور که رفته رفته به فصل سرما نزدیک میشوید و بهتر است بدنتان را با ترکیبات معجزه آسای گیاهی در برابر ویروس ها و باکتری ها مقاوم کنید تا بتوانید از پاییز و زمستان لذت ببرید. در صورت بروز گلودرد علاوه بر درمان های گیاهی حتما به پزشک مراجعه کنید.
طبقه بندی: گیاهان دارویی،

پاکسازی کبد: با کاهش مصرف برخی مواد می توانید کبد خود را پاک کنید. همچنین مصرف برخی مواد طبیعی که در این مقاله به آن اشاره می شود به داشتن کبد سالم و پاکسازی آن کمک می نماید.

پاکسازی کبد با نوشیدن مایعات سالم

مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین دار را کاهش دهید

 • الکل و کافئین چزء نوشیدنی هایی می باشند که سم را در کبد ذخیره می کنند و مانع عملکرد صحیح آن می شوند.
 • با کاهش مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین، کبد خود را پاک کنید.
 • تحقیقات اخیر با این حال نشان می دهد که قهوه بدون کافئین ممکن است به کاهش سطح آنزیم های کبدی کمک کند.
 • نوشیدنی های غیر الکلی را با نوشیدنی هایی که در ادامه آنها را معرفی می نماییم جایگزین کنید.

پاکسازی کبد با نوشیدن آب فراوان

 • کربوهیدراتها و سمومی را که در طول روز جذب کرده اید از طریق نوشیدن حداقل ۲ لیوان آب در روز از بدن خود خارج نمایید.
 • مصرف آب زیاد باعث می شود بدن شما همواره مرطوب باشد :
 1. که این امر به طور طبیعی باعث افزایش بازسازی سلول ها می شود.
 2. همچنین به کبد اجازه می دهد تا سموم و مواد باقی مانده بیشتری را دفع کرده و سریعتر کار کند

لیمو را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

آب لیمو را در آب یا چای  ریخته و یکبار در روز بنوشید.

آب لیمو:

 1. تولید آنزیم های کبد را تحریک می کند و به انتشار توکسین  نیز کمک می نماید.
 2. همچنین از ایجاد سنگهای صفراوی جلوگیری می کند.
 3. باعث سرعت بخشیدن به عمل هضم و عملکرد بهتر کبد می گردد.

پاکسازی کبد با مصرف چای سبز

چای سبز غنی از کاتچین ها، یک نوع آنتی اکسیدان گیاهی است که :

 1. عملکرد کبد را افزایش می دهد.
 2. به کاهش ذخیره چربی در کبد کمک می کند.

نوشیدنی های طبیعی میوه ها را بخورید

میوه ها مانند توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و تمشک همه باعث افزایش سلامت کبد می شوند.

این میوه ها دارای اسید های ارگانیک هستند:

 1. که سطح قند خون را پایین می آورند.
 2. به شما کمک می کند تا چربی سوزانده و احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش می دهد.

روزه بگیرید (در طول روز فقط مایعات و آب میوه طبیعی بخورید)

 • روزه گرفتن یک راه مطمئن برای پاک کردن کبد است.
 • رژیم غذایی شامل خوردن فقط میوه ها و سبزیجات و یا نوشیدن فقط آب میوه و سبزیجات برای یک دوره زمانی خاص در درمان کبد چرب بسیار موثر است.

البته قبل از شروع این رژیم حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پاکسازی کبد با مصرف غذاهایی سالم 

ا- از مصرف غذاهایی که به کبد شما آسیب وارد میکند اجتناب نماید.

غذاهایی که در بیرون پخته می شود و حاوی مقدار زیادی نگهدارنده می باشند:

 1. چربی و کلسترول  بالایی دارند.
 2.   باعث مسدود شدن راه خروج باقیمانده چربی از کبد می شوند.

پاک کردن کبد از طریق اجتناب از غذاهای فرآوری شده یا چرب به کبد اجازه میدهد که سلول ها را بازسازی کند.

 • اجتناب از غذاهای فوری، به ویژه، سعی کنید از مصرف مواد غذایی سرخ شده یا گوشت های حاوی نگهدارنده (مانند سوسیس، گوشت گاو، گوشت گاو و …) جلوگیری کنید.
 • اجتناب از چربی های بد، گوشت قرمز پر چرب، مواد غذایی سرخ شده و چربی های فرآوری شده ، زیرا می توانند کبد را آلوده کنند. چربی های فرآوری شامل مارگارین و روغن های هیدروژنه می باشد.
 • اجتناب از شیرین کننده های مصنوعی، رنگ های مصنوعی و نگهدارنده ها

سبزیجات مصرف کنید

برخی از سبزیجات حاوی مواد مغذی خاصی مانند بتا کاروتن است که:

 1. باعث تحریک سلول های کبدی
 2. و محافظت از کبد از سموم می شود.
 • سبزیهای تیره و برگ مانند اسفناج باعث رشد سلول و تحریک کبد می شوند.
 • همچنین مواد موثره موجود در چغندر قند از مجاری صفراوی در کبد در مقابل آسیب های سمی محافظت می کنند.

مصرف سیر خود را بالا ببرید

سیر دارای ترکیبات حاوی گوگرد است که آنزیم های کبدی را فعال می کند تا بدن شما را از هر گونه سمی که ممکن است در آن تجمع پیدا کرده باشد خارج نماید.

سیر همچنین شامل آلیسین و سلنیوم است که دو ماده مغذی هستند که از کبد را از آسیب های ناشی از سموم محافظت می کنند. این دو ماده مغذی نیز در فرآیند سم زدایی کمک می کنند.

در نهایت در کنار مصرف تمام این مواد طبیعی مقطر گیاهی شلیور نیز تاثیر بسزایی در پاکسازی کبد دارد.

با توجه به اینکه هنوز درمان قطعی برای بیماری های کبد و خصوصاً کبد چرب در طب نوین وجود ندارد، تاکید پزشکان برای درمان این بیماری ها اغلب بر رعایت مواردی از قبیل کاهش وزن و چربی خون و کنترل دیابت است. از طرف دیگر مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی در طولانی مدت سبب ایجاد بیماری های کبدی می گردد. اما در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان دارویی و فرآوری آنها محصولاتی تهیه شده که از این طریق به آسانی و با موفقیت زیادی کبد چرب درمان می شود. از جمله این محصولات می توان به شلیور اشاره نمود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و برای تنیجه بهتر باید پیش نیازهای درمانی نیز رعایت شود.


طبقه بندی: کبد،

تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 20:15 | نویسنده : dr nimily

متخصصان طب سنتی بر این باورند که علت بروز جوش‌ها با سیستم داخلی بدن در ارتباط است. درنتیجه بعد از شناسایی مشکل، پوست صاف و تمیز می‌شود. در طب سنتی مصرف بعضی غذاها و ماسک‌ها سبب بهبود جوش‌های مختلف شده و شما را از این مشکل رایج پوستی دور نگه می‌دارد. در این مقاله گیاهانی معرفی می شوند که با استفاده از آنها می توانید از شر جوش های خود خلاص شوید.

اول سراغ بدنتان بروید

دیدگاه طب سنتی در مورد ایجاد جوش صورت با طب رایج تفاوت می‌کند. طب سنتی بر این اعتقاد است که وقتی جوش یا بثورات جلدی روی پوست صورت بروز می‌کند، این مسئله به‌نوعی با داخل بدن به‌خصوص کبد، در ارتباط است چون پوست یک پوشاننده برای کل بدن است و اگر قرار باشد اتفاقی در اعضای داخل بدن بیفتد پوست فقط آن را نشان می‌دهد، یعنی با دیدن هر نوع جوش کوچکی روی صورت اولین کاری که پزشک طب سنتی انجام می‌دهد بررسی اندام‌های داخلی بدن و کبد است.

همان‌طور که می‌دانید بدن مواد زائد و فضولاتی دارد که باید دفع شود و بدن هوشمندانه برای سالم نگه‌داشتن معده، روده و… این مواد زائد را گاهی روی پوست می‌ریزد تا اعضای داخلی را سالم نگه دارد، بدن انسان یک سیستم فعال است که مواد غذایی را دریافت کرده، مواد مناسب را جذب و مواد اضافی را دفع می‌کند. پس، از این دیدگاه مسئله دفع مواد زائد انسان بسیار مهم است. البته راه‌های زیادی برای دفع این مواد وجود دارد. یکسری از مواد زائد باید از طریق مدفوع دفع شوند. برای داشتن پوست سالم باید سیستم گوارش سلامت و بدون درد باشد. خیلی از مواد دفعی بدن هم از طریق ادرار باید دفع شوند پس حتماً بررسی وضعیت کلیه و سیستم ادراری افراد باید موردبررسی قرار گیرد. یکسری از مواد هم باید از طریق پوست دفع شوند.

توصیه‌هایی برای از بین بردن سریع جوش‌ها

۱- هرگز جوش‌ها را فشار ندهید آن‌ها را دست‌کاری نکنید. این کارها فقط به قرمزتر و ملتهب‌تر شدن جوش‌ها منتهی می‌شوند و باکتری‌ها و چربی‌هایی که باعث ایجاد این جوش‌ها شده‌اند در دیگر قسمت‌های صورتتان پخش می‌شوند. همچنین بعضی مواقع این دست‌کاری‌ها به زخم شدن ناحیه اطراف جوش‌ها منجر می‌شوند.

جوش صورت

۲- هر سی دقیقه یک‌بار یک کیسه یخ را روی جوش‌ها قرار دهید و آن را حدود دو دقیقه نگه‌دارید این عمل باعث کاهش تورم التهاب و سرخی جوش‌ها می‌شود و درد ناشی از آن از بین می‌برد.

۳- (ویژه بانوان) از کرم پودرهای پوشاننده استفاده کنید. زمانی که باعجله باید در جایی حاضر باشید می‌توانید قبل از خارج شدن از خانه مقدار اندکی کرم پودر پوشاننده رنگ پوست روی جوش‌ها بمالید تا زیاد به چشم نیایند. همچنین این نوع کرم پودرها روی سمت‌های براق پوست را می‌پوشانند و جلوه‌ای طبیعی و یکدست به‌صورت می‌دهند.

۴- با یک نوع محلول پاک‌سازی کننده مخصوص جوش‌های صورت و صابونی ملایم و بی‌بو روزی دو تا سه مرتبه صورتتان را بشویید. به‌آرامی و با ملایمت با یک لیف یا حوله کوچک پوست صورتتان را مالش دهید ولی هرگز این عمل را با خشونت انجام ندهید وگرنه چربی طبیعی پوست صورتتان که به‌صورت طبیعی از به وجود آمدن جوش‌ها جلوگیری می‌کند را از بین خواهید برد.

۵- یک نوع کرم یا پماد حاوی پروکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک (بسیاری از پمادها و کرم‌های مخصوص درمان جوش‌ها که در داروخانه‌ها موجود هستند حاوی این‌گونه ترکیبات می‌باشند) روی پوست صورت یا نواحی اطراف جوش‌ها بمالید. توجه داشته باشید که این ترکیبات در صورت مورداستفاده بیش‌ازحد قرار گرفتن پوست را خشک می‌کنند. پس اگر پوستی حساس دارید استفاده از آن‌ها برای شما توصیه نمی‌شود.

۶- در صورت امکان از مواد آرایشی و بهداشتی عاری از چربی استفاده کنید این نوع محصولات باعث ایجاد حفره و سوراخ در پوست نمی‌شود این سوراخ‌ها و حفره‌ها می‌توانند تبدیل به جوش و کورک شود. هر شب قبل از خواب آرایش صورتتان را پاک‌کنید با پماد یا محلولی ضد جوش تا چربی و آلودگی از عمق پوست صورتتان بیرون آید.

۷- در شب مقدار اندکی خمیردندان روی نواحی اطراف جوش‌های صورتتان بمالید تا التهاب و تورم و سرخی آن کمتر شود. همچنین برای کاهش التهاب و تورم یک کیسه چای مرطوب با یک‌تکه پنبه آغشته به چند قطره لیموترش را به مدت پنج دقیقه روی جوش‌های صورتتان قرار دهید. در صورت به کار بردن این راهکارهای ساده و مؤثر، ظرف مدت کوتاهی تفاوتی چشمگیر و قابل‌ملاحظه را مشاهده خواهید کرد درصورتی‌که دوباره جوش‌ها عود کردند لازم است به یک متخصص پوست مراجعه نمایید تا برایتان محلول پاک‌سازی کننده مناسب نوع پوستتان تجویز کند. درمان‌های بلندمدت مثل استفاده از ماسک‌های پوست تغییر در برنامه غذایی و افزایش مصرف آب به پیش‌گیری از جوش‌های صورت کمک کنند.

با استفاده از گیاهان از شر جوشهای خود خلاص شوید

از قدیم درمان‌های گیاهی بیشتر موردتوجه مردم بوده است و افراد پرشماری به این روش‌ها اطمینان بیشتری داشته و با آرامش خاطر به امتحان این روش‌ها پرداخته‌اند. برخی از این گیاهان عبارتند از:

آویشن

از اولین گیاه‌های به‌کار‌رفته برای درمان جوش صورت با داروهای گیاهی آویشن را می‌توان نام برد که هم در طب قدیم از آن استفاده‌شده و در طب جدید رواج دارد. از ساده‌ترین راه‌های استفاده از آویشن برای درمان جوش‌های صورت، بخور آویشن است. هفته‌ای دومرتبه صورت خود را بخور آویشن بدهید تا تأثیر معجزه‌آسای آن‌ را بر پوست خود ببینید.

آویشن و جوش های پوستی

استفاده از تونر آویشن، ایده مؤثر دیگری برای درمان جوش صورت با روش‌های گیاهی است. ابتدا آویشن‌ها را به‌خوبی ریز کنید و داخل شیشه بریزید تا نصف شیشه پر شود و به آن سرکه سفید اضافه کنید تا حدود دو سانتی‌متر آویشن از شیشه فاصله بگیرد. سپس شیشه را به مدت دو هفته در جایی تاریک قرار دهید و هر دو روز یک‌مرتبه آن‌ها تکان دهید تا محلول به‌خوبی ترکیب شود. بعد از دو هفته مخلوط را صاف کنید و با نسبت دوبه‌یک با آلوورا مخلوط‌کنید. حالا تونر گیاهی شما آماده است و با خیال راحت می‌توانید آن‌ها برای درمان جوش صورت با داروهای گیاهی استفاده کنید.

بابونه

از مؤثرترین راه‌ها برای درمان جوش صورت با داروهای گیاهی ماسک بابونه است. برای تهیه این محلول می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از بابونه آسیاب‌ کرده را در مقداری آب جوش دم‌کنید تا لوسیونی غلیظ به دست بیاید. سپس این لوسیون را با گوش پاک‌کن روی جوش‌ها بمالید. اگر تعداد جوش‌ها زیاد است، می‌بایست تمام صورتتان را به این لوسیون آغشته کنید.

بابونه

گلاب

اگر پوستی دارید که مستعد جوش زدن است یا اینکه منافذ بازی دارد (و به‌اصطلاح پوستی پرتقالی دارید)،‌ می‌توانید از این ماسک استفاده کنید. استفاده از گلاب بسیار آسان است، به‌این‌ترتیب که گلاب را روی صورتتان اسپری کنید و اجازه دهید روی پوست بماند تا خشک شود. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید و به‌آرامی خشک‌کنید. با انجام این کار به‌راحتی توانسته‌اید درمان جوش صورت با داروهای گیاهی را به‌وسیله گلاب انجام دهید.

هویج

از دیگر راه‌های درمان جوش صورت با داروهای گیاهی، استفاده از هویج است. اگر از جای جوش روی پوستتان رنج می‌برید آب هویج بخورید. هویج ادرار‌آور است که همین امر باعث می‌شود پوستی شفاف داشته باشید. البته از مربای هویج هم غافل نشوید و آن‌ را در صبحانه خود بگنجانید و به‌سادگی درمان جوش صورت با داروهای گیاهی را انجام دهید.

اثر هویج در درمان جوش

انار

انار میوه‌ای بهشتی است؛ اگر در فصلی هستید که به انار دسترسی ندارید می‌توانید از رب انار استفاده کنید. رب انار خاصیت تقویت‌کنندگی کبد و معده را دارد. علاوه بر این‌‌ها جای قرمزی جوش را بهبود می‌بخشد.

به‌صورت کلی اگر به دنبال درمان جوش صورت با روش‌های گیاهی هستید، باید کمی صبر و حوصله به خرج دهید تا نتیجه مورد‌نظر حاصل شود. در عوض از عوارض داروهای شیمیایی در امان خواهید بود و با خیال راحت می‌توانید به درمان جوش‌های صورت خود بپردازید.

درمان جوش‌ها در طب سنتی

با توجه به توضیحات ابتدای مقاله اکثر مشکلات پوستی ناشی از عدم کارکرد صحیح اندام های داخلی به خصوص کبد است و با توجه به اینکه هنوز درمان قطعی برای بیماری های کبد و مشکلات پوستی ناشی از آن در طب نوین وجود ندارد، تاکید پزشکان برای درمان این بیماری ها بر رعایت مواردی از قبیل کاهش وزن و چربی خون و کنترل دیابت است. از طرف دیگر مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی در طولانی مدت سبب ایجاد بیماری های کبدی می گردد. اما در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان دارویی و فرآوری آنها محصولاتی تهیه شده که از این طریق به آسانی و با موفقیت زیادی کبد چرب و مشکلات پوشتی ناشی از آن درمان می شود. از جمله این محصولات می توان به شلیور اشاره نمود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و برای تنیجه بهتر باید پیش نیازهای درمانی نیز رعایت شود.
طبقه بندی: گیاهان دارویی،

تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:26 | نویسنده : dr nimily

 دردهای قاعدگی با آنكه دردی طبیعی محسوب می‌شود اما گاهی تحمل آن غیرممكن است. خصوصا كه هر ماه این سیكل تكرار می‌شود و مسلما درد هم هرماه باید تحمل شود. اینجاست كه بسیاری از خانم‌ها برای رهایی از این دردها سراغ انواع و اقسام قرص‌های مسكن می‌روند. 

گیاهان دارویی برای دردهای قاعدگی

 دردهای قاعدگی با آنكه دردی طبیعی محسوب می‌شود اما گاهی تحمل آن غیرممكن است


گاهی درد آنقدر شدید است كه یك قرص جوابگو نیست و فرد برای خلاصی از دردهایش چند قرص در طول روز مصرف می‌كند تا بتواند در دوران قاعدگی هم به زندگی عادی خود ادامه دهد. اكثر شما با مضرات انواع مسكن‌ها آشنایی دارید و می‌دانید كه اگرچه با مصرف این قرص‌ها دردتان آرام می‌شود اما بعدها ممكن است دچار عوارض آن شوید. البته راه دیگری هم برای كاستن دردهای قاعدگی وجود دارد. دكتر  بعیری، متخصص طب سنتی این راه‌حل‌ها را به شما می‌گوید.

 مثلث خواب، ورزش و تغذیه سالم
رعایت اصول حفظ تندرستی نقش مهمی در درمان این مساله و تسكین دردهای قاعدگی دارد. خواب منظم و به موقع (به ویژه خواب در بازه زمانی 9شب تا 2نیمه شب)، انجام ورزش‌های سبك مانند پیاده‌روی، دوری از استرس و مشكلات عصبی، تغذیه سالم و عدم مصرف زیاد غذاهایی با مزه ترش از جمله این موارد است. برخلاف تصور بسیاری از خانم‌ها، ورزش‌های سبك مثل پیاده روی می‌تواند مفید باشد. همچنین نكته‌ای كه كمتر به آن توجه می‌شود، دوری از استرس و اضطراب است. حفظ آرامش می‌تواند نقش زیادی در بهبود  حال افراد در دوران قاعدگی داشته باشد. 


رازیانه و بابونه؛ تسکین دردهای قاعدگی
گرچه دردهای قاعدگی اگر خیلی شدید نباشد، طبیعی محسوب می شود اما برخی خانم ها به دنبال تسکین این دردها هستند. بهتر است برای کاهش دردهای خود سراغ مواد طبیعی بروید. برای کاهش میزان درد قاعدگی استفاده از عرقیات گیاهی مانند رازیانه و بابونه کمک کننده است. البته باید توجه داشت که این داروهای گیاهی را باید مدتی قبل از شروع قاعدگی مثلا یک هفته تا 10 روز قبل شروع و روزی یک استکان مصرف کرد. در دوسه روز اول قاعدگی نیز می توان مصرف آنها را ادامه داد. این عرقیات می تواند دردهای شما را بهبود ببخشد.

 

گیاهان دارویی برای دردهای قاعدگی

استفاده از زنجیل دمكرده در تسكین دردهای قاعدگی موثر است


زنجبیل؛ ضد درد طبیعی برای دردهای قاعدگی
استفاده از زنجیل دمكرده هم در تسكین دردهای قاعدگی موثر است. برای این منظور یك قاشق مرباخوری زنجبیل را در یك فنجان آبجوش ریخته و در آن را به مدت 10 دقیقه ببندید. سپس آن را صاف كرده و مصرف كنید.


در دوران قاعدگی از غذاهایی با طبع گرم استفاده شود
به‌طور كلی در دوران قاعدگی و برای كاستن دردهای این دوران باید چند نكته اساسی را مدنظر قرار داد. اولین مورد تغذیه مناسب است. موادغذایی كه در این دوران مصرف می‌شود، اهمیت زیادی در حفظ توانایی بدن و حتی تسكین دردها دارد. بهتر است در این دوران از غذاهایی با طبع گرم استفاده شود. به علاوه خوردن  غذاهایی كه خونساز هستند نیز در این دوران توصیه می‌شود. غذاهایی مثل زرده تخم مرغ عسلی (حتما توجه شود كه تخم مرغ سالم باشد)، حلوا، آب سیب و. . . مفید است.

داروهای گیاهی برای درد قاعدگی

 استفاده از چای بابونه دردهای قاعدگی را کاهش میدهد


سنبل‌الطیب و چای بابونه را فراموش نكنید
مصرف یك فنجان سنبل‌الطیب قبل از صبحانه، ناهار و شام از روش‌های دیگری است كه دردهای شما را آرام می‌كند. استفاده از چای زنجبیل و چای بابونه را نیز فراموش نكنید.

 

برای دردهای كم دوران فاعدگی، صبور باشید
اگرچه معمولا تحمل درد سخت است و بسیاری از افراد طاقت آن را ندارند اما باید به میزان این دردها هم توجه داشت. به هرحال در دوران قاعدگی اتفاقاتی در بدن می‌افتد كه همراه با طی شدن این سیكل، درد هم وجود دارد. اكثر خانم‌ها در دوران قاعدگی تا حدی درد دارند و این موضوع طبیعی است. تحمل درد زیاد توصیه نمی‏شود ولی گاه دیده شده كه میزان درد در فرد زیاد نبوده اما برخی افراد با كمترین میزان درد سراغ مصرف انواع مسكن می‏روند. در صورت كم بودن درد بهتر است فرد تا رفع درد كمی صبور باشد و دارو را برای موارد شدیدتر مصرف كند.


 در  دردهای خیلی شدید قاعدگی، گاهی بررسی لازم است
توجه به این نكته ضروری است كه قاعدگی یكی از روش‌های طبیعی پاكسازی بدن است اما درباره درد قاعدگی باید توجه داشت كه بهتر است بررسی‌هایی توسط پزشك متخصص انجام شود تا در صورت وجود بیماری رحمی، این بیماری‌ها به موقع تشخیص داده شده و سپس دارو تجویز شود. توصیه می‌كنیم خانم‌ها به دردها و نوع قاعدگی خود توجه داشته باشند و بهتر است درباره دردهای خیلی شدید، بررسی‌هایی انجام شود. در برخی موارد در سال‌های آغازین شروع قاعدگی درد وجود دارد كه اكثرا طبیعی بوده و مطرح كننده بیماری نیست ولی دردی كه در سال‌های بعد ایجاد شود، نیاز به بررسی دارد.

 
ماساژ با روغن‌های گرم، بادكش و گرم كردن
به غیر از موارد ذكر شده، استفاده از داروهای موضعی و روغن‏های گرم هم می‌تواند برای كاهش دردهای شما موثر باشد. برای مثال روغن زنجبیل را یك تا دو روز قبل از شروع قاعدگی در محل درد بمالید. این كار می‌تواند از دردهای شما بكاهد. ماساژ روغن بابونه در زیر ناف چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه، روزانه دو نوبت نیز توصیه می‏شود اما انجام این كار در دوران عادت ماهانه توصیه نمی‌شود. گرم كردن موضع درد از جمله شكم، كمر و. . . نیز مفید است. برای این كار می‌توانید موضع درد را با یك حوله تمیز و داغ، گرم كنید. بادكش نیز با افزایش خونرسانی و گرم كردن محل باعث كاهش درد می‌شود.

 
طبقه بندی: زنانه،
برچسب ها: قاعدگی،

تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:19 | نویسنده : dr nimily

قاعدگی با بلوغ آغاز و با یائسگی پایان می یابد

 

 چرخه قاعدگی یا سیکل قاعدگی در واقع تغییرات فیزیولوژیکی است که در زنان بارور جهت تولیدمثل جنسی رخ می‌دهد و هر ماه یک تخمک بالغ شده و آماده تشکیل جنین می‌شود. در این مدت به تدریج بافت رحم نیز آماده نگهداری جنین می‌شود. اگر لقاح صورت نگیرد، تخمک دفع شده و بافت پوششی رحم ریزش می‌کند.
 
قاعدگی با بلوغ آغاز و با یائسگی پایان می یابد و مدت خونریزی آن برای چند روز، معمولا ۳-۵ روز طول می‌کشد، اما بین ۲-۸ روز نیز می‌تواند متغیر باشد. یک سیکل قاعدگی طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز متغیر است. اما ممکن است گاهی به دلیل تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل هورمون ها یک تا دو هفته به تاخیر افتد.
 
اگر چه برای درمان این تاخیر داروهای زیادی وجود دارد اما همچنان برخی افراد راههای طبیعی و گیاهی را ترجیح می دهند که چند نمونه از این مواد را در اینجا برایتان آورده ایم.
 
1. جعفری
جعفری گیاهی قابل دسترس است که بیشترین تاثیر را برای درمان عقب افتادگی قاعدگی دارد. این گیاه معمولا به صورت چای گیاهی وجود دارد که می توان آن را 3 تا 4 بار در روز مصرف کرد. هم جعفری خشک و هم نوع تازه آن می تواند برای درمان بی نظمی قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. چای جعفری را در آب جوش بریزید و 20 تا 30 دقیقه پس از این که کاملا رنگ گرفت، مصرف کنید.

 ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگی

جعفری گیاهی قابل دسترس است که بیشترین تاثیر را برای درمان عقب افتادگی قاعدگی دارد

 

  2. زنجبیل
زنجبیل ماده ای است که به راحتی می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید. درست مانند جعفری، این گیاه را نیز می توانید به صورت پودر یا تازه مصرف کنید. این ماده محرک است و ممکن است پس از مصرف، احساس گرگرفتگی کنید اما در درمان بی نظمی قاعدگی بسیار موثر است. زنجبیل را به چای خود اضافه کنید یا آن را با آب بچوشانید و 3 بار در روز مصرف کنید تا قاعدگی منظمی داشته باشید. 

,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگی

زنجبیل، در درمان بی نظمی قاعدگی بسیار موثر است

 

 3. میوه
ثابت شده تعدادی از میوه ها برای درمان تاخیر قاعدگی موثرند که مشهورترین آنها انبه است. می توانید آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. انگور، به خصوص نوع سیاه آن، میوه درمانگر دیگری است. روزانه مقدای آب انگور بخورید اما در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا موجب فقر آهن می شود. مصرف روزانه آب انار نیز به قاعدگی منظم شما کمک می کند.  ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگی

ثابت شده تعدادی از میوه ها برای درمان تاخیر قاعدگی موثرند که مشهورترین آنها انبه است

 

 4. بومادران
بومادران گیاه دارویی دیگری است که برای درمان تمام مشکلات قاعدگی از جمله تاخیر آن مورد استفاده قرار می گیرد. شما به راحتی می توانید آن را از عطاری ها تهیه کنید. این ماده موجب تعادل هورمون های بدن زنان می شود. زمانی که قاعدگی شما به تاخیر افتاد، چای سرد بومادران را 3 تا 4 بار در روز مصرف کنید. این گیاه در کاهش درد نیز موثر است.  ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگی

بومادران، برای درمان تمام مشکلات قاعدگی از جمله تاخیر آن مورد استفاده قرار می گیرد

 

 5. سبزیجات
سبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ برای درمان تاخیر قاعدگی مناسب اند. اگر دچار بی نظمی قاعدگی شده اید، جوشانده خیار چنبر تلخ را 3 بار در روز مصرف کنید.    ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگی

سبزیجاتی مانند هویج، تربچه و خیار چنبر تلخ برای درمان تاخیر قاعدگی مناسب اند

 

 6. ریشه انجیر هندی
ریشه انجیر هندی درمان فوق العاده ای برای تاخیر قاعدگی است. جوشانده آن را به همراه شیر قبل از خواب مصرف کنید. این روند را در 3 چرخه قاعدگی متوالی خود دنبال کنید تا تاثیر آن را ببینید.
 
عقب افتادگی قاعدگی برای سلامت زنان مضر است و ممکن است منجر به بیماری های خطرناکی شود. درمان هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، روش های قابل اعتماد و موثری برای تاخیر قاعدگی است. البته اگر نسبت به هر کدام آلرژی دارید، از خوردن آنها امتناع کنید.

 ,قاعدگی دردناک,عقب افتادن قاعدگی

ریشه انجیر هندی درمان فوق العاده ای برای تاخیر قاعدگی است
طبقه بندی: زنانه، گیاهان دارویی،
برچسب ها: گیاهان دارویی، قاعدگی،

فواید روزه: با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان لازم دیدیم که به برخی از فواید روزه برای بدن که از نظر علمی ثابت شده است بپردازیم.

رژیم گرفتن و محاسبه کالری مورد استفاده بدن امری سخت و طاقت فرسا است. حال آنکه با روزه گرفتن می توانید سوخت و ساز خود را بیشتر کنید، احساس انرژی بیشتری داشته باشید.

فواید روزه: روزه گرفتن ابزاری عالی برای کاهش وزن است

فواید روزهبسیاری از مطالعات نشان می دهد که روزه گرفتن نقش زیادی در کاهش وزن دارد. و برخی از بررسی ها حاکی از این است که روزه صحیح در مدت یک ماه می تواند تا  ۷ درصد چربی های بدن را کاهش دهد.

اگر می خواهید کاهش وزن و یا کاهش چربی دور شکم داشته باشید، روزه گرفتن حتی نامنظم هم می تواند برای شما مفید باشد.

فواید روزه: روزه گرفتن باعث ترشح هورمون رشد می شود

هورمون رشد انسان یا HGH به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. این هورمون به طور موثر برای درمان چاقی و کمک به ایجاد توده عضلانی بدن (که برای سوزاندن چربی مهم است) مفید می باشد. HGH همچنین فواید روزهبه افزایش قدرت عضلانی بدن کمک می کند.

فواید روزه: روزه برای نرمال سازی حساسیت به انسولین بسیار مفید است

هنگامی که بدن شما مقدار زیادی کربوهیدرات و قند را دریافت می کند، می تواند به مقاومت در برابر انسولین منجر شود، که این امر می تواند سبب برخی از بیماری های مزمن، از جمله دیابت نوع ۲ شود. اگر شما نمی خواهید به این بیماری دچار شوید، بهتر است حساسیت خود را در برابر انسولین کاهش دهید. روزه گرفتن یک راه موثر برای انجام این کار است.

فواید روزه: روزه می تواند سطح گرلین را نرمال کند

گرلین چیست؟ این ماده به عنوان هورمون گرسنگی نیز شناخته می شود، زیرا مسئول این است که بدن شما را احساس گرسنگی کند. رژیم های سخت غذایی و کم خوردن می تواند باعث افزایش تولید گرلین شود که احساس گرسنگی را افزایش می دهد. اما هنگامی که شما روزه می گیرید، هرچند ممکن است در چند روز اول احساس گرسنگی کنید، اما در روز های بعد سطح گرلین به مقدار نرمال برمی گردد و کمتر احساس گرسنگی می کنید.

فواید روزه: روزه می توان سطح تری گلیسرید را کاهش دهد

فواید روزهافزایش سطح تری گلیسیرید در اثر رژیم غذایی نادرست و پرخوری، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. روزه داری متناوب باعث کاهش سطح کلسترول بد و کاهش تری گلیسیرید می شود. یکی دیگر از موارد جالب توجه، این است که روزه روی سطح کلسترول خوب بدن تاثیر نمی گذارد.

فواید روزه: روزه ممکن است روند پیری را کند کند

اگرچه از نظر علمی این موضوع هنوز در انسان ثابت نشده است اما مطالعات اولیه در موش ها ارتباط نزدیکی بین رژیم غذایی روزه داری و افزایش طول عمر را نشان می دهد.
طبقه بندی: روزه گرفتن،

تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:12 | نویسنده : dr nimily

بهترین ماسک موهای خانگی : بیشتر مردم می خواهند بدون استفاده از محصولات شیمیایی،
موهای شان تقویت شده و رشد سریعی داشته باشد که بهترین روش،
استفاده از مواد طبیعی و در دسترس است زیرا مواد طبیعی برخلاف کرم ها و داروهای شیمیایی عوارض جانبی ندارند.

ماسک های مو واقعا برای ترمیم موهای آسیب دیده و کدر موثر هستند.
آنها برای بهبود وضعیت انواع مشکلات مو کمک کننده می باشند.

شناخته شده ترین مزیت های استفاده از ماسک های مو (مخصوصا ماسک موی خانگی)
این است که حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی مضر که به موها آسیب می رسانند، نیستند.

چند نسخه مجرب از بهترین ماسک موهای خانگی برای رفع مشکلات مختلف ساختمان مو

تقویت موها با آب پیاز و عسل

آب پیاز یکی از بهترین داروهای خانگی برای ریزش مو است.
مطالعات نشان داده است که پیاز برای درمان ریزش مو مفید می باشد.
به علاوه، پیاز می تواند به رفع شوره سر و عفونتهای پوست سر کمک کند
و همچنین از سفید شدن زودرس هم پیشگیری میکند.

یک تحقیق در مجله پوست در سال ۲۰۰۲ منتشر شد که شرکت کنندگان مبتلا به آلوپسی آره آتا
که آب پیاز به پوست سر خود دو بار در روز به مدت ۲ ماه می زدند به میزان قابل توجهی رشد مجدد مو داشتند.
نتایج در میان مردان از زنان بهتر بود. به علاوه عسل برای صاف شدن و براق شدن مو است.
عسل با آنتی اکسیدان ها رطوبت را جذب میکند.

مواد لازم:
۱ پیاز
عسل
صافی
اسانس (اختیاری)

پیاز را پوست کنده ، ریز ریز خرد میکنیم.
مخلوط را در صافی ریخته. با استفاده از یک قاشق، آب آن را از تفاله جدا کرده
۲ تا ۳ قاشق چای خوری عسل را به آب پیاز اضافه کنید.
به صورت اختیاری، چند قطره از اسانس، مانند روغن اسطوخودوس بریزید.

از مخلوط به پوست سر بمالید با یک کلاه یک شب، و یا حداقل به مدت ۳۰ دقیقه پوشش دهید.
صبح روز بعد موهای خود را بشویید. این شیوه را به مدت چند ماه و یا تا زمانی که نتایج آن را ببینید استفاده کنید
اگر می خواهید یک اسانس معطر استفاده کنید،
از رزماری، اسطوخودوس، نعناع یا سایر روغن های مشابه استفاده کنید.
همچنین می توانید بخاطر بوی پیاز آب لیمو و یا گلاب اضافه کنید.

ماسک جو برای تقویت موهای ضعیف

یک قاشق غذاخوری جو پخته شده و له شده

یک قاشق چای خوری روغن کرچک یا روغن بادام

یک قاشق چای خوری شیر

یک قاشق چای خوری ویتامین A یا ویتامین D (می توانید آن را از کپسول یا آمپول تهیه کنید).

مواد را مخلوط کنید و روی تمام موهای تان بمالید. بگذارید ماسک به مدت چهار ساعت بماند سپس موهای تان را خوب بشویید

ماسک موی روغن زیتون

از بهترین ماسک موهای خانگی برای رفع خشکی موها

روغن زیتون برای رشد و حالت دهی موها بسیار سودمند است.
برای موهای خشک، روغن زیتون مانند یک معجزه عمل می کند.
خواص مرطوب کنندگی روغن زیتون هم موها را مرطوب می کند و هم پوست سر را مرطوب نگه می دارد.
ماسک موی روغن زیتون با عسل، ۱۰۰ درصد بهترین ماسک مو برای نرم شدن موهای خشک محسوب می شود.

خواص تغذیه کننده موها:

تخم مرغ خام سرشار از چربیها، پروتئین ها و مرطوب کننده های طبیعی می باشد.
آنزیم های موجود در سفیده تخم مرغ موها و پوست سر را از باکتری ها و روغن اضافه پاک می کنند.
روغن زیتون دارای خاصیت مرطوب کنندگی موها می باشد.

عسل دارای ویتامین های طبیعی، مواد معدنی و مرطوب کننده های طبیعی بوده و خاصیت ترمیم کنندگی دارد.

مواد لازم:

روغن زیتون خالص

تخم مرغ خام

عسل

برای ساختن این ماسک مو به میزان اندکی از مواد نیاز داریم.
میزان این مواد به بیش ازچند قاشق غذاخوری نمی رسد،
بنابراین نگران چرب و سنگین شدن موهایتان نباشید،
به علاوه این ترکیبات باعث خوشبو شدن طبیعی موهایتان نیز می گردند.

۵ قاشق غذاخوری از روغن زیتون را با ۲ عدد تخم مرغ مخلوط کرده و به کل موهایتان بمالید.
موهایتان را با یک کلاه رنگ پوشانده و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند. بعد از ۱۵ دقیقه، موها را آبکشی نمایید.
۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون را با ۲ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و به سراسر موها بمالید.
سرتان را با کلاه رنگ یا کیسه پلاستیکی پوشانده و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند و سپس موها را تمیز بشویید.

اگر تمایل داشتید می توانید به این ماسک ها ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه یا ۲ قاشق غذاخوری دارچین بیافزایید.

توصیه ها:

میزان مواد مصرفی در فرمول های ذکر شده به بلندی و پرپشتی موها بستگی دارد.
با نوشیدن آب فراوان در طول روز پوست و موی خود را آبرسانی کنید.
اگر این ماسک موها را به مدت بیشتری بر روی موها بگذارید تا باقی بمانند، تاثیرشان بر موها بیشتر خواهد شد.
پودر دارچین را می توانید به جای تخم مرغ برای درمان ریزش مو جایگزین کنید.
استفاده از لیمو ترش به جای تخم مرغ از شوره سر جلوگیری کرده و خارش پوست سر را بهبود می دهد.
مراقب باشید که این ماسک مو با دهانتان تماس پیدا نکند.
استفاده بیش از حد از روغن زیتون می تواند موها را چرب سازد.

ماسک جو دوسر21

ماسک موی جو دوسر

جزو بهترین ماسک موهای خانگی برای سلامت پوست سر و موهایی نرم و ابریشمی

ماسک موی جودوسر بهترین انتخاب برای کسانی است که خواهان سلامت پوست سر و موهایی نرم و ابریشمی هستند.
به علاوه از فولیکول های مو محافظت کرده و چربی اضافی را از بین می برد.
به کار بردن ماسک موی جودوسر بر روی پوست سر می تواند مشکلات متعددی نظیر شوره سر،
التهاب ،آسیب ها و جراحات پوست سر را درمان کند.
این ماسک رطوبت موها را افزایش داده و رشد موها را تقویت می کند.

جودوسر حاوی ویتامین ها و بتا گلوتن است.
شیر دارای ویتامین های طبیعی A,B6، بیوتین و پتاسیم می باشد.

مواد لازم:

جودوسر

شیر تازه

برای آماده سازی ماسک جودوسر
۱ قاشق غذاخوری جودوسر
۱ قاشق غذاخوری شیر تازه
و مقداری روغن بادام
را برداشته و با هم مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ بدست آید.

قبل از گذاشتن ماسک، موهایتان را شانه زده و تمام گره های موجود در مو را باز کنید
و مطمئن باشید که موهایتان مرطوب نیستند. ماسک را روی موها گذاشته و بگذارید تا ۲۰ دقیقه بماند.
بعد از آن موها را با یک شامپوی ملایم و آب ولرم شستشو دهید.

توصیه ها:

اگر مشکل ریزش مو داشته باشید، روغن بادام هم می تواند به همراه جودوسر و شیر در ساخت این ماسک به کار رود.
روغن زیتون می تواند برای مرطوب کردن موها به کار رود.
جو دوسر اگر به میزان کافی استفاده شود هیچ نوع عوارض جانبی ندارد.
در برخی موارد، این ماسک می تواند باعث حساسیت و واکنش های سوزشی گردد.
این ماسک را تنها بر روی پوست سر بمالید.

ماسک تخم مرغ و ماست!

از بهترین ماسک موهای خانگی برای ترمیم موهای آسیب دیده و خشک

ماسک تخم مرغ و ماست خواص دو ماده غذایی مفید را در یک ماسک یکی می کند.
تخم مرغ دارای پروتئین و چربیهای مفید بوده و ماست حاوی چربی شیر به همراه لاکتیک اسید می باشد.
هردوی این ترکیبات بهترین ماسک را برای موهای خشک و آسیب دیده فراهم می آورند.
این ماسک همچنین رشد موها را بهبود داده و آنها را مرطوب، تمیز و خوش حالت نگه می دارد.
به کار بردن این ماسک همچنین چربی اضافی موها را کنترل کرده و موها را نرم می سازد.

تخم مرغ یک حالت دهنده و مرطوب کننده طبیعی می باشد.
تخم مرغ حاوی چربیها، پروتئین ها و آنزیم های پاکسازی کننده می باشد.
ماست دارای پروتئین های شیر است که موها را قدرت می بخشند.
لاکتیک اسید و روی موجود در ماست رشد موها را بهبود می بخشند.

مواد لازم:

تخم مرغ

ماست

یک عدد تخم مرغ،
یک چهارم فنجان ماست ساده
و یک چهارم فنجان سس مایونز را آماده کنید.
سپس تخم مرغ را به خوبی هم بزنید تا به حالت فوم درآید.
حالا ماست ساده طبیعی را به تخم مرغ زده شده اضافه کنید و تمام مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید.

با استفاده از این ماسک، پوست سرتان را ماساژ دهید تا وقتی که همه موهایتان خیس شده و به ماسک آغشته گردند.
سپس یک کلاه پلاستیکی هم روی موهایتان بکشید.
بگذارید این ماسک به مدت یک ساعت روی موهایتان بماند و سپس با استفاده از یک شامپوی ملایم سرتان را شستشو دهید.
برای گرفتن نتیجه بهتر است موهایتان را با آب سرد بشویید.

توصیه ها:

این ماسک را یک بار درهفته و یا هر روزی که خواستید روی موهایتان بگذارید.
این ماسک تنها برای موها می باشد.

ماسک موی روغن نارگیل

یکی از بهترین ماسک موهای خانگی برای موهای خشک

روغن نارگیل به عنوان روغنی بسیار موثر برای موهای خشک در نظر گرفته می شود.
اگر در زمان درست کردن ماسک روغن نارگیل، به آن روغن زیتون نیز بیافزایید،
این ماسک به درمانی فوق العاده برای موهای خشک و آسیب دیده تبدیل خواهد شد.
ماسک روغن نارگیل موها را رطوبت رسانی کرده وآنها را سالم، نرم و زیبا می کند.
ماسک روغن نارگیل همچنین پوست سر را مرطوب نگه داشته و موها را پرپشت و سالم می سازد.

خواص تغذیه کننده موها:

روغن زیتون یکی از بهترین ماسک موهای خانگی و یک مرطوب کننده طبیعی موها می باشد.
روغن نارگیل حاوی چربیهای اشباع، لوریک اسید، ویتامین E,D و آهن می باشد.

مواد لازم:

روغن نارگیل

روغن زیتون

روش:

درست کردن این ماسک بسیار ساده است.
تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که دو بخش (فنجان) روغن نارگیل را
با یک بخش روغن زیتون در یک کاسه مخلوط کنید.
زمانی که آنها را مخلوط کردید، این ماسک را به کل موهایتان بمالید.
این کار را از ریشه تا نوک موها به دقت انجام دهید و موهایتان را با یک کیسه پلاستیکی یا کلاه رنگ بپوشانید.
بگذارید این ماسک به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه روی موهایتان بماند. بعد از این مدت، موها را شسته و شامپو بزنید.

توصیه ها:

اگر شما موهای آسیب دیده زیادی دارید، بگذارید تا ماسک زمان بیشتری روی موهایتان باقی بماند.
توصیه می شود که ماسک موی روغن نارگیل مرتبا و طی یک روند منظم استفاده شود.

ماسک موی موز

از بهترین ماسک موهای خانگی برای موهای ضعیف و آسیب دیده محسوب میشود.

ماسک موی موز یک ماسک موی معمولی نیست.
این ماسک سرشار از خواص منحصر بفرد است.
این ماسک موهای آسیب دیده را درمان کرده و به آنها قدرت استحکام و سلامت شدن را اعطا می کند.
ماسک موی موز برای موهای نازک و ضعیف بسیار مناسب می باشد
و همچنین اگر مرتبا دچار ریزش مو می شوید این ماسک برای شما فوق العاده است.
ماسک موی موز با کمک موز و عسل ساخته شده و از موخوره جلوگیری کرده و حجم موها را افزایش می دهد.

خواص تغذیه کننده موها:

موز حاوی کربوهیدراتها، پتاسیم، آهن و ویتامین A می باشد.
عسل دارای ویتامین ها، مواد معدنی و مرطوب کننده های طبیعی با قدرت ترمیم بالاست.

مواد لازم:

موز

عسل

یک موز را برداشته و آن را به خوبی له کنید.
۱ قاشق غذاخوری عسل برداشته و با موز مخلوط کنید.
سعی کنید آن را به خوبی مخلوط کنید.
این ماسک را روی موها مالیده و موهایتان را با یک کلاه رنگ بپوشانید
و بگذارید حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند.
بعد از گذشت این مدت، می توانید موهایتان را با استفاده از شامپو یا نرم کننده شستشو دهید.

توصیه ها:

از پاک شدن تمام تکه های موز از موهایتان مطمئن شوید.
موزهای رسیده تر خیلی بهتر هستند.
عسل اختیاری می باشد ولی به کار بردن آن بسیار خوب است.

ماسک موی آووکادو

از بهترین ماسک موهای خانگی برای مرطوب کردن موها

آووکادو یکی از بهترین چیزهای طبیعی برای حالت دهی عمیق موها می باشد.
ماسک موی آووکادو رطوبت کاملی را به موها می دهد و سرشار از خواص مرطوب کنندگی می باشد.
ماسک موی آووکادو برای موهای خشک و زبر عالی بوده وآنها را نرم، صاف، آبرسانی و ضخیم می کند.
این ماسک همچنین پوست سر را تحریک کرده و ریزش مو را کاهش می دهد.

آووکادو حاوی ویتامین E و پروتئین می باشد.
آووکادو موها را نرم و صاف می کند.
آووکادو آنتی باکتریال بوده و از موها و پوست سر محافظت می کند.
عسل هم سرشار از ویتامین های ضروری و مواد معدنی است.
عسل همچنین موها را رطوبت رسانی می کند.
روغن زیتون بهترین مرطوب کننده برای موها می باشد.

مواد لازم:

آووکادو رسیده

عسل

روغن زیتون

یک عدد آووکادو رسیده را برداشته به خوبی آن را له کنید.
به آن ۱ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کرده
و به خوبی مخلوط کنید تا به حالت کرمی درآید.
ماسک را به سراسر موهایتان مالیده و بگذارید تا ۲۰ دقیقه بماند.
بعد از ۲۰ دقیقه، از یک شامپوی ملایم استفاده کرده و موهایتان را شستشو دهید.

توصیه ها:

این ماسک مو تنها برای پوست سر کاربرد دارد.
شما می توانید به جای عسل از تخم مرغ هم استفاده کنید.

چند ماسک خانگی دیگر برای تقویت و رفع مشکلات مو

ماسک مو روغن نارگیل و رزماری

دوقاشق چایخوری برگ خشک شده رزماری و سه چهارم فنجان شیر نارگیل را
در ظرفی ریخته و اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه روی حرارت ملایم گرم شود.

سپس این مخلوط را صاف کنید و یک قاشق چایخوری به آن روغن ویتامین E بیفزایید.
کل مواد را درون ظرفی شیشه ای ریخته و در یخچال نگهدارید.
می توانید از این مخلوط به مدت ده روز استفاده کنید.
برای استفاده از این ماسک، ابتدا موی سر خود را شسته و خشک کنید.
سپس نصف ماسک را به سرتان مالیده و با کلاه بپوشانید.
نصف دیگر این ماسک را ده روز دیگر استفاده کنید. این ماسک جزو
بهترین ماسک موهای خانگی برای رشد مو محسوب میشود.

ماسک موی آلوئه ورا

حدود نصف فنجان ژل آلوئه ورا را با همین مقدار آب مخلوط کنید و کاملا هم بزنید.
مخلوط را در یک ظرف آبپاش ریخته و آن را خوب هم بزنید.
سپس چند قطره از روغن اسانس مورد علاقه خود به این مخلوط اضافه کنید.
از این مخلوط هر روز به سر خود اسپری کنید.
این ماسک برای موهای درهم پیچیده بسیار عالی است و در ضمن خارش پوست سر را نیز برطرف می کند.

ماسک موی روغن زیتون و عسل

پنج قاشق روغن زیتون را با مقدار کمی عسل مخلوط کرده، کاملا هم بزنید
تا جایی که مخلوط حالت چسبندگی به خود نگیرد، به آن عسل اضافه کنید.
ماسک را روی سر بمالید و ماساژ دهید. سپس به مدت ۹۰ دقیقه روی سرتان کلاه بگذارید و موهای تان را بپوشانید.
در انتها، موها را با آب و شامپو بشویید. این نوع ماسک از بهترین ماسک موهای خانگی
جهت رطوبت رسانی عمیق به ساقه موها میباشد که می توانید هفته ای ۲ بار استفاده کنید

ماسک موی مخلوطی از چند عصاره

یک قاشق چایخوری از گیاه جوجوبا را با ۳۰ گرم دانه انگور، ۲ قطره سدر، ۳ قطره عصاره رزماری و ۲ قطره عصاره آویشن مخلوط کنید.
سپس هر شب قبل از خواب، مخلوط را روی پوست سر خود را ماساژ دهید.
روز بعد موی سر خود را با آب خنک و شامپو بشویید.
این مخلوط را می توانید هر شب، قبل از خواب تکرار کنید.
اما اگر موهای تان چرب است، ۲ تا ۳ بار در هفته کافی است.
این ماسک علاوه بر اینکه رشد موها را سرعت می بخشد، آن را نرم و لطیف هم می کند
و در لیست بهترین ماسک موهای خانگی قرار میگیرد.

ماسک موی چای بابونه

سه قاشق چایخوری از چای بابونه را با یک عدد زرده تخم مرغ، سه فنجان آب،
یک قاشق چایخوری عسل و یک قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا مخلوط کنید.
برای مخلوط کردن این مواد، ابتدا عسل را با آب سیر هم بزنید؛
سپس، آن را در یخچال بگذارید. بعد، چای بابونه را به مدت ۳۰ دقیقه دم کرده و سپس اجازه دهید سرد شود.
در این حین، مخلوط عسل و سیر را از یخچال در آورده و به آن ژل آلوئه ورا و همچنین زرده تخم مرغ را اضافه کنید.
سپس، پوست سر خود را با مخلوط به دست آمده ماساژ داده و ۲۰ دقیقه به آن استراحت بدهید.
در انتها، سر خود را با شامپو بشویید. قبل از اینکه بطور کامل موی سر خویش را بشویید، با چای بابونه موها را شستشو دهید.
این فرآیند را می توانید هفته ای یکبار تکرار کنید.
این ماسک جزو بهترین ماسک موهای خانگی برای ترمیم موهای آسیب دیده بشمار میرود.

نکته پایانی: بخاطر داشته باشید اگر از شامپو و یا شوینده مناسب و ملایم برای شستشوی موهای خود
استفاده نکنید نتایج و زحمات استفاده از بهترین ماسک موهای خانگی را از بین میبرید!

چرا که مواد شیمیایی و خشن به مراتب اثرات بسیار سریعتر و مخربی بر روی ساختمان
موها خواهند گذاشت، پس با استفاده از شوینده ملایم و مناسب موهای خود اثرات این ماسکهای
گیاهی و درمانی را حفظ کنید.
طبقه بندی: ماسک،

تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:08 | نویسنده : dr nimily
 • بیماری‌های قلبی : دامنه و اثردردهای ناشی از تنگی عروق کرونر دردهای آنژینی نام دارند و عروق خون رسان به عضله قلب را به نام عروق کرونر می شناسیم، درد قلبی ممکن است منشأ دیگری داشته باشد، التهاب جدار خارجی قلب را از جمله عوامل برشمرد.

  دردهای کرونری اهمیت و البته خصوصیاتی دارند. به عنوان مثال هنگام بالا رفتن از پله، دویدن، راه رفتن و یا برداشتن بار سنگین، فرد احساس درد دارد که معمولا در پشت جناغ است.

  دردهای کرونری می تواند در جداره طرف چپ یا راست سینه نیز احساس شود، کیفیت این دردها گنگ و مبهم است و فرد نمی تواند موضعی را برای آن نشان دهد. فرد هنگام شرح حال، اظهار می دارد که گویا سنگی را روی سینه اش قرار داده اند که به تدریج و تا ۲۰ دقیقه بعد به تدریج خوب می شود.

  درد قلبی چگونه تشخیص داده می شود ؟

  آنچه حائز اهمیت است، محل درد، مدت و عوامل ایجاد کننده آن می باشد. درد آنژینی با عصبانیت ایجاد می شود و ممکن است به گلو، فک تحتانی و بین دو کتف انتشار یابد. دردهای آنژینی با کاهش خون رسانی به عضله قلب اتفاق می افتد و اگر این حالت تکرار و یا مدت آن طولانی باشد، منجر به سکته قلبی می شود.

  البته تشخیص این که دردها مربوط به کدام بخش بدن است، بر عهده پزشک است که با روش های پاراکلینیکی مانند آنژیوگرافی، نوار قلب، تست ورزش و اکو تشخیص قطعی اعلام می شود.

  دردهایی که در زمان استراحت احساس می شوند که حالت تیر کشیدن یا سوزن سوزن شدن دارد، اسپاسم های عضلانی -عصبی هستند. البته تشخیص نوع درد فقط بر عهده پزشک است.

  آشنایی با 14 دلیل که باعث حمله قلبی می شوندآیا هر نوع درد قلبی منشا کرونری دارد ؟

  خیر؛ به عنوان مثال، شلی مادرزادی دریچه میترال (پرولاپس میترال) هم دردهای غیر آنژینی ایجاد می کند. دردهای پرولاپس میترال آزار دهنده است، اما خطرناک نیست.

  دردهای گوارشی هم ممکن است پشت جناغ احساس شود، لازم به ذکر است اگر یک نقطه از قلب درد بگیرد و به دست چپ برسد که با نفس کشیدن تشدید شود، از خصوصیات درد قلبی نیست.

  درد یک نشانه است

  درد یک نشانه است و بیماری تلقی نمی شود، فردی که دچار درد قلبی شده باید به پزشک مراجعه نماید تا پس از تشخیص قطعی برای درمان اقدام شود. درد یک علامت است و حتما باید به پزشک مراجعه کرد. گاهی عنوان می شود که افراد دچار خستگی صبحگاهی قلب هستند که علمی نیست؛ این حالت ناشی از خستگی روحی است و فردی که صبح دچار بی خالی و ضعف است، علائم افسردگی را دارد.
  طبقه بندی: قلب،

  تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:06 | نویسنده : dr nimily

  کبد (جگر) اندام مهمی در بدن است که بدون آن ادامه حیات غیرممکن است.

  پانکراس(لوزالمعده) و کبد، نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی به‌عهده دارند.

  کیسه‌ی صفرا نیز اگر چه اندامی مهم است، ولی بدن به‌خوبی خود را با فقدان آن، تطبیق می‌دهد.

  آگاهی از ساختمان و عملکرد این اندام‌ها بسیار مهم و با ارزش است.


  فیزیولوژی و عملکرد:

  کبد به وزن تقریبی ۱۵۰۰ گرم، بزرگترین غده‌ی بدن است و دو لوب اصلی، راست و چپ دارد. این عضو از دو منبع خونی تغذیه می شود: شریان کبدی، که یک سوم خون کبد را تامین می‌کند و از آئورت منشا می‌گیرد، و ورید باب که دو سوم خون آن را تامین می‌کند و خون گرفته شده از لوله ی گوارش را به آن می‌رساند. مجموعه‌ای از مجاری صفراوی نیز در کبد وجود دارند که صفرا (که منشأ آن سلول های کبدی است) از طریق این مجاری خارج می‌شود.

  کبد قادر به تولید مجدد خود می‌باشد. وجود ۲۰- ۱۰ درصد از کل کبـد برای ادامه‌ی حیات کافی است؛ ولی با خارج کردن آن از بدن، مرگ در عرض۲۴ ساعت اتفاق می‌افتد. این عضو حیاتی برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری بوده و بیش از ۵۰۰ عمل مختلف را انجام می‌دهد.

  کارهای اصلی آن عبارت‌اند از:

  – متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی؛

  – ذخیره و فعال کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی؛

  – تبدیل آمونیاک به اوره؛

  – متابولیسم استروئیدها؛

  – عمل کردن به‌عنوان یک صافی؛برای محافظت در برابر سیل مواد مضری که به‌ خون سرازیر می‌شوند. کبد صفرا تولید می‌کند، نمک‌های صفراوی برای هضم و جذب چربی و ویتامین‌های محلول در چربی استفاده می‌شوند و بیلی روبین محصول نهایی انهدام گلبول‌های قرمز، در کبد ترکیب شده و از طریق صفرا دفع می‌شود


  بیماری کبـد چرب و علائم آن

  افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده، و عدم فعالیت مناسب یا گسترش زندگی ماشینی، بیماری‌های مختلفی به همراه آورده است. درگیری کبدی، از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب می ‌باشد. امروزه متاسفانه بیماری کبد چرب که نسبتاً شایع شده است، با وزن بیمار ارتباطی مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف (از جمله ایران) رو به افزایش است.

  کبـد چرب چیست؟

  منظور از کبد چرب، رسوب چربی (عمدتاً از چربی‌های خنثی مثل تری گلیسیرید) در آن است که در رابطه با مصرف الکل می تواند باشد که به آن “Alcoholic Fatty Liver” می‌ گویند، یا بدون مصرف الکل و یا در حضور میزان بسیار جزیی از الکل ایجاد می ‌شود که تحت عنوان کلی “Non Alcoholic Fatty Liver Disease” (بیماری کبد چرب غیر الکلی) گفته می‌ شود.

  رسوب چربی در کبد از نظر شکل ذرات چربی و از نظر اهمیت بالینی و فیزیوپاتولوژی به دو نوع “Micro Vesicular” و “Macro Vesicular” تقسیم می‌ شود. آنچه مورد بحث فعلی است نوع “Macro Vesicular” است، یعنی رسوب ذرات درشت چربی در سلول‌های کبد که به جابجا شدن ارگان‌های داخل سلولی منجر می ‌شود، اما فعالیت‌ آنها را مختل نمی ‌سازد. این عارضه در حال حاضر نسبتاً شایع بوده و روز به روز ارزش بیشتری در بیماران مزمن کبدی (که علت خاصی برای بیماری شان پیدا نمی ‌شود) پیدا می ‌کند.


  میزان شیوع بیماری کبد چرب تا چه حد است؟

  شیوع این ببماری در جوامع مختلف گوناگون است. براساس آماری، شیوع کبد چرب غیر الکلی ۹- ۷ درصد در کشورهای غربی و ۲/۱ درصد در ژاپن گزارش شده است. البته این آمار بیان گر درصد واقعی شیوع بیماری نمی ‌تواند باشد. احتمال پیدایش کبد چرب غیرالکلی با وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف از جمله ایران، شیوع این عارضه نیز رو به افزایش است.

  این عارضه در چه افرادی نمود پیدا می ‌کند؟

  • کسانی که عوامل خطر پیدایش این بیماری را دارند، مثل افراد چاق، مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا و بی ‌تحرک.
  • مصرف بعضی داروها نیز می ‌تواند باعث رسوب چربی در کبد گردد. در این زمینه می ‌توان به استروئید، ویتامین A، متوتروکسات، آسپیرین، آمیودارون و استروژن سنتیک اشاره نمود.
  • همچنین کاهش سریع وزن در کسانی که قبلاً به چاقی مبتلا بوده‌‌‌اند، می‌ تواند این عارضه را در پی داشته باشد.
  • در کسانی که سوء تغذیه ی پروتئینی دارند یا به سبب چاقی مفرط، جراحی‌های پیوند بای پس(Bypass) روده‌ای انجام داده‌اند نیز کبد چرب دیده می ‌شود.
  • به دنبال تغذیه ی وریدی طولانی مدت نیز این عارضه بروز می ‌کند.
  • در زمینه ی بعضی بیماری‌های مزمن از جمله: کولیت زخمی نیز بروز این بیماری گزارش شده است.
  • در مواردی نیز هیچ علت یا بیماری زمینه ‌‌ای برای کبد چرب پیدا نمی‌ شود.

  بنابراین در کسی که دارای آنزیم‌های کبدی Alanine aminotransferease (ALT), aspartate aminotransferase (AST) افزایش یافته در آزمایش می ‌باشد و هیچ علتی برای آن پیدا نمی‌ شود، باید به فکر کبد چرب بود.

  قابل ذکر است بیماری کبد چرب در هر سنی دیده می ‌شود، اما بیشترین شیوع آن بین ۶۰- ۴۰ سالگی است. همچنین” “Non Alcoholic Steatohepatitis (کبد چرب غیرالکلی همراه با التهاب در نسج کبد) در خانم‌ها شایع‌تر است.


   علائم بیماری کبد چرب چیست؟

  کبـد چرب ساده معمولا به شکل اتفاقی کشف می‌شود و ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به آن نشانه‌ای ندارند و برای بیماری‌های دیگر به پزشک مراجعه می‌کنند و پزشک بر حسب اتفاق متوجه کبـد چرب آنها می‌شود، اما گاهی احتمال دارد بیمار علاوه بر احساس خستگی، دردهایی در ناحیه کبد داشته باشد.  ۱-درمان کبد چرب در طب نوین : در طب نوین درمان اختصاصی برای کبـد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.


  ۲- درمان وپیشگیری در طب سنتی :
  در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان ترکیباتی بدست آورد که بوسیله آنها براحتی و با موفقیت کامل کبـد چرب درمان میشود، در ذیل به یکی از نسخه های مجرب و آزموده شده که به راحتی کبـد چرب را درمان نموده اشاره میکنیم.
   افشره پاکسازی کبد پارسی طب :(افشره هفت گیاه)
  در تهیه این عصاره گیاهانی بکار رفته که همگی در دفع مواد زائد از خون و کبـد نقش بسزایی دارند. همچنین با توجه به اینکه این دارو از لطافت زیادی برخوردار است قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد ، بر این اساس درمان بیماریهایی به شرح ذیل با استفاده از این دارو به سادگی انجام پذیر است: غلظت خون ، چربی خون، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد. و همچنین چون این دارو توانایی سم زدایی و چربی زدایی بالایی دارد درمان بسیار قابل توجهی برای انواع بیماریهای کبدی است و مخصوصا کبد چرب را به سهولت درمان مینماید.
  ضمنا این عصاره سرشار از ویتامینه   C، B،A میباشد و برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها ، احساس گرمای زیاد بدن ، صفرا مزاجی و یرقان بسیار موثر میباشد

  همچنین مصرف این عصاره میتواند از بروز کـبد چرب پیشگیری کند
  طبقه بندی: کبد،

  تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:05 | نویسنده : dr nimily

  برگ ریحانریحان : برگ ریحان تازه را بجوید. این کار را دوبار در روز تکرارکنید، هر بار می‌توانید ۳ تا ۵ برگ ریحان را بجوید. این روش را تا درمان آفت ادامه دهید.

  پیازپیاز : پیاز را به شکل خام بخورید. می‌توانید همراه غذا و به عنوان چاشنی از آن استفاده کنید. پیاز به دلیل داشتن سولفور در درمان آفت دهان بسیار مؤثر است.

  گوجهگوجه‌فرنگی : می‌توانید در سالاد از آن استفده کنید یا بطور جداگانه بطور روزانه مصرف کنید. روش دیگر قرقره کردن آب گوجه‌فرنگی است. دو تا سه بار در روز این کار را انجام دهید و تا درمان آفت ادامه دهید.

  مریم_گلیدمنوش گل‌همیشه بهار/ مریم گلی : می‌توانید به صورت دهان شویه نیز این دمنوش را قرقره کنید. برای تهیه دمنوش کمی از گیاه خشک را در آب بجوشانید. برای دهان شویه صبر کنید دمنوش سرد شود و پس از آن قرقره کنید.

  زردچوبهپودر زردچوبه : کمی پودر زردچوبه را با یک قاشق غذاخوری گلیسیرین مخلوط کنید تا به شکل خمیری درآید. این خمیر را مستقیماً بر روی زخم بگذارید. می‌توانید به جای گلیسیرین از آب استفاده کنید.

  روغن_نعناروغن نعناع : روغن نعناع را مستقیماً بر روی زخم‌ها استفاده کنید تا درد آن کاهش یابد. می‌توانید دوباردر روز این کار را انجام دهید. سعی کنید روغن نعناع حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی زخم‌ها باقی بماند، سپس دهان را با آب شستشو دهید.

  پنیرماست و پنیر محلی : ماست درمان مؤثری برای آفت دهان است. خوردن ماست دوبار در روز یا خوردن ترکیب موز و ماست برای صبحانه در بهبود آفت مفید است. پنیر محلی نیز مفید است.

  آب_پرتقالآب پرتقال : خوردن آب پرتقال تازه (۳ تا ۴ نوبت در روز) می‌تواند به درمان زخم آفت کمک کند. جالب است بدانید که یکی از دلایل بروز آفت دهان، کمبود ویتامین C‌ است. آب پرتقال تازه سرشار از ویتامین C است و استفاده روزانه‌ی آن، ویتامین C‌ مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند.

  شیرنارگیلشیرِ نارگیل : از شیرِنارگیل به عنوان دهان شویه، ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید و تا بهبودی زخم‌ها ادامه دهید. می‌توانید مقدار کمی عسل را با شیرِنارگیل مخلوط کنید و از آن برای دهان‌شویه استفاده کنید.

  دوغدوغ :  به طور روزانه مصرف کنید. دوغ یکی از مؤثرترین روش‌های درمان آفت است.

  آبآب : به طور متناوب با آب سرد و گرم دهان را شستشو دهید. هر بار دو فنجان آب کافی است (یکی سرد، دیگری گرم). این درمان بسیار ساده و در دسترس است.

  شاه_توتشاه‌ توت : خوردن آب شاه‌توت، راه درمانی دیگری است که باعث کاهش درد و تحریک زخم‌های دهانی می‌شود.

  گشنیزتخم گشنیز : یک قاشق از تخم گشنیز را در مقداری آب بجوشانید، پس از سرد شدن محلول، به عنوان دهان شویه از آن استفاده کنید. این کار را ۳ تا ۴ بار و تا بهبود زخم‌ها ادامه دهید.

  آلوئه-وراآلوئه ورا : آب آلوئه ورا را ۲ تا ۳ بار در روز قرقره کنید و تا بهبودی زخم ها ادامه دهید.

  روغن_چایروغن درخت چای : این روغن را مستقیما بر روی زخم‌ها قراردهید. مهم است که این کار را پیش از خواب در شب انجام دهید. راه دیگر این است که ۳ تا ۴ بار در روز آن را در محل زخم‌ها قراردهید. می‌توانید روغن درخت چای را با آب گرم و نمک مخلوط کنید و مخلوط را به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

  دارچیندارچین : مقداری پودر دارچین را با آب گرم مخلوط کنید و به عنوان دهان شویه تا درمان آفت استفاده کنید. بهتر است این محلول را صبح‌ها استفاده کنید.

  پاپایاپاپایا :  خوردن میوه‌ی پاپایا به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. افرادی که مبتلا به آفت هستند نباید از غذاهای تند و پرادویه استفاده کنند. خوردن آب و کاهش استرس در بهبود سریع‌تر زخم‌ها مؤثر است.
  طبقه بندی: گیاهان دارویی،

  تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:01 | نویسنده : dr nimily

  کبد (جگر) اندام مهمی در بدن است که بدون آن ادامه حیات غیرممکن است.

  پانکراس(لوزالمعده) و کبد، نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی به‌عهده دارند.

  کیسه‌ی صفرا نیز اگر چه اندامی مهم است، ولی بدن به‌خوبی خود را با فقدان آن، تطبیق می‌دهد.

  آگاهی از ساختمان و عملکرد این اندام‌ها بسیار مهم و با ارزش است.

  فیزیولوژی و عملکرد:

  کبد به وزن تقریبی ۱۵۰۰ گرم، بزرگترین غده‌ی بدن است و دو لوب اصلی، راست و چپ دارد. این عضو از دو منبع خونی تغذیه می شود: شریان کبدی، که یک سوم خون کبد را تامین می‌کند و از آئورت منشا می‌گیرد، و ورید باب که دو سوم خون آن را تامین می‌کند و خون گرفته شده از لوله ی گوارش را به آن می‌رساند. مجموعه‌ای از مجاری صفراوی نیز در کبد وجود دارند که صفرا (که منشأ آن سلول های کبدی است) از طریق این مجاری خارج می‌شود.

  کبد قادر به تولید مجدد خود می‌باشد. وجود ۲۰- ۱۰ درصد از کل کبـد برای ادامه‌ی حیات کافی است؛ ولی با خارج کردن آن از بدن، مرگ در عرض۲۴ ساعت اتفاق می‌افتد. این عضو حیاتی برای انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروری بوده و بیش از ۵۰۰ عمل مختلف را انجام می‌دهد.

  کارهای اصلی آن عبارت‌اند از:

  – متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی؛

  – ذخیره و فعال کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی؛

  – تبدیل آمونیاک به اوره؛

  – متابولیسم استروئیدها؛

  – عمل کردن به‌عنوان یک صافی؛برای محافظت در برابر سیل مواد مضری که به‌ خون سرازیر می‌شوند. کبد صفرا تولید می‌کند، نمک‌های صفراوی برای هضم و جذب چربی و ویتامین‌های محلول در چربی استفاده می‌شوند و بیلی روبین محصول نهایی انهدام گلبول‌های قرمز، در کبد ترکیب شده و از طریق صفرا دفع می‌شودبیماری کبـد چرب و علائم آن

  افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده، و عدم فعالیت مناسب یا گسترش زندگی ماشینی، بیماری‌های مختلفی به همراه آورده است. درگیری کبدی، از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب می ‌باشد. امروزه متاسفانه بیماری کبد چرب که نسبتاً شایع شده است، با وزن بیمار ارتباطی مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف (از جمله ایران) رو به افزایش است.

  کبـد چرب چیست؟

  منظور از کبد چرب، رسوب چربی (عمدتاً از چربی‌های خنثی مثل تری گلیسیرید) در آن است که در رابطه با مصرف الکل می تواند باشد که به آن “Alcoholic Fatty Liver” می‌ گویند، یا بدون مصرف الکل و یا در حضور میزان بسیار جزیی از الکل ایجاد می ‌شود که تحت عنوان کلی “Non Alcoholic Fatty Liver Disease” (بیماری کبد چرب غیر الکلی) گفته می‌ شود.

  رسوب چربی در کبد از نظر شکل ذرات چربی و از نظر اهمیت بالینی و فیزیوپاتولوژی به دو نوع “Micro Vesicular” و “Macro Vesicular” تقسیم می‌ شود. آنچه مورد بحث فعلی است نوع “Macro Vesicular” است، یعنی رسوب ذرات درشت چربی در سلول‌های کبد که به جابجا شدن ارگان‌های داخل سلولی منجر می ‌شود، اما فعالیت‌ آنها را مختل نمی ‌سازد. این عارضه در حال حاضر نسبتاً شایع بوده و روز به روز ارزش بیشتری در بیماران مزمن کبدی (که علت خاصی برای بیماری شان پیدا نمی ‌شود) پیدا می ‌کند.


  میزان شیوع بیماری کبد چرب تا چه حد است؟

  شیوع این ببماری در جوامع مختلف گوناگون است. براساس آماری، شیوع کبد چرب غیر الکلی ۹- ۷ درصد در کشورهای غربی و ۲/۱ درصد در ژاپن گزارش شده است. البته این آمار بیان گر درصد واقعی شیوع بیماری نمی ‌تواند باشد. احتمال پیدایش کبد چرب غیرالکلی با وزن بیمار ارتباط مستقیم دارد و با توجه به افزایش چاقی در جوامع مختلف از جمله ایران، شیوع این عارضه نیز رو به افزایش است.

  این عارضه در چه افرادی نمود پیدا می ‌کند؟

  • کسانی که عوامل خطر پیدایش این بیماری را دارند، مثل افراد چاق، مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا و بی ‌تحرک.
  • مصرف بعضی داروها نیز می ‌تواند باعث رسوب چربی در کبد گردد. در این زمینه می ‌توان به استروئید، ویتامین A، متوتروکسات، آسپیرین، آمیودارون و استروژن سنتیک اشاره نمود.
  • همچنین کاهش سریع وزن در کسانی که قبلاً به چاقی مبتلا بوده‌‌‌اند، می‌ تواند این عارضه را در پی داشته باشد.
  • در کسانی که سوء تغذیه ی پروتئینی دارند یا به سبب چاقی مفرط، جراحی‌های پیوند بای پس(Bypass) روده‌ای انجام داده‌اند نیز کبد چرب دیده می ‌شود.
  • به دنبال تغذیه ی وریدی طولانی مدت نیز این عارضه بروز می ‌کند.
  • در زمینه ی بعضی بیماری‌های مزمن از جمله: کولیت زخمی نیز بروز این بیماری گزارش شده است.
  • در مواردی نیز هیچ علت یا بیماری زمینه ‌‌ای برای کبد چرب پیدا نمی‌ شود.

  بنابراین در کسی که دارای آنزیم‌های کبدی Alanine aminotransferease (ALT), aspartate aminotransferase (AST) افزایش یافته در آزمایش می ‌باشد و هیچ علتی برای آن پیدا نمی‌ شود، باید به فکر کبد چرب بود.

  قابل ذکر است بیماری کبد چرب در هر سنی دیده می ‌شود، اما بیشترین شیوع آن بین ۶۰- ۴۰ سالگی است. همچنین” “Non Alcoholic Steatohepatitis (کبد چرب غیرالکلی همراه با التهاب در نسج کبد) در خانم‌ها شایع‌تر است.


   علائم بیماری کبد چرب چیست؟

  کبـد چرب ساده معمولا به شکل اتفاقی کشف می‌شود و ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به آن نشانه‌ای ندارند و برای بیماری‌های دیگر به پزشک مراجعه می‌کنند و پزشک بر حسب اتفاق متوجه کبـد چرب آنها می‌شود، اما گاهی احتمال دارد بیمار علاوه بر احساس خستگی، دردهایی در ناحیه کبد داشته باشد.  ۱-درمان کبد چرب در طب نوین : در طب نوین درمان اختصاصی برای کبـد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.


  ۲- درمان وپیشگیری در طب سنتی :
  در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان ترکیباتی بدست آورد که بوسیله آنها براحتی و با موفقیت کامل کبـد چرب درمان میشود، در ذیل به یکی از نسخه های مجرب و آزموده شده که به راحتی کبـد چرب را درمان نموده اشاره میکنیم.
   افشره پاکسازی کبد پارسی طب :(افشره هفت گیاه)
  در تهیه این عصاره گیاهانی بکار رفته که همگی در دفع مواد زائد از خون و کبـد نقش بسزایی دارند. همچنین با توجه به اینکه این دارو از لطافت زیادی برخوردار است قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد ، بر این اساس درمان بیماریهایی به شرح ذیل با استفاده از این دارو به سادگی انجام پذیر است: غلظت خون ، چربی خون، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد. و همچنین چون این دارو توانایی سم زدایی و چربی زدایی بالایی دارد درمان بسیار قابل توجهی برای انواع بیماریهای کبدی است و مخصوصا کبد چرب را به سهولت درمان مینماید.
  ضمنا این عصاره سرشار از ویتامینه   C، B،A میباشد و برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها ، احساس گرمای زیاد بدن ، صفرا مزاجی و یرقان بسیار موثر میباشد

  همچنین مصرف این عصاره میتواند از بروز کـبد چرب پیشگیری کند

  طبقه بندی: کبد،

  تاریخ : یکشنبه 1397/02/30 | 00:00 | نویسنده : dr nimily

  اضطراب در خصوص اندازه آلت تناسلی

  رشد آلت تناسلی و اندازه آن نوعی تشویش و اضطراب در دوران نوجوانی و جوانی است.مجموعه ایمیل ها و سوالاتی که در اینترنت در این زمینه مطرح اند و همچنین میزان روز افزون آگهی های تجاری در این زمینه-بویژه در سطح وب-موید این مساله است.

  باوجود اینکه مردان می دانند که اندازه آلت از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما این افسانه دایمی و همیشگی وجود داشته و دارد که شجاعت جنسی وابسته به بزرگی آلت است.
  این در حالی است که رضایتمندی جنسی به چندین عامل وابسته است که اندازه آلت تنها یکی از آن هاست.
  باید توجه داشت، بزرگی آلت تناسلی معادل رضایتمندی کامل جنسی نیست.

  گرایش تمایلات و توجهات به اندازه آلت اگرچه اندازه آلت تناسلی به عنوان یکی از جنبه های آناتومی بدن انسان مورد توجه بوده ،اما گرایش و توجه به آن نیز متفاوت بوده و هست.
  به عنوان مثال در روم یا یونان قدیم آلت بزرگ مایه خنده و تمسخر بوده که آثار آن در موزه ها موجود است.

  چه چیزی اندازه آلت تناسلی را تعیین می کند؟

  اندازه آلت بر مبنای زمینه های ژنتیکی فرد تعیین می شود.اندازه آلت تناسلی در طی بلوغ تغییر می کند. رشد آلت بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی شروع می شود،البته این زمان در بعضی پسربچه ها زودتر و بعضی دیرتراست.
  در ابتدا بیضه ها شروع به بزرگ شدن کرده و رویش مو های ناحیه تناسلی آغاز می شود.رشد آلت ابتدا در طول وسپس درقطر صورت می گیرد.اندازه متوسط آلت تناسلی افراد بالغ در حالت معمولی(شل) بین۶ تا ۱۱ سانتی متر است.نوجوانان برای آگاهی از اندازه قطعی آلتشان باید تا ۱تا ۲ سال پس از توقف رشد قدی خود صبر کنند.

  اندازه متوسط آلت تناسلی

  ابعاد بدن فرد ،طول آلت را تحت تاثیر قرار می دهد.اگر فردی چاق و ستگین وزن باشد آلت او کوچکتر به نظر می آید،چون توسط بافت های بدن احاطه شده و گاهی در چربی های بدن فرو میرود.این حالت در اصطلاح پزشکی آلت تناسلی پنهان شده نامیده می شود.
  تعدادی از حالات طبی وجود دارند که بر اندازه آلت تاثیر می گذارند.این ها در زمان تولد آشکار هستند و نیازمند مداخله طبی هستند.
  میکروپنیس (طول آلت حداکثر ۳/۱سانتیمتر)حالتی است که ناشی از اختلال ژنتیکی یا هورمونی می باشد.آلت تناسلی شبکه ای(پرده دار)،آلت پنهان شده و آلت تله دار همه حالاتی هستند که اندازه آلت طبیعی است اما به ظاهر کوچک به نظر می آید.این مشکلات با عمل جراحی قابل اصلاح می باشند.در موارد بسیار نادر کودکانی بدون آلت به دنیا می آیند(۱مورد از هر ۲۰میلیون پسری که متولد میشود).

  اندازه طبیعی آلت تناسلی

  یکی از مشکلاتی که در بررسی و تحقیق در مورد اندازه طبیعی آلت تناسلی(در حالت شل یا راست شده) با آن مواجه می شویم این است که آمارهای جهانی به راحتی و به صورت علمی قابل تلفیق نیست.
  تعداد زیادی سرشماری اینترنتی و مطالعات آماری وجود دارند، امااین تفکر که آمارها بدون نقص باشند چندان واقعی نیست.
  اغلب نتایج حاصل سرشماری گزارش فردی است،و این متکی به صداقت کامل مردان در مورد اعلان اندازه آلتشان می باشد،در حالی که گرایش به سمت ادعاهای اغراق آمیز است.وقتی از شما می خواهند خودتان را اندازه گیری کنید چه خواهید گفت؟آیا اندازه ها را به سمت مقادیر بیشتر گرد نمی کنید؟

  اندازه آلت تناسلی در حالات شل و راست شده

  اندازه آلت شل به هیچ وجه نشانگر اندازه آلت در حالت راست شده نمی باشد.
  در بعضی از مردان اندازه آلت تناسلی تناسلی به سختی بین حالت شل و راست شده تغییر میکند،اما اغلب مردان آلتی با اندازه متوسط در حالت شل دارند که در حالت راست شده به طور قابل توجه بزرگ می شود.
  جالب توجه این است که اغلب اندازه آلت در حالت شل، مردان را نگران می کند!

  به هر حال به جهت رفع نگرانی های شما برخی آمارهای خالص و کلی را در این جا ذکر می کنیم:

  • متوسط اندازه آلت تناسلی در حالت شل در محدوده ۶ تا ۱۰سانتی متر است.
  •  متوسط اندازه آلت تناسلی در حالت راست شده در محدوده ۱۱تا ۱۵ سانتی متر است.
  • .باید توجه داشت که سرما و خستگی اندازه آلت تناسلی را به صورت موقت کوچکتر می کند.

  تعدادی از سوالات رایج و پاسخ آن ها:

  ۱-آیا قرص ها،شربت ها،لوسیون ها وروغن ها اتدازه آلت تناسلی را افزایش می دهند؟

  هیچ مدرک معتبرعلمی وجود ندارد که قرص ها،شربت ها،لوسیون ها وروغن ها اثر دایمی در بزرگ کردن آلت داشته باشند.
  لطفا پول خود را پس انداز کنید!

  ۲-آیا آلت به طور دایمی ممکن است کوچک تر شود؟

  بله! آلت تناسلی در سنین بالا-کهنسالی- ممکن است کوچک تر شود.همچنین شواهدی وجود دارد که ناتوانی جنسی طولانی مدت می تواند موجب کوچک شدن اندازه آلت شود.وقتی فردی چاق و سنگین وزن است ،آلتش کوچکتر و جمع شده به نظر می آید.معمولا وقتی وزن کاهش می یابد اندازه آلت تناسلی به وضعیت قبلی خود برمی گردد.

  ۳- آیا روش جراحی برای بزرگ کردن آلت تناسلی وجود دارد؟

  بله!تعدادی تکنیک های جراحی وجود دارند که می توانند قطر و طول آلت را افزایش دهند.با آزاد کردن رباطی(لیگامنت)که آلت تناسلی را در جای خود نگه می داردمی توان آن را تا حد ۵/۲ سانتی متر طولانی تر کرد.
  ابمپلنت های پوستی نیز می توانند طول و قطر آلت را اضافه کنند.
  در مورد هر یک از مداخلات جراحی باید در نظر گرفت که آیا منافع جراحی برخطرات آن غلبه دارد یا خیر.
  باید توجه داشت که در مقابل عوارض جانبی این اعمال،نتایج تزیینی آن ارزش نخواهد داشت.
  اکثر اورولوژیست ها به جز در مواردی که بدشکلی(دفورمیتی)یا علت طبی خاصی وجود دارد ،اقدام به این نوع اعمال جراحی نمی کنند.
  طبقه بندی: مردانه،

  پیری پوست: پیری بخشی از دوران زندگی آدمی است که در طی آن بدن تغییرات زیادی می کند. معمولا این تغییرات از سنین حدود ۴۰ سالگی شروع می شود.  با افزایش سن، پوست ما هم تغییر می کند.

  چگونگی پیری پوست و اینکه در چه سنی پوست ما شروع به پیر شدن کند به چندین عامل بستگی دارد، از جمله:

  • سبک زندگی؛
  • رژیم غذایی؛
  • وراثت؛
  • دیگر عادات شخصی (مانند سیگار کشیدن و مراقبت روزانه از پوست)؛

  تاثیر نور خورشید در فرآیند پیری پوست:

  نور خورشید هم یکی از عوامل دیگر پیری پوست است. قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض خورشید، علت اصلی آسیب به پوست است. آسیب خورشید به پوست ناشی از نور ماوراء بنفش (UV) است که سبب تخریب بافت الاستین در پوست می شود و در نتیجه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهد و چروک شود. آسیب اشعه ماوراء بنفش به پوست در طولانی مدت حتی می تواند سبب بروز سرطان پوست شود.

  سایر عوامل مؤثر بر پیری پوست عبارتند از:

  • از دست دادن بافت چربی بین پوست و عضلات (پشتیبانی زیر جلدی)؛
  • استرس؛
  • تأثیر نیروی گرانش با افزایش سن بر پوست؛
  • مراقبت روزانه از پوست؛

  پیری پوستتغییرات پوست در اثر پیری عبارتند از:

  • خشک شدن پوست؛
  • نازک شدن پوست؛
  • پوست به راحتی کبود می شود؛
  • چروک شدن و جمع شدن پوست؛
  • بروز لکه های قهوه ای که به لکه های پیری معروفند؛
  • افتاده شدن پوست اطراف دور چشم، پلک ها و گونه ها؛

  پیری پوستخشک شدن  و چروک شدن پوست در دوران پیری به دلیل از دست دادن آب پوست و کاهش فعالیت غدد چربی پوست به دلیل تغییرات هورمونی می باشد. البته گاهی ابتلا به بیماری هایی از جمله بیماری های کلیوی، کبدی و دیابت می تواند مشکلات پوستی را تشدید کند.

  آیا می توان از بروز تغییرات پوست در دوران پیری جلوگیری کرد؟

  پیری پوستدر پاسخ باید گفت خیر. پیری پوست روندی اجتناب ناپذیر است. البته همانطور که ذکر کردیم با استفاده از روش های مراقبتی می توان این فرآیند را به تأخیر انداخت و کاهش داد. البته باید توجه داشت که این مراقبت ها را باید از سنین جوانی آغاز نمود.

  به عنوان  مثال، استفاده از ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ و لباس های مناسب برای زمانی که در معرض نور شدید خورشید هستیم، شستشوی روزانه پوست با محلول های مناسب و استفاده از کرم های متناسب با پوست بدن، رژیم غذایی مناسب، عدم استفاده بی رویه از فست فودها و مواد غذایی ناسالم، داشتن سبک زندگی درست و سالم، دوری از استرس و برطرف نمودن بیماری های زمینه ای که بر کیفیت پوست تاثیر دارد (از جمله بیماری های کبدی)، می تواند تا حدود زیادی تاثیر محیط بر پوست را کاهش دهد و فرآیند پیری پوست را به تأخیر اندازد.

  درمان بیماری های کبدی:

  همانطور که گفته شد، درمان برخی از بیماری های زمینه ای از جمله بیماری های کبدی که تاثیر مستقیمی بر پوست بدن دارد می تواند برای داشتن پوستی بهتر بسیار موثر باشد. با توجه به اینکه هنوز درمان قطعی برای بیماری های کبد و خصوصاً کبد چرب در طب نوین وجود ندارد، تاکید پزشکان برای درمان این بیماری ها اغلب بر رعایت مواردی از قبیل کاهش وزن و چربی خون و کنترل دیابت است. از طرف دیگر مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی در طولانی مدت سبب ایجاد بیماری های کبدی می گردد. اما در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان دارویی و فرآوری آنها محصولاتی تهیه شده که از این طریق به آسانی و با موفقیت زیادی کبد چرب درمان می شود. از جمله این محصولات می توان به شلیور اشاره نمود. اما باید توجه داشت که تنها مصرف دارو کافی نیست و برای نتیجه بهتر باید پیش نیازهای درمانی نیز رعایت شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله شلیور را مطالعه کنید و یا از مشاورین ما بهره گیرید.  تاریخ : شنبه 1397/02/29 | 23:56 | نویسنده : dr nimily

  روزه داری : روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان برای مسلمان امری واجب است، اما اسلام دینی است که به جزئی ترین و ریزترین نکات نیز توجه نشان داده و برایشان راه حل ارائه کرده است.

  آیا همه افراد  باید روزه بگیرند؟ یا برخی به دلایلی  در انجام این فریضه از سایرین مستثنی هستند؟ این درست که بیماری مانعی پیش روی روزه داری است، اما سؤال اینجاست که چه بیمارانی با چه نوع بیماری هایی از روزه گرفتن منع شده‌اند؟

  چه کسانی نمی توانند روزه بگیرند؟

  مشکلات بینایی

  • افرادی که مبتلا به نزدیک بینی بسیار بالا( حدود شماره هشت) هستند روزه داری برای آنها اشکال دارد.
  • روزه گرفتن می تواند باعث تغییرات کره چشم آنها شده و کمبود آب روی چشم آنها فشار می آورد.
  • پس این افراد مجاز به روزه گرفتن نیستند.

  افرادی که مشکلات میگرن دارند

  مبتلایان به بیماری میگرن های شدید نمی ‌توانند روزه بگیرند، چرا که این گونه افراد باید در طول روز به مراتب دارو مصرف کنند که توصیه می‌شود که برنامه درمانی خود را تغییر ندهند.

   

  بیماران دارای مشکلات فشار خون

  افرادی که می‌توانند فشار خون بالا را کنترل کنند روزه داری برای آنها بلامانع است.

  • ممکن است قادر به گرفتن روزه باشند. ممکن است نیاز داشته باشند زمان مصرف دارو را تغییر دهند.
  • افرادی که دارای فشار خون پایین هستند و از سلامت جسمی برخوردارند می‌توانند روزه بگیرند
  • البته باید با یک پزشک متخصص مشورت کنند. همچنین این افراد باید مایعات و نمک کافی مصرف کنند.

  روزه داری و بیماران دیابتی

  • افرادی که همودیالیز انجام می‌دهند نباید روزه بگیرند.
  • همودیالیز تقریبا سه بار درهفته انجام می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد تغییرات شدید در نمک و سطح مایعات بدن گردد. چنین بیمارانی نباید روزه بگیرند.
  • افرادی که دیابت آن‌ها توسط رژیم غذایی یا مصرف دارو تحت کنترل است، می‌توانند روزه بگیرند.
  • با این حال، پزشک متخصص باید در مورد این گزینه تصمیم بگیرد.
  • افرادی که برای کنترل دیابت خود از انسولین استفاده می‌کنند، نباید روزه بگیرند.

  روزه داری و مشکلات کلیوی

  افرادی که سنگ کلیه آنها بالای ۸ میلی متر است

  یا در یک ماه اخیر سنگ کلیه دفع کرده‌اند

  یا اینکه در ماه مبارک رمضان گذشته بر اثر روزه داری دچار سنگ کلیه  یا عوارض ناشی از سنگ کلیه مانند نارسا شدن  یا بزرگ شدن کلیه شده‌اند گرفتن روزه برای آنها ممنوع است.

  در ضمن افرادی که کلیه آنها به طور مادرزادی مشکل دارد مانند اشخاصی که کلیه پلی کیستیک دارند هم نباید روزه بگیرند.

  در زمینه مبتلایان به بیماری‌های معده باید یادآور شدافرادی که دچار خونریزی فعال معده هستند  یا کیسه صفرای آنها حاوی مقادیر بالای سنگ است نیز بهتر است که روزه نگیرند.
  طبقه بندی: روزه گرفتن،

  تاریخ : چهارشنبه 1397/02/26 | 01:18 | نویسنده : dr nimily

  موز

  اصلاً چرا غذا می‌خوریم؟! به سه دلیل؛ اشتها، مزه و تغذیه. موز میوه‌ای بسیار خوشمزه و مغذی است و این ویژگی‌ها باعث می‌شوند میوه‌ای پرطرفدار باشد.

  و اما در مورد قند موجود در موز چطور؟

  ساکاروز و فروکتوز که قند طبیعی موجود در میوه‌هاست، به آن‌ها طعم شیرینی می‌دهد. برخی از افراد به خاطر قند موجود در موز از مصرف آن پرهیز می‌کنند اما نیازی نیست از مصرف متعادل میوه‌ها اجتناب کنید. مثلاً ساختار فروکتوز طبیعی و فروکتوز صنعتی بسیار متفاوت است. شواهد زیادی وجود دارد که مصرف زیاد فروکتوز می‌تواند مضر باشد. اما این بستگی به مقدار و ساختار فروکتوز دارد که شامل میوه‌ها نمی‌شود.

  ضمناً، موز سرشار از فیبر و آب است که فیبر موجود در آن از لحاظ متابولیکی، ساکاروز و فروکتوز را تعدیل می‌کند و آب موجود در موز نیز هضم قند را تسهیل می‌کند.

  ۱. خواص ضد سرطانی

  طبق مطالعات پژوهشگران ژاپنی، موزهای کاملاً رسیده (با پوست زرد و لکه‌های تیره)، حاوی مقادیر قابل توجهی عامل نکروز توموری آلفا (TNF) هستند. TNF، مولکول خاصی به نام سیتوکین است که موجب برانگیختگی واکنش ایمنی به هنگام کشف سلول‌های غیرطبیعی تومور می‌شود.

  ۲. کاهش فشارخون

  داشتن رژیم غذایی کم سدیم و سرشار از پتاسیم به حفظ فشارخون سالم کمک می‌کند. پتاسیم، گشاد شدن رگ‌های خونی بدن را تنظیم می‌کند، که موجب کاهش فشارخون می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند روزانه 4700 میلی‌گرم پتاسیم مصرف کنید. تخمین زده شده که تنها 2 درصد از آمریکایی‌ها این نیاز بدن را تأمین می‌کنند. یک عدد موز متوسط حاوی بیش از 460 میلی‌گرم پتاسیم بوده و تقریباً هیچ سدیمی ندارد.

  موز، پتاسیم مورد نیاز مغز را تأمین می‌کند که در نتیجه سطح اکسیژن، نرمال مانده و سیگنال دهی بین نرون‌ها تقویت می‌شود. ضمناً موز، تریپتوفان هم دارد که ماده‌ی معدنی لازم جهت تولید سروتونین در مغز است. سروتونین، تثبیت‌کننده‌ی مغز ماست که نوسانات خلقی و مه آلودگی مغز را برطرف می‌کند

  ۳. تقویت سلامت قلب


  موز علاوه بر داشتن پتاسیم فراوان، دارای مقدار زیادی ویتامین B6 و ویتامین C و فیبر است. در مطالعه‌ای که در نشریه‌ی Today’s Dietitian منتشر شد، محققان استنباط کردند آن‌هایی که روزانه حداقل 4000 میلی‌گرم پتاسیم مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که 1000 میلی‌گرم پتاسیم در روز مصرف می‌کنند،49 درصد کمتر در معرض مرگ در اثر بیماری‌های قلبی هستند.

  ۴. تنظیم قند خون

  به شواهد بیشتر نیاز دارید تا بپذیرید که قند موجود در موز، کاملاً سالم و بی‌خطر است؟ پس بخوانید؛ در مطالعات صورت گرفته مشخص شد، مبتلایان به دیابت نوع اول که رژیم غذایی سرشار از فیبر داشتند، نسبت به آن‌هایی که تحت این‌گونه رژیم نبودند، گلوکز خونشان پایین‌تر بود. مبتلایان به دیابت نوع دوم که فیبر فراوان مصرف می‌کردند نیز قند خون، لیپید و انسولین‌شان کنترل شده‌تر بود.

  دو عدد موز متوسط حاوی تقریباً 6 گرم فیبر باکیفیت است.

  ۵. تسهیل گوارش

  موز بخشی از رژیم BRAT است که شامل موز، برنج، سس سیب و نان تست می‌شود. گفتیم که موز حاوی مقدار مناسبی از فیبر باکیفیت است که به گوارش کمک می‌کند. ضمناً موز سرشار از الکترولیت‌هاست که می‌توانند به جایگزینی مایعات از دست رفته از بدن به‌واسطه‌ی تعریق و اسهال کمک کنند.
  خوردن دو عدد موز در روز، به دلیل پتاسیم، فیبر و الکترولیت‌هایی که دارد، می‌تواند به حفظ عملکرد سالم سیستم گوارش کمک کند.

  ۶. کمک به اکسیژن‌دار شدن بدن

  کمبود آهن، یکی از شایع‌ترین مشکلات در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا است. کمبود آهن در درازمدت می‌تواند موجب کم‌خونی شود که باعث می‌شود بدن، اکسیژن کافی دریافت نکند. موز سرشار از آهن است؛ ترکیبی از هموگلوبین که به انتقال اکسیژن از ریه‌ها به سایر قسمت‌های بدن کمک می‌کند.

  ۷. بهبود قدرت ادراک و شناخت

  موز، پتاسیم مورد نیاز مغز را تأمین می‌کند که در نتیجه سطح اکسیژن، نرمال مانده و سیگنال دهی بین نرون‌ها تقویت می‌شود. ضمناً موز، تریپتوفان هم دارد که ماده‌ی معدنی لازم جهت تولید سروتونین در مغز است. سروتونین، تثبیت‌کننده‌ی مغز ماست که نوسانات خلقی و مه آلودگی مغز را برطرف می‌کند.


  طبقه بندی: میوه جات،

  تاریخ : چهارشنبه 1397/02/26 | 01:12 | نویسنده : dr nimily
  برخی مواد غذایی برای سلامتی مضر هستند و معمولا اغلب افراد آن‌ها را می‌شناسند. در مقابل برخی دیگر برای سلامتی مفیدند؛ اما نباید به صورت ناشتا با معده‌ی خالی مصرف شوند، چرا که مصرف آن‌ها با شکم خالی موجب مشکلاتی مانند سوءهاضمه، اسیدی شدن بدن و عدم تعادل قند خون می‌شود، از این گروه می‌توان به موز، ماست، گوجه فرنگی و سبزیجات برگ سبز اشاره کرد. با ما همراه باشید...
  موز
  پژوهش‌های گسترده‌ای نشان داده تمامی رژیم‌های غذایی یک وجه اشتراک دارند: همه‌ی آن‌ها توصیه به خوردن سبزیجات و میوه‌های فراوان، اجتناب از قند اضافی و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده می‌کنند. اما یک حقیقت مهم معمولاً نادیده گرفته می‌شود: بعضی از غذاها با وجود اینکه سالم و مغذی‌اند اما هرگز نباید آن‌ها را با معده‌ی خالی بخورید. در این مطلب مواد غذایی را به شما معرفی می‌کنیم که سالم‌اند اما نباید به عنوان صبحانه (با معده خالی) مصرف شوند.

  موز

  خوردن موز با معده‌ی خالی کار درستی نیست. درست است که موز سرشار از پتاسیم، فیبر و منیزیم است اما اسیدی نیز هست و قند زیادی دارد. خوردن غذاهای اسیدی با معده‌ی خالی می‌تواند مشکلات گوارشی ایجاد کرده و قند زیاد آن در ابتدای صبح باعث شود بعد از یکی دو ساعت احساس افت انرژی و خواب آلودگی کنید. اگر موز را همراه با غذای دیگری میل کنید این مشکلات وجود نخواهند داشت.

  ماست

  ماست

  هر چند گفته می‌شود که ماست همراه با میوه صبحانه‌ای سالم است و به کاهش وزن کمک می‌کند اما تمام ماست‌ها مناسب این‌گونه مصرف نیستند. ماست‌های موجود در بازار که برچسب بدون چربی خورده‌اند اغلب پُر از قندند تا نبود چربی را جبران کنند. ضمناً تمام ماست‌ها پروتئین کافی ندارند. بهترین و سالم‌ترین ماست، ماست یونانی است که اگر مایل باشید می‌توانید خودتان با عسل یا میوه آن را شیرین کنید.

  جو دو سر

  جو دوسر آماده

  جو دوسر انتخاب بسیار خوبی برای صبحانه است چون فیبر، ویتامین و پروتئین فراوانی داشته و گلوتن ندارد. اما بسته‌های جو دوسر آماده دارای قند اضافی، نمک و رنگ‌های مصنوعی‌اند. اگر واقعاً فرصت ندارید خودتان جو دوسر را آماده کنید، تنها نوعی را انتخاب کنید که بدون شیرین کننده باشد و حواستان به مواد نگهدارنده و محتوای فیبر آن باشد.

  سبزیجات خام

  سبزیجات سبز خام

  هر چند سبزیجات کلاً سالم‌اند اما خوردن آن‌ها با معده‌ی خالی در بعضی از افراد می‌تواند مشکلاتی چون نفخ و معده درد ایجاد کند. یکی از دلایل آن نیز فیبر غیر محلولی است که در بیشتر سبزیجات وجود دارد و آن‌هایی که مشکلات گوارشی دارند باید از مصرف آن‌ها خودداری کنند.

  گوجه فرنگی

  گوجه فرنگی

  گوجه فرنگی سرشار از ویتامین‌ها بوده و کم کالری و مغذی است. اما نباید با معده‌ی خالی آن را مصرف کنید زیرا می‌تواند موجب معده درد و ناراحتی معده شود. گوجه فرنگی مانند برخی از سبزیجات سبز دارای قابض‌های محلول است که باعث واکنش با اسید گوارشی می‌شود.

  مرکبات و گردو

  مرکبات

  خوردن مرکبات با معده‌ی خالی برای آن‌هایی که دیابت دارند یا معده‌شان حساس است خوب نیست. میوه‌های بسیار اسیدی چون پرتقال، لیمو و گریپ فروت می‌تواند تعامل منفی با مایعات گوارشی ایجاد کرده و موجب سوزش معده و گاستریت شود. ضمناً میوه‌های پُرکربوهیدرات می‌تواند قند صبحگاهی را بالا ببرند که برای دیابتی‌ها خطرناک است. اگر می‌خواهید برای صبحانه مرکبات بخورید، گردو را با آن همراه کنید.

  نوشابه و آب

  نوشیدنی‌های سرد

  نوشیدنی‌های سرد از هر نوع که باشند برای معده‌ی خالی ضرر دارند و ناراحتی‌هایی چون نفخ و معده درد ایجاد می‌کنند. توصیه می‌کنیم صبح بعد از بیدار شدن از خواب و پیش از صبحانه یک لیوان آب گرم بنوشید تا به گوارش، جریان خون و کاهش وزنتان کمک کنید.

  گلابی

  گلابی

  هر چند گلابی میوه‌ای بسیار مغذی و پُر از ویتامین‌ها، پتاسیم و کم کالری است اما توصیه می‌کنیم برای صبحانه گلابی نخورید. گلابی دارای فیبرهای سختی است که می‌توانند به غشای ظریف معده‌ی خالی آسیب بزنند، مخصوصاً گلابی‌های سفت‌تر. خوب است بدانید مطالعات نشان داده آن‌هایی که گلابی می‌خورند کمتر ممکن است چاق شوند و معمولاً کیفیت رژیم غذایی‌شان بالاست.

  غلات صبحانه

  غلات صبحانه

  یک کاسه غلات صبحانه ممکن است یک صبحانه‌ی خوب به نظر برسد اما پُر از قند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده است که برایتان ضرر دارد. غلات صبحانه ممکن است خوب سیرتان کند اما سطح قند خون و انسولین‌تان را بالا می‌برد و چند ساعت بعد با افت ناگهانی قند خون، اشتهایتان به خوردن میان وعده بیشتر خواهد شد.

  اسموتی

  اسموتی

  هیچ ایرادی ندارد که برای صبحانه اسموتی بخورید اما به شرط آنکه تعادل ترکیبی خوبی داشته باشد و همراه با سایر مواد غذایی مصرف شود. معمولاً اسموتی‌ها بسیار کم کالری و کم پروتئین‌اند و فقط کربوهیدرات دارند که بیشتر آن‌ها از قند است. برای حل این مشکل اسموتی‌های‌تان را شیرین نکنید و راه‌هایی پیدا کنید تا محتوای پروتئین و چربی آن را بالا ببرید، مثلاً با ماست یا آووکادو. می‌توانید اسموتی خود را با تخم مرغ پخته همراه کنید.

  تاریخ : چهارشنبه 1397/02/26 | 01:10 | نویسنده : dr nimily

  آبله مرغان یک بیماری شایع و مسری در میان کودکان است. عامل این بیماری ویروسی به نام واریسلا زوستر است که عامل بیماری زونا نیز می‌باشد. بیشترین شیوع آبله مرغان در فصل بهار و بیشترین شیوع ابتلا به آن 5 تا 9 سالگی است.

  آبله مرغان

  علائم بالینی

  علائم بالینی آبله مرغان بعد از طی دوره نهفتگی 10 تا 21 روزه با علائم شبیه به آنفولانزا مثل تب خفیف، درد شکم، گلودرد، سردرد یا احساس بی حالی آغاز می‌شود. بعد از 1 تا 2 روز ضایعات پوستی به نام وزیکول به شکل جوش‌های ریز و حاوی مایع به رنگ قرمز و شدیداً خارش دار، معمولاً در شکم، پشت و یا صورت ایجاد می‌شود و سپس به تمام نقاط بدن از جمله پوست سر، دهان، بینی، گوش‌ها و اندام‌های تناسلی گسترش می‌یابد.
  گاهی دیواره وزیکول‌ها در اثر خاراندن و یا به‌صورت خود به خودی پاره شده و زخم ایجاد می‌شود. جای این زخم‌ها بعداً به‌صورت لکه‌های کوچک قهوه‌ای باقی می‌ماند. وزیکول‌های آبله مرغان در عرض 7 روز خشک شده و دلمه می‌بندد. در کودکان خردسال اغلب علائم بیماری خفیف‌تر است و وزیکول‌های کمتری نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان ایجاد می‌شود. معمولاً آبله مرغان یک بیماری در حد متوسط است. اما برخی از نوزادان، نوجوانان و بزرگسالان که نقص سیستم ایمنی دارند فرم شدید بیماری را تجربه می‌کنند.

  عوارض

  عوارض آبله مرغان شامل عفونت باکتریایی پوست (شایع‌ترین عارضه)، درگیری ریه، مفاصل و استخوان‌ها، و حتی مغز از عوارض این بیماری هستند. پس از ابتلا به آبله مرغان، ویروس می‌تواند در سلول‌های عصبی در نزدیکی نخاع غیرفعال باقی بماند و بعدها فعال شود که در نتیجه به بیماری زونا منجر می‌شود.

  مسری بودن

  آبله مرغان بسیار مسری است. از حدود دو روز قبل از ظاهر شدن وزیکول‌ها تا زمانی که همه آن‌ها خشک شوند بیماری مسری است. بنابراین کودکی که آبله مرغان گرفته باید حدود یک هفته به مدرسه نرود و در خانه استراحت کند تا زمانی که همه تاول‌ها خشک شود.

  کمک برای پیشگیری از گسترش ویروس

  اول مطمئن شوید که آیا بچه‌ها دست‌هایشان را به طور کامل می‌شویند، به ویژه قبل از غذا خوردن و بعد از حمام کردن. تا آنجا که ممکن است کودکی را که مبتلا به آبله مرغان است از خواهر و برادر خود که تا به حال آبله مرغان نگرفته و واکسن آبله مرغان نزده‌اند دور نگه دارید.

  آبله مرغان و بارداری

  آبله مرغان بسیار مسری است. از حدود دو روز قبل از ظاهر شدن وزیکول‌ها تا زمانی که همه آن‌ها خشک شوند بیماری مسری است. بنابراین کودکی که آبله مرغان گرفته باید حدود یک هفته به مدرسه نرود و در خانه استراحت کند تا زمانی که همه تاول‌ها خشک شود

  زنان باردار و کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند نباید در تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان قرار گیرند. اگر یک زن باردار در گذشته آبله مرغان نگرفته نباید در نزدیکی فرد مبتلا به آبله مرغان قرار گیرد، چون خطر سرایت بیماری به او و جنینش بسیار بالا است. (به خصوص در 20 هفته اول بارداری) که جنین ممکن است در معرض خطر ابتلا به نواقص آبله مرغان مادرزادی قرار گیرد. اگر زن باردار 5 روز قبل تا 2 روز بعد از زایمان آبله مرغان بگیرد، نوزاد تازه متولد شده او نیز در معرض خطر ابتلا قرار می‌گیرد. اگر مادر در دوران بارداری به زونا مبتلا شود، هیچ خطری برای جنین او وجود ندارد.

  پیشگیری

  1) واکسن: برای تمام بچه‌های 1 تا 12 سال که آبله مرغان نگرفته‌اند و بزرگسالانی که سرونگاتیو هستند در 2 نوبت توصیه می‌شود. بچه‌ها باید نوبت اول واکسن آبله مرغان را در سنین 12 تا 15 ماهگی و نوبت یادآوری را در 4 تا 6 سالگی دریافت کنند. بچه‌های سالم که آبله مرغان گرفته‌اند نیازی به تزریق واکسن ندارند و آن‌ها مادام‌العمر در برابر این بیماری مصونیت دارند.
  2) ایمونوگلوبولین: به کسانی که در معرض خطر شدیدتری هستند مانند: نوزادانی که مادران آن‌ها در دوره بارداری آبله مرغان گرفته‌اند، بیماران مبتلا به لوسمی و یا دارای نقص سیستم دفاعی، کسانی که داروهایی مصرف می‌کنند که سیستم دفاعی آن‌ها را ضعیف نگه می‌دارد، در صورت ابتلا به آبله مرغان باید ظرف 4 روز ایمونوگلوبولین آبله مرغان دریافت کنند.

  درمان

  1) استحمام روزانه جهت پیشگیری از عفونت ضایعات پوستی
  2) کوتاه کردن ناخن‌ها جهت پیشگیری از عفونت ضایعات پوستی
  3) استفاده از داروهای ضد خارش مثل آنتی هیستامین و یا سیتریزین (لتیزین)
  4) عدم استفاده از آسپرین در افراد زیر 20 سال زیرا خطر سندرم رأی دارد.
  5) برای رفع تب و درد از استامینوفن استفاده شود (اکتوفن)
  6) چون ویروس باعث آبله مرغان می‌شود بنابراین پزشک، آنتی بیوتیک تجویز نمی‌کند. اما اگر وزیکول‌ها توسط باکتری آلوده شود ممکن است آنتی بیوتیک لازم باشد.
  7) استفاده از آسیکلوویر برای بیماران بالای 15 سال.  دکتر آرش حاجیان، متخصص بیماری‌های داخلی
  تاریخ : چهارشنبه 1397/02/26 | 01:03 | نویسنده : dr nimily
  برخلاف باورهای رایج که تصور می‌شود فقط با مصرف گوشت می‌توان آهن جذب کرد باید بدانید که میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند منبع فوق‌العاده‌ی این ماده‌ی معدنی مورد نیاز باشند.

  سبزیجات آهنین

  آهن یک ماده‌ی معدنی ضروری است که اکسیژن را به تمامی نقاط بدن می‌رساند. متأسفانه کمبود آهن حتی به صورت جزئی هم می‌تواند باعث کم‌خونی، خستگی و ضعف شود و در حالت جدی آن باعث مشکلات جدی‌تر در ارگان‌های بدن می‌شود. البته عکس این موضوع هم مشکلات دیگری به بار می‌آورد. زمانی که آهن بدن بیش از اندازه باشد رادیکال‌های آزاد آسیب‌رسان تولید می‌شوند و اختلالاتی نیز در عملکرد ارگان‌های حیاتی مانند قلب و کبد به وجود می‌آید. حتماً می‌دانید که گوشت قرمز منبع آهن است و این آهن خیلی زود جذب بدن می‌شود. اما کم نیست تعداد مواد غذایی گیاهی و سبزیجاتی که آهن خوبی وارد بدن می‌کنند. در این مقاله قصد داریم سبزیجات و میوه‌های سرشار از آهن را به شما معرفی کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

   

  آهن دو نوع است

  آهنی که در مواد غذایی وجود دارد دو نوع است: آهن هِم و آهن غیرهِم. اولی در مواد غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ و غیره است و دومی در مواد غذایی غیر حیوانی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات و خشکبار. توجه داشته باید که آهن غیرهم به اندازه‌ی آهن موجود در گوشت و غیره جذب بدن نمی‌شود برای همین لازم است که در موازات آن مواد غذایی سرشار از آهن مصرف شود. به خصوص اگر گیاه‌خوار هستید باید بیشتر حواستان به میزان آهن بدنتان باشد. یعنی در کنار مواد غذایی گیاهی حاوی آهن مواد غذایی حاوی ویتامین C بیشتری مصرف کنید.

  برخلاف باورهای رایج که تصور می‌شود فقط با مصرف گوشت می‌توان آهن جذب کرد باید بدانید که میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند منبع فوق‌العاده‌ی این ماده‌ی معدنی مورد نیاز باشند. علاوه بر این ویتامین C موجود در این مواد غذایی خود عاملی برای افزایش میزان آهن بدن است.

   

  سبزیجات و میوه‌های آهنین

  تعداد سبزیجاتی که حاوی آهن هستند کم نیست. به عنوان مثال هر 100 گرم گوجه‌فرنگی خشک حدود 9 میلی‌گرم آهن دارد که میزان قابل‌توجهی است.

  زردآلوی خشک نیز حاوی آهن زیادی است. در واقع هر 100 گرم زردآلوی خشک حدود 7 میلی‌گرم آهن به بدن می‌رساند که برابر نصف نیاز روزانه‌ی بدن است.

  جعفری تازه نیز منبع فوق‌العاده‌ی آهن محسوب می‌شود. هر 100 گرم جعفری تازه 6 میلی‌گرم آهن دارد. اسفناج یکی دیگر از سبزیجات حاوی آهن است. هر 100 گرم اسفناج 3.5 میلی‌گرم آهن دارد.

  گزنه یکی دیگر از افزایش‌دهنده‌های آهن است. این گیاه سرشار از ویتامین C

  و آهن می‌باشد و برای رفع خستگی‌های جسمی و روحی مناسب است

  زیتون نیز آهن خوبی به بدن می‌رساند. در واقع هر 100 گرم زیتون حدود 3.5 میلی‌گرم آهن دارد.

  علاوه بر سبزیجاتی که گفته شد، کشمش، عدس، توت خشک، انجیر خشک، غلات و حبوبات جوانه‌زده از دیگر منابع غیر حیوانی آهن محسوب می‌شوند.

  توجه داشته باشید که آویشن نیز از منابع فوق‌العاده‌ی آهن است. این سبزی معطر در هر 10 گرم حدود 12 میلی‌گرم آهن دارد. توصیه می‌کنیم به همه‌ی غذاهایتان سبزیجاتی مانند جعفری یا آویشن اضافه کنید.

   

  گیاه‌خواران و آهن

  آیا امکان دارد در چهارچوب رژیم غذایی گیاه‌خواری یا خام‌خواری کمبود آهن بروز کند؟ بله باید بدانید که بدن ما برای تامین نیاز روزانه‌ی خود به آهن نیاز به مصرف گوشت قرمز دارد. اما گیاه‌خواران نیز می‌توانند با شناسایی سبزیجات و گیاهان سرشار از آهن و ترکیب آن‌ها تا حد زیادی با کمبود آهن مقابله کنند. کاهو و انواع کلم‌ها نیز حاوی آهن هستند. سالاد کاهویتان را با کلم زیادی تهیه کرده و میل کنید. به هر بهانه‌ای به غذاهایتان جعفری اضافه کنید.

  توجه داشته باشید که برگ‌های گیاه قاصدک نیز آهن ساز هستند. یک فنجان از این برگ‌ها 1.7 میلی‌گرم آهن دارد.

  گزنه یکی دیگر از افزایش‌دهنده‌های آهن است. این گیاه سرشار از ویتامین C و آهن می‌باشد و برای رفع خستگی‌های جسمی و روحی مناسب است.

  تا می‌توانید با کلم پیچ، اسفناج و چغندر انواع سالادها را تهیه و میل کنید.

  مغزها و دانه‌ها را دریابید.

  توجه داشته باشید که شکلات سیاه نیز به افزایش میزان آهن بدنتان کمک می‌کند. برای این کار شکلات‌های 70 درصد کاکائو میل کنید.

  به غذاهایتان زردچوبه اضافه کنید. این ادویه علاوه بر داشتن خواص ضدسرطانی می‌تواند به افزایش میزان آهن بدنتان نیز کمک کند.

  درست است که آقایان نیز برای تامین آهن روزانه با مشکلاتی روبه رو می‌شوند که تغذیه‌ی نامناسب یکی از آن‌هاست. اما توجه داشته باشید که خانم‌ها به دلیل عادت ماهانه بیشتر با مشکل کمبود آهن مواجه می‌شوند و نیاز به آهن بیشتری دارند. اگر آزمایش داده‌اید و با مشکل کمبود آهن مواجه هستید علاوه بر افزایش مصرف مواد غذایی حاوی آهن باید مکمل نیز مصرف کنید.
  طبقه بندی: گیاهان دارویی، میوه جات،

  تاریخ : چهارشنبه 1397/02/26 | 01:00 | نویسنده : dr nimily

  میوه ها گروهی از مواد غذایی هستند که ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مختلف را در خود دارند  و خاصیت های فراوانی از این خوراکی چه در قرآن و چه توسط دانشمندان ذکر شده است که می توان مهم ترین آن را ضد سرطان بودن آنها دانست . 

  فواید,خواص,میوه

   میوه ها گروهی از مواد غذایی هستند که ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مختلف را در خود دارند  و خاصیت های فراوانی از این خوراکی چه در قرآن و چه توسط دانشمندان ذکر شده است که می توان مهم ترین آن را ضد سرطان بودن آنها دانست . 

  تعریف میوه : این خوراکی را در گیاه شناسی به نهنج و تخمدان رسیده یک گیاه گلدار می گویند. همچنین میوه ها در دل خود معمولا تخم گونه خود را به همراه دارند. بنا به سفارش های فراوان این خوراکی در قرآن و دانشمندان بر آن شدیم تافواید و خواص خوردن میوه ها را در قسمت سلامت آکاایران برای شما شرح بدهیم با ما همراه باشید.

  فواید,خواص,میوه,بیماریها,بیمار,درمان,خواص مفید میوه,میوه ها,خاصیت ضد سرطانی,خوردن میوه,مهم ترین خوراکی ها,راه صحیح خوردن میوه,نکات مهم میوه,ویتامین ها,آنتی اکسیدان

  خواص خوردن میوه ها

  فواید و خواص خوردن میوه ها

  دکتر استفان مارک، بیمارهای سرطانی در مرحله آخر را با استفاده از روش های "نامتعارف" درمان کرده است و بسیاری از آنها بهبود یافتند. او به درمان طبیعی درمقابل با بیماریها معتقد است. 

  همه ما فکر میکنیم که خوردن میوه یعنی خرید میوه، پوست کندنش و فقط گذاشتنش توی دهان به این سادگی که فکر میکنید نیست بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم 

  راه صحیح خوردن میوه ها چیست؟
  این است که میوه ها را بعد از مصرف غذا نخورید.میوه ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است.اگر میوه ها را به آن صورت بخورید، نقش مهمی در مسموم کردن سیستم بدنتان خواهند داشت.بدنتان را با مقدار زیادی انرژی تامین میکنند که این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیتهای زندگی میشود.

  میوه مهم ترین خوراکهاست

  برای مثال درنظر بگیرید که دو تکه نان و یک تکه میوه خورده اید تکه میوه آماده است که مستقیما وارد معده تان و رودهتان شود اما به دلیل آن دو تکه نان، از ورود سریع آن به معده جلوگیری می شود.
  در این بین همه غذا فاسد شده، تخمیر میشود و به اسید تبدیل میشود.به محض اینکه درون معده، میوه با غذا و آنزیمهای گوارشی تماس پیدا میکند، همه حجم غذا شروع به ازبین رفتن و فاسد شدن میکند .

  فواید میوه

  فواید,خواص,میوه

  به نقل از آکاایران :پس لطفا میوه های خود را زمانی مصرف کنید که معده تان خالی است و یا قبل از خوردن وعده های غذاییتان میل کنید . شما بارها شنیده اید که بسیاری شکایت میکنند که هر زمان که هنوانه میخورم، غذا بالا می آید، و یا هر زمان که میوه درخت قهوه سودانی را می خورم معده ام نفخ میکند، زمانی که موز میخورم همش حس اینکه باید فورا به دستشویی بروم را دارم و غیره- در حقیقیت همه اینها اتفاق نخواهند افتاد اگر میوه را زمانی بخورید که معده تان خالی است. میوه ها با غذای فاسد شده ترکیب میشوند و گاز تولید میکنند و درنتیجه شما بالا می آورید. 
  سفیدی مو، تاس شدن، عصبانیت و گودی های سیاه زیر چشم، همه شان اتفاق نخواهند افتاد اگر با معده خالی میوه میل کنید .

  با توجه به تحقیقات دکتر هربرت شلتون، بایستی بدانیم که چنین موضوعی صحیح نیست که بعضی از میوه ها مانندپرتقال، نارنج و لیمو خودشان اسیدی هستند. چرا که همه میوه ها در بدن قلیایی میشوند. اگر شما روش صحیح میوه خوردن را کاملا بیاموزید شما به راز زیبایی، عمر طولانی، سلامت، انرژی، شادابی و وزن طبیعی دست پیدا خواهید کرد.

  زمانی که نیاز دارید که آب میوه بنوشید- فقط آب میوه تازه بنوشید نه آب میوه کنسروها. حتی آب میوه هایی که بسیار سفت هستند را ننوشید . میوه های پخته شده را نخورید چرا که هرگز ماده مغذی میوه ها را دریافت نخواهید کرد تنها مزه شان را دریافت میکند . پختن، تمام ویتامین ها را از بین میبرد  .

  اما به هرحال خوردن میوه کامل بهتر از نوشیدن آب آن است اگر باید آب میوه بنوشید طوری بنوشید که دهانتان پر شود و آن را آرام آرام غورت دهید چرا که باید اجازه دهید که آب میوه با بزاق دهانتان قبل از غورت دادن آن کاملا ترکیب شود میتوانید برای پاکسازی بدنتان 3 روز روزه ی میوه بگیرید.

  به مدت 3 روز فقط میوه بخورید و در آخر متعجب میشوید از اینکه دوستانتان به شما میگویند که چقدر پوستتان درخشان و صاف شده است.

  کیوی: میوه کوچک اما بسیار مقوی

  این میوه تغذیه سالم زندگی سالم - خوبی از پتاسیم، منیزیم، ویتامین ای و فیبر است . حجم ویتامین سی این میوه دوبرابر حجم ویتامین سی پرتقال است  .

  سیب: روزانه خوردن یک سیب، دکتر را از شما دور میکند

  اگرچه سیب مقدار کمی ویتامین سی دارد، اما دارای آنتی اکسیدانها و فلاونهاست (ماده شیمیایی بیرنگ و متبلور) که هر دوی اینها  فعالیت ویتامین سی در بدن را زیاد کرده و تسهیل می بخشند و درنتیجه ریسک مبتلا شدن به سرطان روده، حملات قلبی و سکته کاهش پیدا میکند .

  توت فرنگی: میوه محافظ

  توت فرنگی بالاترین قدرت اکسیدانها را در میان اکثر میوه ها دارد و از بدن در برابر ابتلا به سرطان، گرفتگی رگها و رادیکالهای آزاد محافظت میکند .

  پرتقال: دارویی شیرین

  مصرف روزانه 2 تا 4 عدد پرتقال جلوی سرماخوردگی را میگیرد . کلسترول را کم میکند . از ایجاد سنگ در بدن جلوگیری کرده و یا سنگهای موجود در بدن را از بین میبرد و همچنین ریسک ابتلا به سرطان روده را کاهش میدهد .

  خواص خوردن میوه ها  هندوانه: بهترین تسکین دهنده تشنگی

  از 92% آب تشکیل شده است همچنین حاوی بالاترین دوز گلاتاتیون است که به بالارفتن سیستم دفاعی بدن کمک میکند همچنین آنها اصلی ترین تغذیه سالم زندگی سالم - لیکوپین هستند که اکسیدانی برای مبارزه با سرطان است .  دیگر مواد مغذی موجود در هندوانه ویتامین سی و پتاسیم هستند .

  عنبه (انبه): نشان بالاترین برای ویتامین سی

  آنها بهترین برندگان برای داشتن بالاترین میزان ویتامین سی هستند . این میوه سرشار از کاروتین است که حاوی ویتامین آ بوده و برای چشم ها مفید میباشند .
  طبقه بندی: گیاهان دارویی، میوه جات،

  تاریخ : چهارشنبه 1397/02/26 | 00:58 | نویسنده : dr nimily
  سیب سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. یك سیب متوسط با هسته و پوست 80 كالری انرژی دارد. بهتر است سیب را با پوست بخورید اما سعی کنید دانه های سیب را نخورید. زیرا هر كدام، حاوی مقادیر كمی سیانید است. این ماده از درخت وارد سیب می شود تا با آن دانه هایش را پراكنده كند.
  مشرق: اگر دنیای ثمربخش میوه ها را مورد بررسی قرار دهیم هر کدام از آنها را می توان بدلیل خواص فراوان آن پراهمیت دانست ولی آن چیز که در تمام خاصیت های آنان مشترک است اینست که میوه ها خنک کننده های طبیعی بدن هستند و دارای مقدار زیادی ویتامین و کربوهیدرات برای تغذیه بدن و همچنین تامین انواع رژیم های غذایی می باشند.

  علت این همه طعم و رنگی که خداوند متعال در تک‌تک میوه‌ها قرار داده بی‌حکمت نیست چراکه هر نوع از میوه ها خواص مفیدی برای بدن انسان دارد. در این گزارش به خواص 10 نوع میوه از بین میوه های بسیار  که مصرف آنها به طور مجعجزه آسایی در سلامتی و نشاط هر چه بیشتر شما دوستان تاثیر دارد.
   
  1_ پرتقال
   
  پرتقال یكی از قدیمی‌ترین میوه‌هائی است كه بشر از آن استفاده می‌كرده است و در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح كنفوسیوس از آن نام برده است‌.
   
  در حال حاضر بیشتر از ۲۰۰ نوع پرتقال در آمریكا كشت می‌شود و آمریكا نصف كل محصول پرتقال دنیا را تولید می‌كند. پرتقال اولیه، كوچك، تلخ و پر از هسته بوده است كه در اثر تربیت مهندسی ژنتیكی و همچنین انتخاب نوع بهتر و كود كافی درشت تر و شیرین تر شده است.


   
  پرتقال یك میوه اسیدی است و بنابراین سم زداست. كلسیم پرتقال بسیار بهتر از كلسیم شیر جذب می شود. یك لیوان شیر 291 میلی گرم كلسیم دارد كه 93 میلی گرم یعنی 31 درصد آن جذب می شود در حالیکه یك لیوان آب پرتقال 350 میلی گرم كلسیم دارد كه 130 میلی گرم یعنی 37 در صد آن جذب می شود.
   
  پرتقال در حدود دو سوم نیاز روزانه ما، یعنی 50 میلی گرم ویتامین C دارد.
   
  2_ سیب
   
  یك ضرب المثل قدیمی می گوید: "با خوردن روزانه 1 عدد سیب هرگز نیازی به پزشك ندارید."


   
  سیب سرشار از پكتین است كه كلسترول خون (LDL) را پایین می آورد. خوردن روزانه 2 عدد سیب، كلسترول خون را بیش از 16 درصد كاهش می دهد. سیب با داشتن فیبر زیاد به افراد دیابتی كمك می كند تا قند خون خود را تنظیم كنند همچنین سیب از افزایش یا افت ناگهانی قند خون جلوگیری می كند.
   
   ویتامین C موجود در سیب به نوع سیب بستگی دارد. اكثر آنها مقادیر فراوانی ویتامین C دارند.
   
  سیب سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. یك سیب متوسط با هسته و پوست 80 كالری انرژی دارد. بهتر است سیب را با پوست بخورید اما سعی کنید دانه های سیب را نخورید. زیرا هر كدام، حاوی مقادیر كمی سیانید است. این ماده از درخت وارد سیب می شود تا با آن دانه هایش را پراكنده كند.
   
  بدن انسان و حیواناتی كه این دانه ها را بخورند، آنها را دفع می كند. اما باید مراقب دانه های سیب له شده بود و آنها را نخورد. خوردن سیب حدود 20 تا 30 گرم فیبر را برای بدن شما تامین می کند و این درحالیست که رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند خطر بیماری قلبی را پایین بیاورد.

  3_ موز

  موز معروفترین میوه گرمسیری است كه معمولاً نرسیده چیده می شود و تا رسیدن به مقصد می رسد.

   برای تسریع رسیدگی آن از گاز اتیلن استفاده می شود. تنها میوه ای است كه برای بعضی افراد، چاق كننده است زیرا مقادیر فراوانی نشاسته دارد. روزی یك عدد موز مصرف كنید. زیرا حاوی مواد مغذی مورد نیاز بدن است.


   
  موز محتوی 8 آمینو اسید ضروری برای بدن است كه بدن نمی تواند آنها را بسازد. موز منبع غنی فیبر، پتاسیم و ویتامین C است که نقش کلیدی در سلامت قلب و عملکرد عضلات دارد. موز رسیده حركت روده را تنظیم می كند و برخلاف تصور عموم یبوست ایجاد نمی کند. شاید افرادی كه موز نرسیده مصرف می كنند، دچار یبوست بشوند.

  4_ تمشک

  تمشك میوه ای شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت می شود. میوه تمشك ترش مزه بوده و به صورت خام یا پخته، شربت، كمپوت و ... خورده می شود.
   


  بوته تمشك در مناطق گرم و مرطوب، در جنگل ها و صحراها می روید و گاهی آن را می كارند.
   
  گل های تمشك به رنگ های سفید، صورتی یا به صورت خوشه در ماه های مرداد پدیدار می شود و تا مهر دوام می آورد. قسمت های مورد استفاده بوته تمشك عبارت از میوه ، برگ، تخم، دانه و گل می باشد.
   
  تمشك سرشار از ویتامین های C وK است و برای اوره و فشار خون مفید است. تمشك خون را تصفیه می كند و برای كسانی كه به روماتیسم مبتلا هستند، بسیار مفید است. تمشك برای تسكین درد سودمند است، زیرا تمشك دارای اسید سالسیلیك می باشد.پ
   
   تمشك خون را قلیائی می كند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است. تمشك دارای خاصیت ضد عفونی كننده است. این میوه دارای تقریبا حاوی 10 گرم فیبر در یک فنجان واحد است. خوردن جوشانده برگ تمشك به مقدار 3 تا 4 فنجان در روز و بین غذاهای اصلی، بند آوردن ادرار را معالجه می كند و بهترین دارو بر ضد درد كیسه مثانه است.

  5_ گیلاس

  این میوه نه فقط به خاطر طعم مطبوع بلكه به خاطر ظاهر زیبایش مورد توجه همگان است.
   
   
   
  شكفتن شكوفه های گیلاس یكی از زیباترین مناظر طبیعت است. مطالعات نشان می دهد كه رنگدانه موجود در گیلاس به رفع مشكلات و دردهای عروقی كمك می كند. این رنگدانه ها محتوی آنتوسیانین هستند.
   
   آزمایشات نشان داده است كه آنتوسیانین موجود در گیلاسهای ترش 10 برابر خاصیت ضد التهاب آسپرین عمل می كنند. البته این ماده مثل آسپرین، معده را تحریك نمی كند. گیلاس خاصیت سم زدایی نیز دارد.
   
  از آنجا كه میوه گیلاس دارای چربی و نشاسته كم و فیبر زیاد است مصرف آن در حد مناسب به مبتلایان دیابت و ورم مفاصل توصیه می ‏شود و از آنجا كه قند گیلاس برای افراد دیابتی زیان بار نیست بنابراین دیابتی ها می توانند به میزان توصیه شده از این میوه مصرف كنند.
   
  میوه گیلاس همچنین مسكن اعصاب افراد است. چربی اشباع شده در گیلاس بسیار كم است و همچنین مانند سایر گیاهان كلسترول و سدیم ندارد و از طرف دیگر ضمن دارابودن فیبر خوراكی بالا، از ویتامین C بالایی نیز برخوردار است.

  6_ زغال اخته

  زغال اخته بیشتر از آنکه میوه‌ای مرسوم باشد، میوه نوبرانه و هوسانه است که در اواخر تابستان در مغازه‌ها دیده می‌شود. زغال اخته اغلب به فرم توده‌ای در جنگل‌ها و مرداب‌ها و نقاط مرتفع تا کم ارتفاع رشد می‌کند.
   


  محل عمده پرورش زغال اخته در ایران، استان قزوین و در مناطق شمالی این استان در بخش‌های رودبار و رودبار الموت است. درخت زغال اخته از نیمه‌های اسفند شکوفه می‌دهد و قریب 2 ماه دارای شکوفه است. این میوه دارای رنگی قرمز و بسیار ترش است. هنگامی که کاملا می‌رسد به رنگ سیاه و شیرین تبدیل می‌شود و کاربرد آن در صنایع غذایی و شکلات سازی، لواشک و... است.
   
  زغال اخته دارای ویتامین C و B است و مقدار زیادی آهن، کلسیم و منیزیم دارد. زغال اخته حاوی بیش از 10 درصد تانن، قند، پکتین، اسیدهای آلی و رنگدانه است. این میوه خوشمزه کم کالری است و باعث اضافه وزن نمی‌شود. قند فروکتوز و گلوگز زغال اخته کم است. مصرف آن برای افراد چاق و بیماران دیابتی مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین این میوه منبع خوبی برای فیبر است.
   
  مصرف زغال اخته به کاهش بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. زغال اخته به کاهش سطح کلسترول نیز کمک می کند. زغال اخته جزو میوه‌هایی است که از بروز عفونت جلوگیری می‌کند.
   
  ابوعلی‌سینا، دانشمند و پزشک مشهور ایرانی آب زغال اخته را برای شستشوی زخم‌های جلدی و گرد ریشه آن را برای التیام زخم‌ها به کار می‌برد. با تمام خواص مفیدی که زغال اخته دارد مصرف بیش از اندازه آن باعث تهوع، اسهال، دل به هم خوردگی و سردرد می‌شود.

  8_ انبه

  انبه محتوی مواد مغذی و تقویت كننده روده است. هضم آن، بسیار آسان است. اگر مشكل معده یا سوء هاضمه دارید، انبه مصرف كنید كه محتوی مقادیر زیادی ویتامین C و كلسیم است.
   
  در هند برای جلوگیری از خونریزی، تقویت قلب و مغز مصرف می شود. به علت فراوانی آهن، نقش سازندگی خون دارد. توصیه می شود افرادی كه از كم خونی رنج می برند، انبه مصرف كنند. برای خانمها در طول دوران بارداری مفید است. انبه حاوی ویتامین های مختلفی است.


   
  ویتامین A یا بتاكاروتن محافظ پوست و مخاط بویایی است، چشم را تقویت و سوخت و ساز را تنظیم می كند. انبه یكی از غنی ترین منابع بتاكاروتن است. بتاكاروتن، آنتی اكسیدان بسیار قوی است كه ضد رادیكال های آزاد عمل می كند.
   
  یك انبه بیش از نیاز روزانه شما بتاكاروتن دارد. خانواده ویتامین B تقویت كننده سیستم عصبی است و به بدن كمك می كند تا با استرس مقابله كند. در ساخته شدن رنگدانه مو و پوست مؤثر است. انبه به علت داشتن منیزیم و پتاسیم برای كاهش فشار عصبی و داشتن آرامش روحی مؤثر است. زیرا اسید آمینه و تریپتوفان دارد و پیش ساز در تولید سروتونین یا هورمون شادی است.
   
  اسید آمینه موجود در انبه قابل توجه است. گلوتامین اسید، ماده مغذی مورد مصرف مغز است، كه به تمركز و بهتر شدن حافظه كمك می كنند.

  8_ توت فرنگی

  طبق آخرین تجزیه علمى كه از توت فرنگى كرده اند معلوم شده است كه توت فرنگى دارای مقدار قابل توجهی پروتئین، چربى، سلولز و مواد روغنى، آهك و آهن و املاح حل شدنى می باشد. بین املاح معدنى موجود در توت فرنگی باید از كلسیم، فسفر، سدیم ، منیزیم ، سیلیس ، آهن ، گوگرد، بروم و ید نام ببریم. توت فرنگى داراى ویتامین هاى B و C و K مى باشد. حتی مقدار ویتامین C توت فرنگى زیادتر از مقدار ویتامین C لیموى ترش است.
   

   
   آنچه توت فرنگى دارد به این میوه خاصیت تقویت كننده و مغذى و تصفیه كننده خون و ادرارآور و ترمیم كننده املاح معدنى بدن و قلیا كننده خون داده است.
   
  براى دفاع بدن، در مقابل میكروبها و سموم، میوه اى مفید است، براى منظم كردن اعمال كبد موثر است و فشار خون را به حد معتدل نگه مى دارد و براى اشخاصى كه مرض قند دارند مصرف آن مفید است. توت فرنگى را وقتى كاملا رسیده است انتخاب كنید و با آب جارى بشویید ولى آن را در آب نیندازید كه مدتى بماند زیرا عطر و خواص مفید آن از دست مى رود.
   
   خانمهایى كه مى خواهند از توت فرنگى به عنوان معالجه زیبایى استفاده كنند باید پنج یا شش عدد توت فرنگى را در یك پارچه نازك بریزند و فشار دهند تا آب آن در ظرفى خارج و جمع شود و بعد آن را به صورت خود بمالند تا پوست آنها شفاف و با طراوت شود.

  9_ انگور بنفش

  انواع و اقسام انگور در فصل تابستان و پاییز در دسترس عموم مردم قرار دارد. این میوه یکی از منحصر به ‌فرد‌ترین میوه‌هایی است که در رنگ‌های گوناگون و سایزهای مختلف در بازار وجود دارد.
   

   
  انگور یک میوه بهشتی است و خواص فراوانی دارد. دانه‌های سبز یا قرمز یا حتی بنفش انگور خاصیت‌های جادویی دارند و در درمان بسیاری از بیماری‌ها تاثیرگذارند. به گفته پزشکان، انگور سربازی است که به جنگ بیماری های قلبی می‌رود و ضمن افزایش انعطاف و سلامت ماهیچه‌های قلب، به کاهش کلسترول و فشار خون کمک می‌کند.
   
   این میوه در مورد حفظ سلامتی قلب زنان بهتر از مردان عمل می کند و به همین دلیل مصرف آن به طور ویژه برای خانم ها توصیه می‌شود.
   
  انگور از آن دسته میوه‌هایی است که مقادیر قابل توجهی آنتی‌اکسیدانت در خود گنجانده و یک ضد سرطان قوی به شمار می‌آید. گفتنی است دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که انگور از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند. علاوه بر این یک خبر خوش دیگر هم برای طرفداران انگور وجود دارد و آن خاصیت ضد پیری این میوه است که پس از تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است.
   
  انگور از پیر شدن سلول‌ها جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که آب انگور هم به اندازه خود آن و حتی بیشتر از آن برای سلامتی بدن مفید است و پزشکان علاوه بر نوشیدن آب انگور، خوردن میوه آن را هم تاکید می‌کنند.
   
  خاصیت دیگری که این میوه دارد این است که اجازه نمی‌دهد پلاکت‌ها در خون به هم بچسبند و از گرفتگی عروق پیشگیری می‌کند. ضدسرطان بوده و خاصیت ضدپیری هم دارد و سلول‌ها را از گزند رادیکال‌های آزاد که عامل پیر شدن سلول‌ها هستند، محافظت می‌کند.

  در کل مصرف انگورهای رنگین‌تر می‌تواند برای بدن مفیدتر باشد و به عبارت ساده‌تر تمام میوه‌ها و سبزیجاتی که به رنگ نارنجی، قرمز یا بنفش هستند، خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدپیری بیشتری داشته و مفیدند و هر چه رنگ انگور پررنگ‌تر باشد خصوصا انگور بنفش که حافظ سیستم قلب و عروق بوده و از لخته شدن خون در عروق قلب پیشگیری می کند.

  10_ لیمو ترش

  لیمو ترش محصولی معجزه گر در نابودی سلولهای سرطانی است و 10000 بار قویتر از شیمی درمانی عمل میکند. بسیاری از مردم در اثر سرطان میمیرند در حالیکه این راز همچنان حفظ میشود تا منافع شرکتهای داروسازی به خطر نیفتد.
   

   
   لیمو ترش را میتوان به صورتهای متفاوت مصرف نمود، قسمت گوشتی آن را خورد یا آب آن را مصرف نمود. به صورت شربت و یا صور دیگر، جالب ترین خاصیت آن اثرش بر روی کیست ها و تومورهاست. در مورد این گیاه ثابت شده است که درمان همه انواع سرطان است.
   
  همچنین بعنوان یک ضد قارچ و عفونت و کرمها محسوب میشود. فشار خون بالا را تنظیم میکند و و ضد افسردگی است و با استرس و اختلالات عصبی مبارزه میکند. لیمو ترش سلول های سرطانی را در 12 نوع سرطان از جمله سرطان روده، سینه، پروستات، ریه و پانکراس نابود میکند. و جالب تر از همه اینکه این نوع درمان با عصاره لیمو نه تنها سلولهای سرطانی را نابود میکند بلکه سلولهای سالم را نیز آلوده نمی نماید.
   
  این میوه، بهترین سم زدای طبیعی است. اگر می خواهید بدن خود را پاكسازی كنید، صبحها لیمو بخورید. نصف یك لیمو ترش بزرگ را در آبمیوه خود بچكانید. به این ترتیب نوشیدنیها طعم فوق العاده ای پیدا می كنند. لیمو مثل بقیه مركبات منبع مناسب ویتامین C است. لیمو برای پاكسازی دستگاه گوارش مفید است. لیمو را در آب گرم بچكانید و مصرف كنید.
   
   با این كار یك نوشیدنی گرم و ملایم و مدٌر بوجود می آید كه سم بدن را دفع می كند مخصوصاً زمانی كه بخواهید در برنامه غذایی خود پاكسازی سموم را داشته باشید. عطر لیمو برای تقویت روحی مناسب است. رایحه درمانها معتقدند این رایحه به تقویت سیستم عصبی كمك می كند.
   
  از لیمو برای تقویت مو نیز استفاده می شود برای افرادی كه موی چرب دارند، مؤثر است. زیرا غدد چربی را تحریك می كند و با تولید چربی موها درخشانتر به نظر می رسند. آب لیمو به خاطر طعم بسیار خوب و قند بسیار کمی که دارد، در طبخ غذاهای مختلف و در نوشیدنیها استفاده می شود.
   
  بویژه برای محافظت از سیستم ایمنی بدن در زمستان و جلوگیری از سرماخوردگی سودمند است. لیمو در غذاهای فصل تابستان بویژه در سالادهای سرد مخصوص تابستان نیز استفاده می شود. لیمو معمولاً به همراه غذاهایی که با ماهی تهیه می شوند نیز مصرف می شود.  طبقه بندی: میوه جات، گیاهان دارویی،

  تاریخ : سه شنبه 1397/02/25 | 12:59 | نویسنده : dr nimily
  کشف ساختار آنزیم "تلومراز" می‌تواند به تولید دارو برای مبارزه با پیری و سرطان منجر شود.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، محققان یک ساختار دقیق‌تر از آنزیم "تلومراز"(telomerase) را که با پیری سلولی ارتباط دارد، کشف کردند.

  تلومراز یک آنزیم است که به حفظ تلومرها کمک می‌کند. تلومرها کلاهک‌هایی در انتهای هر رشته DNA هستند که از کرونوموز محافظت می‌کنند.

  تلومرها مانند قطعه‌های پلاستیکی در انتهای بندهای کفش هستند که بدون آنها، بندهای کفش به تدریج ساییده شده و غیرقابل استفاده می‌شوند و دیگر قادر به انجام کار خود نیستند.

  تلومراز نوعی آنزیم است که یک ریبونوکلئوپروتئین نیز می‌باشد و با الگو قراردادن بخش اسیدریبونوکلوئیکی خود، توالی‌های تکراری تلومر را به پایانه رشته پیرو متصل کرده و این بخش اضافه برای سنتز پرایمر جدید الگو قرار گرفته و همانندسازی انتهای DNA کامل می‌شود.

  تلومر (Telomere) نیز پایانه فیزیکی کروموزوم‌های خطی می‌باشد که از یک توالی غیر کدکننده تشکیل شده است.

  تلومر در پستانداران مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAGGG می‌باشد. توالی تکرار شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشان‌دهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی‌ماندن ساختار تلومر می‌باشد.

  کشف کارکرد تلومر و آنزیم تلومراز در دهه 1990 توسط سه دانشمند آمریکایی به نام‌های "الیزابت بلک‌برن"، خانم "کرول گریدر" و آقای "جک زوستاک"، منجر به اهدای جایزه نوبل سال 2009 به این سه نفر شد.

  با وجود اینکه تلومر به صورت DNA دورشته‌ای (Double strand) است، اما در انتهایی‌ترین منطقه یک توالی کوتاه ( ۱۴ تا ۱۶ نوکلوئیدی ) غنی از T و A دارد که با جفت شدن با یک ناحیه داخلی‌تر، تلومر ساختاری به نام حلقهT یا T-loop بوجود می‌آید که با اتصال پروتئین‌های متصل شونده به تلومر تثبیت می‌گردد. تلومرها با گذشت سن به تدریج از بین می‌روند تا زمانی که دیگر هیچ چیزی باقی نماند. به همین دلیل است که نشان دهنده پیری سلولی است. هرچه تلومر کوتاه‌تر باشد، سلول‌ها قدیمی‌تر و فرد پیرتر است. محققان مدت‌ها به دنبال یک ارتباط میان تلومراز و پیری و سرطان بودند. از آنجا که تلومراز با پیری مرتبط است، محققان امیدوارند بتوانند از آن در مقابله با پیری استفاده کنند.

  اگر محققان می‌دانستند ساختار دقیق تلومراز به چه شکل است، توسعه داروهای مبتنی بر تلومراز آسان‌تر بود. به عنوان مثال، ساختار و شکل تلومراز می‌تواند نکاتی را در نحوه ترکیب داروها یا چگونگی تعامل آن با دارو ارائه دهد.

  در این تحقیق جدید، دانشمندان کشف کردند که تلومراز چه شکلی است. "تی هوانگ دونگ"، از دانشگاه "برکلی کالیفرنیا" و همکارانش ساختار تلومراز را به طور دقیق توصیف کردند.

  هنوز هیچ داروی ضد پیری و سرطان بر پایه تلومراز توسعه نیافته است. با این حال، محققان می‌گویند که این تصویر دقیق از ساختار مولکولی تلومراز می‌تواند توسعه داروهایی را که بتواند سرطان را متوقف کند و در پیری تاخیر ایجاد کند، ممکن سازد.

  "دونگ" گفت: بهترین تصاویر قبلی از تلومراز انسان، دارای وضوح تنها 30 انگستروم بود. ما توانستیم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی این وضوح را به 7 تا 8 انگستروم برسانیم.

  وی افزود: وقتی به نقطه‌ای رسیدیم که تمام زیرمجموعه‌ها(در مجموع 11 زیرواحد پروتئین) را می‌دیدیم، لحظه‌ای بود که با خود گفتیم، وای خدای من، این تصویری از چگونگی تعامل و هماهنگی آنها با یکدیگر است.

  محققان می‌گویند که این ساختار تازه کشف شده، هنوز جزئیات دقیقی ندارد، اما همراه با شناخت ژن دنباله تلومراز، می‌تواند اطلاعات کافی ارائه دهد که راه درمان‌های مبتنی بر تلومراز را فراهم کند.

  محققان در مطالعه خود خاطرنشان کردند که حرکت در جهت به کارگیری بالینی تلومراز معطل فقدان داده‌های دقیق ساختاری از آن بوده است.

  محققان نوشتند: یافته‌های ما یک چارچوب ساختاری برای درک دگرگونی‌های بیماری تلومراز انسان ارائه کرده و گام مهمی در جهت دستیابی به درمان‌های بالینی مرتبط با تلومراز است

  تاریخ : سه شنبه 1397/02/25 | 12:55 | نویسنده : dr nimily

  با تشکر از بازدید کنندگان عزیز وبسایت تازه به کار افتاده و هر روز اپلود میکنیم مطالبی رو و تمامی متون مطلق به سایت می باشد و محفوظ است

  از همه مهمتر بهمون نظر بدین در زیر هر موضوع تا بهمون یاری بشه بهتر کارمونو انجام بدهیم.  با تشکر

  سرگروه تیم نیمیلی  تاریخ : سه شنبه 1397/02/25 | 12:54 | نویسنده : dr nimily

  سوزش سر دل ناشی از ریفلاکس اسید معده به مری و درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی، دو بیماری کاملا متفاوت با هم هستند، اما علائم و نشانه های شبیه به هم دارند، طوری که گاهی تشخیص این دو از هم دشوار خواهد بود. این مساله جدا مهم و گاهی خطرناک است!

   

  درد قلبی

  قطعا شما برای یکبار هم که شده تجربه سورزش سر دل را داشته اید، مخصوصا بعد از مصرف یک وعده غذایی سنگین. اما مشکل آنجاست که این علامت درست شبیه علامت حملات قلبی در مبتلایان به بیماری های قلبی است و خیلی وقت ها مخصوصا در کسی که علاوه بر بیماری قلبی، به بیماری ریفلاکس اسید معده هم مبتلاست، می تواند باعث نادیده گرفتن علامت حملات قلبی شود و این مساله خطرناک است.

   

  اما دانستن تفاوت ها و علامت های دقیق این بیماری ها می تواند در خیلی وقت ها از مرگ پیشگیری کند. در این جا می خواهیم این تفاوت ها و علامت ها را به شما بگوییم.

   

  ریفلاکس اسید معده, بیماریهای قلبی و عروقی

   

  سوزش سر دل چیست؟
  سوزش سر دل علامت بیماری بسیار شایعی به نام GERD یا ریفلاکس (برگشت) اسید معده به مری است.
  در حالت عادی اسید ترشح شده از معده، بعد از مخلوط شدن با مواد غذایی به سمت پایین یعنی روده کوچک حرکت می کند. از طرفی دریچه ای محکمی که بین مری و معده وجود دارد مانع برگشت این اسید به سمت بالا می شود.


  اما در بیماری GERD که علت های متعددی هم دارد، در اثر کاهش انقباض عضلات این دریچه، اسید معده به سمت مری حرکت کرده و به دیواره های آن آسیب می زند و نتیجه همان درد و سوزشی است که به آن سوزش سر دل می گوییم.

   

  علامت های این بیماری از قرار زیر هستند:
  - احساس درد و سوزش در پشت جناغ سینه که معمولا طی نیم تا یک ساعت بعد از مصرف وعده غذایی ایجاد می شود و برای چند دقیقه تا چند ساعت با فرد می ماند.

   

  - درد قفسه سینه که مخصوصا بعد از دراز کشیدن و یا غذا خوردن ایجاد می شود. فراموش نکنید که علت این درد قفسه سینه هرچه که باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

   

  - سوزش گلو، احساس سوزش و یا طعم اسیدی در دهان و انتهای حلق

   

  - مشکل در بلع غذا

   

  - احساس چسبیدن غذا در وسط قفسه سینه و یا گلو

   

  - سرفه های مکرر، صاف کردن گلو و خشن شدن صدا در طولانی مدت
  حمله قلبی معمولا تعریق شدید را به همراه داد، علامتی که در سوزش سر دل اصلا شایع نیست

   

  حملات قلبی
  حمله قلبی به یکباره اتفاق نمی افتد، بلکه همراه با علائم متعددی است که طی روزها و هفته ها خود را نشان می دهد، اما اغلب افراد به آن بی توجه هستند. علائم حمله قلبی در زنان و مردان متفاوت است. بررسی ها نشان می دهد 95 درصد زنانی که دچار حمله شده بودند، هفته ها و ماه ها قبل از آن علائمی غیر از درد قفسه سینه را تجربه کرده بودند.

   

  اما یکی از علائم سکته قلبی، شروع درد قفسه سینه است که این درد قفسه سینه می‌تواند مختلف باشد. این درد خیلی وقت ها به صورت درد و سوزش زیر جناق سینه تظاهر می کند. اما برخی اوقات این درد به گردن و دست‌ها بویژه دست چپ و گاهی همزمان در هر دو دست و کتف و شانه ها نیز گسترش پیدا می کند.

   

  در مواردی که فرد دچار سکته قلبی می‌شود، درد 20 دقیقه طول می‌کشد و گستره درد ممکن است به صورت سنگینی یا خنجری یا احساس فشردگی در قفسه سینه خود را نشان دهد.

   

  این دردها معمولا با سایر علائمی همچون تعریق شدید و احساس سردی در تمام نقاط بدن که ناشی از تحریک قوه سمپاتیک است، همراه می‌باشد. در این موارد همچنین افراد دچار احساس ترس، نگرانی و بی ‌قراری، تپش قلب و افت فشار خون و گاهی نیز افزایش فشار خون می‌شوند.

   

  ریفلاکس اسید معده, بیماریهای قلبی و عروقی

   

  برای تشخیص سوزش سر دل از سکته قلبی در ابتدا باید پنج سئوال را برای خودتان جواب دهید:

   

  1- این درد چه نوع دردی است؟
  همانطور که گفتیم درد ناشی از سوزش سر دل، دردی سوزناک و در زیر سینه و دنده ها است. این سوزش می تواند به سمت گلو نیز پیش برود و با دراز کشیدن و بلند کردن اجسام سنگین نیز بدتر می شود.

   

  در حالی که درد ناشی از حمله قلبی باعث احساس فشار در مرکز سینه می شود که به طور ناگهانی و بسیار شدید است.
  احساس سیری و سنگینی هم معمولا با آن همراه می شود و خیلی وقت ها احساس تنگی نفس.
  این درد می تواند به بازوها، شانه ها و یا گردن سرایت کند و این اتفاقی است که خیلی کم در سوزش سردل می افتد.

   

  2- چه علامت های دیگری به همراه این درد دارید؟
  سوزش سر دل معمولا با احساس طعم ترشی در انتهای دهان همراه است که از ریفلاکس اسید معده به مری ناشی می شود.

   

  حمله قلبی معمولا تعریق شدید را به همراه داد، علامتی که در سوزش سر دل اصلا شایع نیست. همچنین احساس سبکی سر، تهوع، تنگی نفس و نیز تپش قلب دارید.
  سوزش سر دل معمولا به آنتی اسید ها پاسخ می دهد، در حالی که درد قفسه سینه ناشی از حملات قلبی هیچ واکنشی به آنتی اسید ها نمی دهد

   

  3- چه چیزی باعث شروع این درد شده است؟
  سوزش سر دل ناشی از ریفلاکس اسید معده، معمولا طی 30 تا 45 دقیقه بعد از مصرف وعده غذای ایجاد می شود، مخصوصا وعده های غذایی سنگین و پر حجم و در صورت دراز کشیدن و خوابیدن بعد از مصرف غذا تشدید می شود. غذاهای چرب معمولا متهم ردیف اول در برنامه غذایی اند.

   

  غذاهای اسیدی، غذاهای ادویه ای و غذاهایی که حاوی کافئین هستند، قدرت بالایی در تحریک این عارضه گوارشی دارند.
  سکته قلبی معمولا بعد از فعالیت های بدنی سنگین ایجاد می شود. لازم نیست این فعالیت شدید، در حد بلند کردن یک جسم سنگین و یا دویدن باشد. آستانه تحمل افراد برای این فعالیت ها معمولا متفاوت است.

   

  فعالیتی برای فرد سنگین است که باعث افزایش یکدفعه ای در فشار خون شود. این افزایش فشار خون حتی می تواند ناشی از استرس و هیجان باشد. برای مثال مطالعات بسیاری نشان داده اند که شیوع حملات قلبی در طی فصل تابستان و تعطیلات که افراد به تفریح و مسافرت می روند، بیشتر است.

   

  4- این درد چه مدتی ادامه پیدا می کند؟
  سوزش سر دل ناشی از GERD معمولا طی 5 تا 10 دقیقه از بین می رود. اما حمله قلبی بیشتر طول می کشد و ممکن است ساعتی بعد بازگردد.

   

  5- چه اقداماتی این درد را بهبود می دهد؟
  سوزش سر دل معمولا به آنتی اسید ها پاسخ می دهد، در حالی که درد قفسه سینه ناشی از حملات قلبی هیچ واکنشی به آنتی اسید ها نمی دهد، بلکه با قرص های قلبی آرام می گیرد.

   

  اما فراموش نکنید حتی زمانی که شما هیچ سابقه ای از بیماری های قلبی هم نداشته باشید، با تجربه سوزش سر دل و علائم گفته شده باید به پزشک مراجعه کنید.

   

  در صورتی که شما تجربه حمله قلبی داشته باشید، نادیده گرفتن این علامت ها و ربط دادن غلط آن به سوزش سر دل ناشی از ریفلاکس می تواند واقعا تهدیدکننده زندگی باشد.

   

  پزشک با بررسی علائم بیماری، تاریخچه بیماری و بررسی داروهای مصرفی به راحتی قادر خواهد بود بیماری اصلی شما را تشخیص دهد و بهترین راهکار درمانی را برای شما در پیش بگیرد.  تاریخ : سه شنبه 1397/02/25 | 12:53 | نویسنده : dr nimily

  درمان سرگیجه و حالت تهوع,علل حالت تهوع

  یکی از دلایل تنگی نفس و حالت تهوع حمله قلبی است

   

  حالت تهوع و تنگی نفس اگر به صورت مجزا رخ دهند، چندان جای نگرانی وجود ندارد. هر فردی در مرحله ای از زندگی خود ممکن است با سطح خاصی از تنگی نفس یا حالت تهوع مواجه شود.

   

  اما هنگامی که این دو نشانه به همراه هم پدیدار می شوند ممکن است به یک شرایط پزشکی جدی و حتی موردی که زندگی فرد را تهدید می کند و نیازمند کمک فوری پزشکی است، اشاره داشته باشند.

   

  تنگی نفس و حالت تهوع نشان دهنده چه چیزی هستند؟

  اگر این دو نشانه به همراه هم پدیدار شوند، فرد باید برای تشخیص علت و درمان کمک پزشکی دریافت کند. از جمله دلایل شکل گیری تنگی نفس و حالت تهوع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

  ورم معده

  ورم معده یا گاستریت شامل التهاب در دیواره داخلی معده می شود. از نشانه های شایع ورم معده می توان به درد شکمی در قسمت بالای شکم، نفخ، تهوع و استفراغ، سوء هاضمه، سوزش سر دل، سکسکه، کاهش اشتها، احساس سوزش بین دو وعده غذایی، و مدفوع به رنگ قیر سیاه اشاره کرد. در موارد خاص، نشانه های اضافی مانند درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تعریق، غیره ممکن است شکل بگیرند.

   

  اگر در استفراغ خون دیده شود، استفراغ به رنگ زرد یا سبز باشد، یا ضربان سریع قلب، درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تب و درد شکمی وجود داشته باشند، فرد باید کمک پزشکی فوری دریافت کند.

   

  حمله هراس

  حمله هراس به عنوان یک ترس ناگهانی و شدید بدون این که خطر واقعی وجود داشته باشد، توصیف می شود. افرادی که حمله هراس را تجربه می کنند، این احساس را دارند که به زودی و در نتیجه یک حمله قلبی با مرگ مواجه خواهند شد. امکان پیش بینی حمله هراس وجود ندارد زیرا به ناگاه و بدون هشداری خاص آغاز می شود. از نشانه ها و علائم یک حمله هراس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ضربان قلب سریع

  لرزش و تکان بدن

  تعریق

  گرگرفتگی

  لرز

  تهوع و استفراغ

  تنگی نفس

  درد در قفسه سینه

  سردرد

  سرگیجه

  احساس سبکی سر

  بی حسی

  احساس سوزن سوزن شدن در اندام های فوقانی و تحتانی

  درد شکمی

  یک احساس از هم گسیختگی

  یک احساس عدم واقعیت

   

  درمان سرگیجه و حالت تهوع,علل حالت تهوع

  درمان سرگیجه و حالت تهوع

   

  حمله قلبی

  یکی دیگر از دلایل تنگی نفس و حالت تهوع حمله قلبی است. حمله قلبی یک وضعیت پزشکی جدی و تهدیدکننده زندگی انسان است که به دریافت کمک پزشکی فوری نیاز دارد.

  حمله قلبی زمانی رخ می دهد که خون کافی به قلب نمی رسد. هنگامی که جریان خون به قلب مختل می شود، این شرایط می تواند به آسیب های جدی و دائمی به عضله قلب منجر شود.

   

  از نشانه های رایج حمله قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  درد، فشار، احساس فشردگی یا تنگی در قفسه سینه که می تواند به شانه ها، دست ها، گردن، آرواره و بخش بالایی پشت بدن سرایت کند.

  تهوع و به ندرت استفراغ

  سوزش سر دل

  سوء هاضمه

  درد شکمی در قسمت بالای شکم

  تنگی نفس

  خستگی

  احساس سبکی سر

  سرگیجه

  عرق سرد

   

  تنگی نفس و حالت تهوع چگونه درمان می شود؟

  ورم معده

  در مواردی که ورم معده عامل این دو نشانه محسوب می شود، روند درمان به دلیل زمینه ای شکل گیری ورم معده بستگی دارد. در موارد ورم معده حاد که به واسطه مصرف الکل یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شکل گرفته است، توقف مصرف الکل یا استفاده از داروها به بهبود نشانه ها منجر خواهد شد.

   

  برخی داروهای تجویزی و داروهای بی نیاز از نسخه پزشک نیز می توانند به بهبود ورم معده کمک کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ضد اسیدها

  آنتاگونیست H2

  مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs)

  آنتی بیوتیک ها در مواردی که عفونت با هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد.

   

  مهم‌ترین عامل هنگامی که موضوع درمان ورم معده مطرح می شود، تغییر سبک زندگی است. این توصیه ها را می توانید در زندگی روزانه خود مد نظر قرار دهید:

  وعده های غذایی بیشتر اما در اندازه های کوچک‌تر مصرف کنید.

  از برخی مواد غذایی که معده را تحریک می کنند، مانند مواد غذایی تند، غذاهای چرب، غذاهای سرخ شده و غذاهای اسیدی پرهیز کنید.

  الکل را ترک کنید زیرا موجب تحریک دیواره داخلی معده می شود.

  تا حد امکان از استرس دوری کنید زیرا می تواند نشانه های ورم معده را وخیم‌تر سازد. یوگا، ماساژ، تای چی، مدیتیشن، شنا، پیاده روی، غیره می توانند به کاهش استرس کمک کنند.

  مسکن های امن مانند استامینوفن را انتخاب کنید زیرا اثر منفی کمتری بر ورم معده دارند.

   

  حمله هراس

  اگر تنگی نفس و حالت تهوع به واسطه حمله هراس شکل گرفته است، مصرف برخی داروها و روان درمانی می توانند بر اساس شدت حملات هراس، سابقه پزشکی و خانوادگی، غیره به درمان حملات هراس کمک کنند. با درمان مناسب، تکرر و شدت حملات هراس می تواند کاهش یابد.

   

  روان درمانی گزینه ای فوق العاده در زمینه درمان حملات هراس محسوب می شود. فرد از این طریق چگونگی درک دلیل حملات هراس و بهترین روش ها برای مقابله با این مشکل را فرا می گیرد.

  برخی داروها مانند بنزودیازپین ها، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، سروتونین، و مهارکننده های بازجذب نوراپی نفرین می توانند به کاهش نشانه های حملات هراس کمک کنند.

   

  برخی اقدامات مراقبت از خود و تغییرات سبک زندگی می توانند به مدیریت و کاهش حملات هراس حتی بدون مصرف دارو یا روان درمانی کمک کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  پرهیز از مصرف الکل، کافئین، مواد مخدر و سیگار کشیدن

  پرهیز از استرس تا حد امکان از طریق تکنیک های تن آرامی یا مدیریت استرس

  فعال باقی ماندن از نظر جسمانی چرا که می تواند اثر آرامش بخش داشته باشد

  خواب خوب شبانه که می تواند احساسی خوب و با طراوت را در روز بعد موجب شود

   

  حمله قلبی

  یک حمله قلبی وضعیت پزشکی جدی و تهدیدکننده زندگی محسوب می شود و بر همین اساس، فرد نیازمند دریافت سریع کمک پزشکی است. در درجه نخست، شاید مهم‌ترین نکته آگاهی و شناسایی نشانه ها و علائم یک حمله قلبی باشد.

   

  برای مراجعه به بیمارستان رانندگی نکنید زیرا شرایط شما را وخیم‌تر خواهد کرد و در صورت امکان با اورژانس تماس بگیرید. اگر پیش از این پزشک مصرف نیتروگلیسیرین را برای شما تجویز کرده است، به سرعت این کار را انجام دهید. همچنین، می توانید بدون معطلی آسپرین مصرف کنید زیرا به کاهش آسیب قلبی از طریق جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند.  تاریخ : سه شنبه 1397/02/25 | 12:51 | نویسنده : dr nimily

  گل مژه چیست, طب سنتی درمان گل مژه

  هرگز سعی نکنید گل‌مژه را بترکانید یا به زور تخلیه کنید

   

  گل‌مژه بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. گل‌مژه به صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمزرنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر می‌کند.

   

  این توده در حقیقت آبسه کوچکی است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح‌کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم (بخصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک (بلفاریت) از عوامل مهمی است که باعث بروز گل‌مژه می‌شود.

   

  راه‌های درمان گل‌مژه

  اکثر گل‌مژه‌ها ظرف چند روز بتدریج بهبود می‌یابند و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. در چند روز اول، استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است به سرباز کردن گل‌مژه و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند. برای این منظور یک حوله تمیز را با آب جوشیده گرم (نه داغ!) مرطوب کنید و برای مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید. ماساژ ملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می‌کند. ماساژ کمپرس گرم را می‌توان روزی 4ـ 3 بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل‌مژه بهبود پیدا کند.

   

  راه‌های پیشگیری از گل‌مژه

  در برخی از افراد گل‌مژه در سال چند بار تکرار می‌شود یا به اصطلاح عود می‌کند. برای پیشگیری از عود گل‌مژه به نکته‌های زیر توجه کنید:

  از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری کنید.

  بهداشت پلک را رعایت کنید. شستشوی منظم پلک‌ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده می‌تواند به جلوگیری از عود گل‌مژه کمک کند.

  در صورت بروز گل‌مژه‌های مکرر حتما به چشم‌پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات بیماری‌های چشمی دیگر مثل بلفاریت (التهاب لبه پلک) یا مشکلات غدد ترشح‌کننده چربی باعث بروز گل‌مژه مکرر می‌شود که تشخیص و درمان این بیماری‌ها توسط چشم‌پزشک باعث جلوگیری از عود گل‌مژه می‌شود، بعلاوه گاهی اوقات بعضی از بیماری‌های جدی پلک‌ها (مثلا تومورها) ممکن است به صورت گل‌مژه‌های مکرر تظاهر کند که در این موارد معاینه توسط چشم‌پزشک راهگشاست.

   

  گل مژه چیست, طب سنتی درمان گل مژه

  گل‌مژه به صورت یک توده متورم، دردناک و قرمزرنگ در نزدیکی لبه پلک ظاهر می‌ شود

   

  گل‌مژه چیست؟

  گل‌مژه به طور کلی به یک آبسه کوچک با سر زردرنگ گفته می‌شود که بر اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد مترشحه چربی پلک ایجاد می‌شود.

   

  گل‌مژه را نترکانید

  هرگز سعی نکنید گل‌مژه را بترکانید یا به زور تخلیه کنید، این کار می‌تواند باعث گسترش عفونت به بافت‌های مجاور و یا حتی ورود عفونت به مغز شود. اگر پس از چند روز گل‌مژه بهبود پیدا نکرد حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم‌پزشک می‌تواند در صورت لزوم با یک جراحی کوچک گل‌مژه را تخلیه کند. تخلیه گل‌مژه با بی‌حسی موضعی با استفاده از قطره بی‌حس‌کننده انجام می‌شود و گل‌مژه از سمت پشت پلک تخلیه می‌شود.

  در گل‌مژه‌های معمولی استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک یا آنتی‌بیوتیک خوراکی فایده‌ای ندارد، اما در بچه‌های کوچک یا افرادی که گل‌مژه‌های شدید و ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم‌پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک و قسمت‌های مجاور استفاده شود.

   

  علائم و نشانه‌ها

  احساس سنگینی و درد پلک

  ایجاد یک توده برجسته قرمزرنگ دردناک در لبه پلک

  سوزش، خارش و اشکریزش

  خروج ترشحات چرکی از گل‌مژه

  تاری دید از عوامل معمول گل‌مژه نیست، اما اگر گل‌مژه نسبتا بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.

   

  گل مژه چیست, طب سنتی درمان گل مژه

  چای کیسه‌ای در درمان گل‌مژه بسیار موثر است هم درد را کاهش می‌دهد و هم تورم را

   

  روش‌های درمان خانگی گل‌مژه

  درمان‌های خانگی دیگری برای رفع بیماری گل‌مژه وجود دارد که بسیار ساده بوده و در دسترس است. این درمان‌ها عبارت است از:

  چای کیسه‌ای در درمان گل‌مژه بسیار موثر است، به این طریق که یک کیسه‌ای گرم را در محل گل‌مژه قرار دهید تا زمانی که چای کیسه‌ای خنک شود. هم درد را کاهش می‌دهد و هم تورم را.

  تخم گشنیز در درمان گل‌مژه بسیار موثر است. مقداری تخم گشنیز در آب جوش بریزید، سپس دانه‌ها را دور ریخته و از آب آن برای شستشوی چشم استفاده می‌کنیم. چند بار در روز این کار را انجام دهید.

  روغن کرچک به درمان گل‌مژه بسیار کمک می‌کند. چند قطره از روغن کرچک روی منطقه آسیب‌دیده زده و به آرامی مالش دهید. چند دقیقه بعد با آب ولرم بشویید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

  با یک پارچه تمیز شیر پاک‌کن زده و محل گل‌مژه را تمیز کنید.

  آب سیر دارای خواص ضدباکتری است که به درمان گل‌مژه کمک می‌کند، ولی مراقب باشید که به چشم وارد نشود و پس از استفاده چشم را با آب ولرم بشویید. هم درد و هم تورم را کاهش می‌دهد.  تاریخ : سه شنبه 1397/02/25 | 12:49 | نویسنده : dr nimily
  راههای درمان کم خونی شدید , کم شدن ذخایر آهن بدن

  سویق جایگزین خوبی برای آهن و اسیدفولیک در زنان باردار است

   

  امروزه یکی از شایع ترین مشکلات به ویژه در میان کودکان و زنان باردار، مشکل کم خونی است. این مطلب یک راهنمای جامع رفع کم خونی به صورت طبیعی و بدون نیاز به داروهای شیمیایی است که خدمت عزیزان ارائه می کردد

   

  علائم کم خونی چیست:

  کم خونی ام الامراض است و سبب بسیاری از بیماری های دیگر می شود

  افراد کم خون، زود خسته می شوند، تپش قلب می گیرند، رنگشان پریده است، کم اشتها هستند، کم حوصله اند، برخی مواقع بعد از فعالیتها سر درد می گیرند و در حالت شدت کم خونی، ناخنهای قاشقی پیدا می کنند (وسط ناخن تو می رود و گود می شود).

  ولی شایعترین علامت، ضعف و خستگی زودرس است.

   

  درمان کم خونی :

  در طب امروزی درمان کم خونی غالباً با قرصهای شیمیایی حاوی مولکول آهن است که اگر چه مختصری هم مفید واقع شوند، ولی دارای عوارض زیادی هستند و بسیاری از افراد اصلاً نمی توانند خوردن آن را تحمل کنند. شاهد هستیم که با وجود طرح  خوراندن اجباری آهن و اسید فولیک  شیمیایی به مادران باردار – خوراندن قرص آهن شیمیایی به دانش اموزان در مدارس – اضافه کردن آهن به آرد ها – کم خونی بیداد می کند – حالا هم کم خونی لاعلاج مانده و رو به گسترش است به طوری که طبق آمار ۷۰ درصد بانوان ایرانی کم خونی دارند، هم عوارض این داروهای شیمیایی گریبان جامعه را گرفته که در این مطلب قصد پرداختن به آنها را نداریم.

   

  امروزه با وجود تغذیه خوب ، مصرف گوشت ، مصرف لبنیات و… اکثرا کم خونی دارند و علت آن غذاهای صنعتی و ناسالم و انواع آلودگی ها و… است. تغذیه سالم خونساز است و پرخونی می آورد اما امروزه می بینیم که تغذیه کم خونی می آورد.

   

  ۴ درمان برتر کم خونی طبق روایات

  ۱-کباب بریان گوسفند (البته روی زغال)درست شود بسیار مفید برای کم خونی ست.

  ۲- خوردن باقلای ارگانیک با پوست دومین درمان کم خونی

  - درمان دارویی اولین چیز است باقلا ست که کم خونی را ریشه ای درمان می کند  چون مغز استخوان را ترمیم می کند . روایت می فرماید باقلا سبب تولید خون تازه می شود

   

  - باقلای غیر ارگانیک که کود شیمیایی خورده باشد سبب نتیجه عکس  خصوصا در صفراوی ها می شود. باقلی ارگانیک معمولا ریز است

   

  ۳- شکر نیشکر (مولدهموگلوبین) سومین درمان کم خونی

  شکر طبیعی نیشکر برای کم خونی مفید است اما شکر های سفید امروزی که همگی از چغندر قند هستند بسیار مضر هستند

   

  ۴-  کلیپ تره (تولیدخون،پلاکت وگلبول قرمز) چهارمین درمان کم خونی

  - افراد کم خون تره زیاد مصرف کنند می توانید روزی ۲۵۰ گرم تره برای درمان کم خونی بخورید

   

  موارد دیگر طب اسلامی برای کم خونی

  سویق جو وگندم : سویق جایگزین خوبی برای آهن و اسیدفولیک در زنان باردار است .

  مویز

  تره خیلی زیاد مصرف شود

  خرما

  شیرطبیعی باعسل

  عناب

  سیب قرمز: میتوانید فالوده سیب همراه عسل روزی یک تا دولیوان استفاده کنید

  استفاده از ظروف سنگی ومسی

  عدم استفاده از ظروف تفلون و موادکارخانهای و کنسرو شده که باعث کم خونی هستند

  شوید

  گیاهی به نام مقل ازرق

   

  راههای درمان کم خونی شدید , کم شدن ذخایر آهن بدن

   مخلوط سه شیره یک معجون فوق‌العاده برای درمان کم خونی است

   

  قرص آهن خانگی

  شیره انگور

  شیره خرما

  شیره توت

  مخلوط سه شیره به جای قرص آهن ::

  این سه شیره را به اندازه هم در یک شیشه مخلوط کنید و در داخل یخچال نگهداری کنید.

  این مخلوط تا مدت زیادی ماندگاری دارد.

   این معجون مقوی رو هر ۸ ساعت یکبار مصرف کنید.

   

  برای بچه ها یک قاشق مرباخوری و برای بزرگترها یک قاشق غذاخوری

  این مخلوط یک معجون فوق‌العاده برای درمان کم خونی، بی حالی و بی حسی بدن و درمان تیروئید استفاده میشود.

  اگر دائم حال خوابی آلودگی دارید حتما استفاده کنید.

   حتی برای چاق ها هم خوب است، چون چاق کننده نیست.

   

  در رفع کم خونی باید چند مسئله ذیل را نیز مد نظر قرار دهید:

  ۱- اگر خانمی هستید که مشکل کم خونی دارید باید بررسی شود آیا پریودهای شدیدی دارید و در هر دوره خون زیادی از دست می دهید؟ اگر این طور است بایستی این مشکل در وهله اول حل شود.

   

  ۲- بایستی وضعیت معده و روده و کبد اصلاح شود تا مواد غذایی لازم را خوب هضم و جذب نماید و خونسازی موثری صورت پذیرد.

   

  ۳-  از مواد غذایی خونساز مانند گوشت گوسفندی بصورت کباب و شیرینی های طبیعی مثل عسل، انجیر، خرما و انگور و مویز و شیره انگور و شیره خرما مرتباً استفاده کنید.

   

  ۵- بادکش خون ساز نیز برای درمان توصیه می شود، معمولاً با یک دوره ۵-۶ ماهه این کم خونی ها به طور کامل رفع می گردد. مراکز خون سازی  بدن استخوانهای اسفنجی هستند. بادکش روی جناق سینه و بادکش از پشت روی مهره های کمر روزانه یکبار توصیه می شود.

   

  ۶- توجه: چای رسوب دهنده آهن است و یکی از علل کم خونی، فقر آهن در مردم ما می باشد. چای را ترک کنید

   

  راههای درمان کم خونی شدید , کم شدن ذخایر آهن بدن

  شایعترین علامت کم خونی ضعف و خستگی زودرس است

   

  نسخه مجرب کم خونی از استاد صاحب الامری

  باقلا سبز هفته ای دوبار

  هر روز مقداری کراث(تره) خورده شود.

  انار و یا اب آن روزی یک عدد

  خرما روزی ۱۴ عدد

  عسل چند گیاه + سیاهدانه ۹عدد

  گوشت گوسفند کباب شده روی ذغال همراه سماق هفته ای یکبار

  سبزی خرفه هر دوروز یک وعده

  روغن زرد گاوی مصرف شود

  گزنه تازه ویا خشک هر دوروز یک وعده

  برگ کاسنی هر ۳روز دوبار

  اب زرشک کوهی هر روز یک استکان

  بعد از ۱۴ روز رنگ رخساره تغیر میکند وکم خونی برطرف میشود

   

  دو عادت بد که موجب کم خونی می شود چیست؟

   ۱- مصرف چای که باعث جلوگیری از جذب آهن غذا می شود – برای درمان کم خونی ابتدا باید چای را ترک یا جایگزین یا کم کرد

   

  ۲- خواب بین الطلوعین باعث کم خونی می شود – یکی از اسرار سلامتی و طول عمر بیداری بین الطلوعین است که معصوم میفرماید برکت و رزق و روزی را زیاد می کند.

   

  دیگر نسخه های آسان خانگی برای درمان کم خونی:

  ۱- روزی ۱۴ عدد بادام را دانه دانه و به آرامی بجوید تا جذب بزاغی به خوبی صورت بگیرد

  ۲- همراه غذا یک پیچ کاهو بخورید

  زیاد جویدن غذا و رعایت پرهیزات از جمله ترک چای ، خصوصا بعد از غذا را فراموش نکنید  تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2